Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2006.4.112 A nagyszülőnek a tanulmányait folytató nagykorú gyermekkel (unokájával) szembeni tartási kötelezettsége megállapításának szempontjai [Csjt. 60. §, 64. §, 66. §].

A felperes és S. Zs. házasságából 1982. október 7-én E. nevű gyermekük született, aki a házastársak válása után a felperes gondozásában maradt. A jelen per alperesei az apai nagyszülők.

A nagykorú gyermek nappali tagozaton felsőfokú tanulmányokat végez, saját jövedelme nincs. Az apa a bíróság jogerős ítélete alapján havi 20 000 forint tartásdíjat fizet a felperesnek E. tartására.

A felperes nem áll munkaviszonyban, jövedelme - előadása szerint - a fenti tartásdíjból, a második házasságból született kiskorú gyermek utáni tartásdíjból, házastársi tartásdíjból, családi pótlékból és nevelési segélyből tevődik össze, megélhetését nyugdíjas édesanyja támogatja. A felperes tulajdonában áll a B. város, N. utca Z. szám alatti nagy értékű, többlakásos házas ingatlan, melyet édesanyja haszonélvezeti joga terhel. Ebben az ingatlanban a felperes két gyermekével egy 86 m2 alapterületű lakás kizárólagos használója, ezzel kapcsolatban havi 35-40 000 forint rezsiköltséget visel.

A felperes felemelt keresetében a Csjt. 60. §-ára alapítottan kérte, hogy a bíróság az alpereseket hat hónapra visszamenőleg és a jövőre nézve havi 40 000 forint tartásdíjban marasztalja, mert nagykorú gyermeke megélhetését a saját anyagi helyzete és az apa által fizetett gyermektartásdíj nem fedezi, az alperesi nagyszülők pedig a tartás kiegészítéséhez szükséges jövedelemmel rendelkeznek.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Arra hivatkoztak, hogy nyugdíjuk nem haladja meg a szokásos életvitelükhöz szükséges kiadások mértékét, egyebekben pedig a Csjt. 66. §-ának (1) bekezdése értelmében a szülők által teljesített tartás mellett őket tartásdíj fizetési kötelezettség nem terheli.

A bíróság által lefolytatott bizonyítás adatai szerint a kereset beadásakor az I. r. alperes 87 545 forint, a II. r. alperes 60 528 forint nyugdíjban részesült, a nyugdíjuk összege 2004. február 1-jétől 100 000, illetve 65 757 forintra emelkedett. Az I. r. alperes a jövedelmét 2004. január 1-jéig nyugdíjas munkavállalóként havi 30 000 forint körüli összeggel egészítette ki. Az alperesek a II. r. alperes tulajdonában álló 108 m2 alapterületű házas ingatlanban laknak, személygépkocsival rendelkeznek, fiúkat, a perbeli gyermek apját anyagilag támogatják. A bíróság előtt felmutatott okiratok szerint jelenlegi életvitelük mellett a rezsiköltségük az évszaktól függően átlagosan havi 60-80 000 forintot tesz ki, ezen felül havi 10-15 000 forintot meghaladó gyógyszerkiadással kell számolniuk.

A bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Döntését azzal indokolta, hogy a Csjt. 61. §-ának (3) bekezdése alapján a tartás sorrendjében a szülők tartási kötelezettsége a nagyszülőket megelőzi, mivel az a rokon, amelyik a tartásra jogosulthoz a leszármazás rendjében közelebb áll, a tartás kötelezettségében a távolabbit megelőzi. A perbeli esetben nem kétséges, hogy a gyermek tartására a szülők kötelesek, akik közül a felperes a gyermeket a saját háztartásában eltartva, az alperesek fia pedig pénzben, a bíróság által havi 20 000 forint összegben meghatározott gyermektartásdíj teljesítésével tesz eleget tartási kötelezettségének, ezért a nagyszülőknek a gyermek felé tartási kötelezettségük nincs.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, melyben arra hivatkozott, hogy ő mint szülő a nagykorú gyermek tartásához pénzben nem tud hozzájárulni, ezért a Csjt. 64. §-ának (3) bekezdése szerint a megfelelő anyagi helyzetben lévő alperesek kötelesek a gyermek számára szükséges tartást szolgáltatni.

A felülvizsgálati kérelem az alábbi indokok szerint alapos.

A Legfelsőbb Bíróság elsősorban arra mutat rá, hogy az ügyben a Csjt. 64. §-a (3) bekezdésének sérelme azért nem valósult meg, mert az alpereseket törvényes tartási kötelezettség más személlyel szemben nem terheli, tehát a tartásra jogosultság sorrendje az ügyben szóba sem jöhet. Ezért a felülvizsgálati kérelmet az abban megjelölt másik szempont szerint, az alperesek tartási kötelezettségének a perbeli gyermekkel szembeni fennállása oldaláról bírálta el.

Az alperesek nem vitatták a felperes előadását arra nézve, hogy nagykorú unokájuk az életpályára előkészítő tanulmányokat folytat, ezért tartásra a Csjt. 60. § (2) bekezdése alapján rászorul. A bíróság jogerős ítéletében helyesen mutatott rá arra, hogy a tartási kötelezettség sorrendjében a Csjt. 61. §-ának (3) bekezdése szerint az a rokon, amelyik a tartásra jogosulthoz a leszármazás sorrendjében közelebb áll - jelen esetben a szülők - a tartási kötelezettségben távolabbi nagyszülőket megelőzi. Tévedett azonban akkor, amikor a tartási kötelezettség szabályozásának rendszerében figyelmen kívül hagyta a Csjt. 66. §-át.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!