Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Bf.7/2014/5. számú határozata rablás bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 121. §, 122. §, 155. §, 348. §, 353. §, 371. §, 372. §] Bírók: Halász Etelka, Makai Lajos, Tóth Sándor

A Pécsi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság

Bf.I.7/2014/5. szám

A Pécsi Ítélőtábla .Pécsett, a 2014. évi április hó 22. napján megtartott nyilvános ülés és a 2014. évi április hó 29. napján megtartott nyilvános fellebbezési tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A másodfokú bíróság a rablás bűntette miatt vádlottellen indult büntetőügyben a ...i Törvényszék 7.B.134/2013/42. számú ítéletét akként változtatja meg, hogy a szabadságvesztés tartamát 7 (hét) év 6 (hat) hónapra súlyosítja.

A bűnjelek közül 1 db Nokia típusú telefon, 1 db indító napló, 1 db menetlevél tömb, valamint egy ... típusú ... azonosítószámú maroklőfegyvert, a hozzá tartozó 2 db tár és 14 db lőszer lefoglalását megszünteti és kiadni rendeli a ... Szolgálatának.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A kiszabott szabadságvesztés tartamába a 2013. november 11. napjától a mai napig előzetes fogvatartásban töltött időt továbbmenően beszámítja.

Indokolás

A megismételt eljárást követően a Pécsi Törvényszék 7.B.134/2013/42. számú, 2013. november 11. napján kelt ítéletével a vádlottat fegyveresen elkövetett rablás bűntette miatt 6 év 6 hónap fegyházra, mellékbüntetésül 7 év közügyektől eltiltásra ítélte. A szabadságvesztésbe a vádlott által előzetes fogvatartásban eltöltött időt beszámította, megállapította, hogy a vádlott feltételes szabadsága legkorábban a büntetés kétharmad részének letöltése után bocsátható. Rendelkezett az eljárás során lefoglalt bűnjelekről és a bűnügyi költségről.

A törvényszék ítélete ellen az ügyész a vádlott terhére, a szabadságvesztés büntetés súlyosítása érdekében, míg a vádlott és védője felmentésért jelentettek be fellebbezést.

A Pécsi Fellebbviteli Főügyészség átiratában és a nyilvános tárgyaláson az ügyészi fellebbezést fenntartva a vádlottal szemben kiszabott büntetés súlyosítását indítványozta. A védő elsősorban a vádlott felmentését, másodsorban megalapozatlanság okán, az elsőfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését kérte.

A másodfokú bíróság a kölcsönösen bejelentett jogorvoslati kérelmek alapján eljárva a megtámadott határozatot a Be.348. § (1) bekezdése értelmében az azt megelőző bírósági eljárással együtt bírálta felül. Ennek eredményeként megállapította, hogy az elsőfokú bíróság alapvetően a perrendi szabályok betartása mellett folytatta le a bizonyítási eljárást, a tényállást túlnyomórészt felderítette, csaknem valamennyi bizonyítékot beszerezte és értékelte, egyben indokolási kötelezettségének is eleget tett.

Észlelte ugyanakkor a másodfokú bíróság, hogy a törvényszék a vádlott védekezését nem ellenőrizte le teljes körűen. Megelégedett annak rögzítésével, hogy a vádlott tagadó vallomásában előadott alibije életszerűtlen. Nem folytatott le bizonyítást annak vizsgálatára, hogy a vádlott vallomásában megjelölt útvonal - a ..., ... utcában található MOL töltőállomástól a ...i elágazóig, majd a városon keresztül az ... ra vezető erdei úton keresztül, a ... áruház keleti oldalán található parkolóig - megtehető-e az objektív bizonyítéknak tekinthető időpontok között.

Ezen túlmenően az elsőfokú bíróság nem játszotta le annak a videokamerának a felvételét, amely a kft1. ...ről ...be vezető út mellett található telephelye előtti útszakaszon zajló forgalmat rögzítette.

E hiányosságokat a fellebbviteli bíróság bizonyítási kísérlet lefolytatásával, továbbá a kft1. kamerája felvételének a tárgyaláson történő lejátszásával pótolta.

A Be.121.§ (1) és (2) bekezdése alapján - figyelemmel a Be.353.§ (1) bekezdésére - lefolytatott bizonyítási kísérlet keretében a másodfokú bíróság a vádlott részvételével és közreműködésével bejárta azt az útvonalat, amelyet a vádlott vallomásában megjelölt. Ennek az útvonalnak a megtételére rendelkezésre álló idő objektív adatokon alapul, miután az ... utcai MOL töltőállomás biztonsági kamerájának felvétele alapján a vádlott 12 óra 12 perckor indult el a benzinkútról, míg a ... áruház élelmiszerüzletének biztonsági kamerája szerint 13 óra 01 perckor már az üzletben vásárolt. A vádlottnak tehát 49 perc állt rendelkezésre az út megtételére.

A vádbeli naphoz hasonló időpontban, és forgalmi viszonyok mellett lefolytatott bizonyítási kísérlet eredményeként a másodfokú bíróság megállapította, hogy a vádlott által megjelölt útvonal - az általa megjelölt feltételek mellett - nem teljesíthető 49 perc alatt, ahhoz legalább 59-60 percre van szükség.

A kft1. telephelyének biztonsági kamerája jó minőségben rögzítette a bejárat előtt elhaladó forgalmat. A felvételnek a tárgyaláson történt megtekintését követően a másodfokú bíróság megállapította, hogy a telephely előtt 12 óra 32 perckor ... irányába elhaladt egy Škoda Fabia Sedan személygépkocsi. A gépkocsinak hiányzott a jobb első dísztárcsája, színe megegyezett a takarékszövetkezet előtt a rablást megelőzően leparkoló gépkocsi színével, a gépkocsiban egy személy, a vezető utazott. Ezekből az adatokból és felvétel időpontjából csak az a következtetés vonható le, hogy a vádlott haladt el az ... frsz. autóval röviddel a bűncselekmény elkövetése előtt a telephely bejárata előtt ... irányába.

A bizonyítás eredményeként az elsőfokú ítélet tényállásának 5. oldal utolsó bekezdését a fellebbviteli bíróság azzal egészíti ki, hogy "a vádlott a benzinkutat elhagyva a ...-os főközlekedési úton haladt ... irányába, majd a ...i elágazónál balra fordulva ... felé ment. ... irányából ... felé autózva 12 óra 32 perckor haladt el a kft1. telephelye előtt, majd 12 óra 41 perc 30 másodperckor parkolt le a takarékszövetkezet előtt."

A fenti kiegészítéssel az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás a Be.352.§ (2) bekezdés alapján teljessé vált, irányadó volt a másodfokú eljárásban is. A megalapozott tényállásra figyelemmel a másodfokú bíróság nem látta alaposnak a védelem hatályon kívül helyezésre irányuló indítványát.

Az elsőfokú bíróság a tényállást a vádlott tagadásával szemben, a beszerzett és értékelt terhelő bizonyítékok alapján állapította meg. A törvényszék bizonyítékokat értékelő tevékenységével kapcsolatban a másodfokú bíróság az alábbiakat emeli ki.

Az ügy sajátossága volt, hogy a bűncselekmény elkövetésével kapcsolatban közvetlen bizonyítékok nem álltak rendelkezésre. Meg kell állapítani azt is, hogy a rendelkezésre álló bizonyítékok külön - külön és egyenként értékelve, nem alkalmasak annak minden kétséget kizáró módon való megállapítására, hogy a vádlott követte el a terhére rótt erőszakos vagyon elleni bűncselekményt. A bizonyítékok ezért csak komplexen, egymással összevetve, összefüggéseikben együttesen értékelve vezethetnek megalapozott tényállás megállapításához.

A vádlott tagadta a bűncselekmény elkövetését, az elkövetés időpontjára alibit próbált igazolni. A bizonyítékok értékelése során ezért nem mellőzhető a vádlott alibijének az ellenőrzése, és összevetése az egyéb bizonyítékokkal. Ebben a körben a másodfokú bíróság utal arra, hogy az alibi bizonyítás esetén a bizonyítási teher a vádlottat terheli, annak eredménytelensége szavahihetőségének körében értékelendő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!