Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.7.354 A bizományi szerződés felmondása nem szünteti meg a bizományos által kötött lízingszerződés teljesítéséért vállalt bankgarancián alapuló helytállási kötelezettséget; ennek a helytállási kötelezettségnek az érvényesítése esetén a bankgaranciát vállaló pénzintézet nem hivatkozhat megalapozottan a bizományosnak a bizományi szerződéssel kapcsolatos esetleges mulasztásaira [Ptk. 249. §, 483. § (1) bek., 513. § (2) bek.].

Az alperes és a B. Rt. 1989. november hó 20. napján megbízási szerződést kötöttek. A szerződés 1. pontja szerint az alperes előtt ismert, hogy a beavatkozó mint lízingbeadó és a felperes mint lízingbevevő között 1989. augusztus 31-én lízingszerződés jött létre, továbbá a lízingbevevő és a B. Rt. mint használó 1989. június 30-án bizományi szerződést kötöttek, amelynek alapján a használó használatba veszi a lízingbeadó tulajdonát képező 14 500 000 DEM értékű bútorgyártó gépeket. A használó megbízta az alperest, hogy a lízingbevevővel szemben a használati díj fizetésére vonatkozó kötelezettsége teljesítéséért bankgaranciát vállaljon, és a megbízást az alperes elfogadta. Az alperes a bankgaranciát a megbízási szerződésnek megfelelő tartalommal 1989. november 21-én kiadta.

A B. Rt. felszámolás alá került, és a felszámoló a felpereshez intézett, 1993. január hó 14. napján kelt levelében - az 1991. évi IL. törvény 47. §-ára hivatkozva - a B. Rt. és a felperes között 1989. június 30-án létrejött importbizományosi szerződést és az ezen alapuló, a B. Rt. általi géphasználatot azonnali hatállyal felmondta.

Ilyen előzmények után, a bankgaranciára hivatkozva terjesztette elő a felperes keresetét az alperessel szemben. Ennek alapján az elsőfokú bíróság ítéletet hozott, és az alperest 3 157 520 DEM - kifizetésekori árfolyamon számított - forintellenértékének, valamint a késedelmi kamatoknak a megfizetésére kötelezte, továbbá az alperes fizetési kötelezettségének a felperessel szemben való fennállását összesen 6 319 240 DEM vonatkozásában megállapította. Az ítélet az alperest a felperes részére 2 000 000 Ft, a beavatkozó részére pedig 800 000 Ft perköltség megfizetésére is kötelezte. Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása szerint az alperes a Ptk. 249. §-a alapján bankgaranciát vállalt a B. Rt. fizetéséért. Az ennek folytán az alperest terhelő fizetési kötelezettség független az alapjogviszonytól; ez különbözteti meg a bankgaranciát a kezességtől Az alapügyletből eredő kifogást, amely szerint a használatidíj-fizetési kötelezettség - a használat megszűnése következtében - már nem áll fenn, a bíróság nem vizsgálta, hanem a lejárt fizetési kötelezettség tekintetében marasztalta az alperest, és megállapította annak jövőbeni fizetési kötelezettségét is.

Az alperes által benyújtott fellebbezés folytán a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - figyelemmel a felperes keresetfelemelésére is - részben megváltoztatta. A jogerős ítélet az alperest terhelő marasztalás összegét felemelte 7 893 800 DEM-nek a - kifizetésekori árfolyamon számított - forintellenértékére és kamataira, mellőzte az elsőfokú bíróság ítéletének az 1994. július 30-án, 1994. december 31-én és 1995. június 30-án esedékes részletekre vonatkozó megállapító rendelkezését, az évi 20%-ot meghaladó - az ítélet szerint részben 38%-os, részben 44%-os - kamatkövetelés tekintetében a keresetet elutasította, egyebekben pedig az ítéletet helybenhagyta. Kötelezte továbbá az alperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt a felperesnek - ügyvédje kezéhez 1 000 000 Ft, a beavatkozónak pedig - ügyvédje kezéhez - 400 000 Ft másodfokú perköltséget. A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletének indokolása kifejti, hogy az 1991. évi IL. törvény 47. §-ának (1) bekezdése szerint a felszámoló jogosult volt a B. Rt. által kötött szerződések azonnali hatályú felmondására, de ezzel - a Ptk. 513. §-ának (2) bekezdése szerint alkalmazandó 483. §-ának (1) bekezdése következtében - a B. Rt.-nek a helytállási kötelezettsége a felperes által a beavatkozóval kötött lízingszerződés teljesítéséért nem szűnt meg. Mindezért az alperes is köteles a bankgarancia vállalására vonatkozó feltétlen és visszavonhatatlan nyilatkozata alapján a felperes által követelt összeget megfizetni.

A jogerős ítélettel szemben az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben - jogszabálysértésekre hivatkozva - a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság és az elsőfokú bíróság ítéleteinek hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak új eljárásra és új határozat hozatalára való utasítását kérte. Az alperes előadta, hogy a Ptk. 249. §-ában szabályozott bankgarancia intézménye szerződést biztosító mellékkötelezettség, s mint ilyen, az alapul szolgáló jogügylethez igazodik, attól sohasem válhat függetlenné. A bankgarancia alapján a fizetési kötelezettség akkor áll be, ha az alapügylet kötelezettje - a szerződésben meghatározott határidőn belül és feltételek szerint - fizetési kötelezettségének nem tesz eleget. Mivel a felszámoló felmondása miatt a B. Rt. szerződései - a Ptk. 481. §-ának a) pontja értelmében - megszűntek, a bankgaranciaszerződés folytán már az alperest sem terheli fizetési kötelezettség.

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében előadta azt is, hogy a megbízott - a Ptk. 482. §-ának (2) bekezdéséből következően - a felmondás esetén a szerződés megszűnése után is köteles a megbízó érdekének védelmében a halaszthatatlan intézkedéseket mindaddig megtenni, amíg a megbízó vagy jogutódja az ügy intézéséről gondoskodni nem képes. A felperes és a B. Rt. között létrejött bizományi szerződés felmondására vonatkozó, a felszámoló által a felpereshez intézett, 1993. január hó 14. napján kelt levél kézhezvételét követően ezért a felperesnek haladéktalanul fel kellett volna mondania a beavatkozóval kötött lízingszerződést, "illetve fel kellett volna hívnia a felszámoló figyelmét a jogérvényesítési lehetőségekre". Ennek a külkereskedelmi szakvállalattól elvárható magatartásnak az elmulasztására vezethető vissza az, hogy a lízingszerződés - amelynek felmondására az osztrák jog a lízingbevevő részére lehetőséget ad - a beavatkozóval fennmaradt. Ezzel a mulasztással a felperes a megbízónak - a felmondás közlését követő időszakra esedékes lízingdíjak és járulékaik erejéig - kárt okozott, keresete már ezért is megalapozatlan. A felülvizsgálati kérelem ebből a szempontból hivatkozik a Ptk. 513. §-ának (2) bekezdésére, 350. §-ának (4) bekezdésére és 4. §-ának (4) bekezdésére.

A beavatkozó felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte, a felperes ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!