A Kúria Pfv.21855/2014/7. számú precedensképes határozata kártérítés (BÍRÓSÁGI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §] Bírók: Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás, Pataki Árpád
A határozat elvi tartalma:
A bírósági jogkörben okozott kártérítési igény alaptalan, ha a felróható magatartás és a bekövetkezett kár között az okozati összefüggés nem áll fenn.
***********
Pfv.IV.21.855/2014/7.szám
A Kúria a Szabóné dr. Sípos Gabriella pártfogó ügyvéd által képviselt felperesnek az Országos Bírósági Hivatal Elnöki Titkárság Jogi Képviseleti Osztálya által képviselt Debreceni Törvényszék alperessel szemben bírósági jogkörben okozott kár megtérítése iránt a Miskolci Törvényszék előtt 10.P.20.536/2013. számon megindított és a Debreceni Ítélőtábla Pf.I.20.187/2014/8. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 35. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán tartott tárgyaláson meghozta a következő
í t é l e t e t :
A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.
A le nem rótt 542.800 (ötszáznegyvenkétezer-nyolcszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetéket és a felperes pártfogó ügyvédjének a díját az állam viseli.
Ez ellen a ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
I n d o k o l á s
A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a felperes által az alperes, mint munkáltatója ellen felmondás jogellenességének megállapítása és egyéb követelések iránt indított perében a Debreceni Munkaügyi Bíróság a 2008. február 19-én kelt 1.M.570/2007/10. számú ítéletével megállapította a felmondás jogellenességét és kötelezte az alperest, hogy a jelen per felperesét változatlan feltételekkel pályázati asszisztens munkakörben foglalkoztassa tovább, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Az ítélet ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést, melyben az alperes ruházati költségtérítés, valamint a jogellenes felmondás következményeként elmaradt munkabér és egyéb járandóságai megfizetésére kötelezését, továbbá a felmondás jogellenessége körében az ítélet indokolásának kiegészítését kérte. Az ítélet ellen az alperes nem terjesztett elő fellebbezést. A másodfokú bíróság a 2008. május 8-án meghozott 2.Mf.20.426/2008/3. számú részítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének a felmondás jogellenességének megállapítására és az eredeti munkakörben való továbbfoglalkoztatásra vonatkozó rendelkezését helybenhagyta, ezt meghaladóan az első fokú ítéletet hatályon kívül helyezte. A felperes felülvizsgálati kérelme folytán eljárt Legfelsőbb Bíróság a 2009. június 3-án kelt Mfv.I.10.859/2008/5. számú részítéletével hatályon kívül helyezte a másodfokú bíróság részítéletének azon rendelkezését, amellyel az elsőfokú bíróság ítéletének a felmondás jogellenességének megállapítására vonatkozó rendelkezését helybenhagyta és megállapította, hogy az első fokú ítélet felmondás jogellenességét megállapító rendelkezése fellebbezés hiányában jogerőre emelkedett, míg a továbbfoglalkoztatásra vonatkozó rendelkezést hatályában fenntartotta, egyebekben a jogerős részítéletet nem érintette.
A felperes 2008. február 19-én, az első fokú ítélet kihirdetésének napján kelt levelében érdeklődött a munkáltatójánál a munkaviszonya megkezdésének időpontjáról. A munkáltató 2008. március 21-én szólította fel a felperest a munkavégzés megkezdésére, aminek a felperes nem tett eleget. Emiatt a munkáltató a felperes munkaviszonyát ismét felmondta, ezért a felperes a rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítása iránt keresetet terjesztett elő a Munkaügyi Bíróságon. Kereseti álláspontja szerint a Munkaügyi Bíróság ítélete még nem emelkedett jogerőre, amikor a munkaviszonyát a munkáltató rendkívüli felmondással megszüntette, így nem volt köteles a munkavégzésre. Ezt igazolja az a körülmény is, hogy a Munkaügyi Bíróságtól az ítélet jogerőre vagy részjogerőre emelkedésről nem kapott tájékoztatást.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!