Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2007.12.405 Közös tulajdon megváltás útján való megszüntetése esetén - ha a bíróság egyidejű teljesítést rendel el azzal, hogy a jogszerző tulajdonostárs tulajdonjoga csak a megváltási ár kifizetésének igazolását követően jegyezhető be - nem lehet szó eredeti szerzésről, a bíróság ítélete nem vonható a Ptk. 120. §-ában szabályozott "hatósági határozat" fogalomkörébe - A tulajdon-átszállás az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéssel következik be [Ptk. 120. §, 148. §].

A felek házastársak voltak. Az együttélésük 1996 májusában megszakadt, az alperes 1996 júniusában a Sz. város Sz. utca alatti volt közös lakásból elköltözött.

A bontóperben a felek között létrejött egyezség szerint az ingatlanban lévő lakóegység használatát egymás között úgy rendezték, hogy az alsó szinti két szoba, közlekedő, fürdőszoba és WC kizárólagos használata a jelen per felperesét, míg a felső szint valamennyi helyisége kizárólag az alperest illeti, az alsó szinten lévő étkező és konyha közös használata mellett úgy, hogy a házastársak egymástól többlethasználati díjat nem igényelnek. Az egyezséget a bíróság végzésével jóváhagyta.

Az ingatlan alsó szintjén a házastársak kialakítottak egy 62 négyzetméter alapterületű helyiségegyüttest, amelyet a nevére szóló engedély alapján az alperes cukrászdaként üzemeltetett. Erről az üzlethelyiségről az egyezség rendelkezést nem tartalmazott.

Az alperes a lakás neki juttatott részeibe nem tért vissza, az üzlethelyiséget azonban ő használta egészen 2003. szeptember 13-áig, amikor is azt a kulcsok átadásával a felperes birtokába bocsátotta.

A felperes a saját nevére szóló működési engedélyt azt követően szerezhette be, hogy az alperes engedélyét 2004. március 22-én visszavonták.

A bíróság a házastársi közös vagyont megosztotta, ennek keretében a volt közös ingatlannak az alperes tulajdonában állott 1/2 eszmei hányadát a 2000. december 15-én jogerőre emelkedett ítéletében a felperes tulajdonába adta.

A felperes más ingatlannal kapcsolatos elszámolási és egyéb vagyoni igények mellett a Sz. utcai ingatlan tekintetében a életközösség 1996. június 6-ai megszakadásától a közös tulajdont megszüntető jogerős ítélet meghozataláig többlethasználati, az ezt követő időtől az üzlethelyiség kiürítéséig bérleti díjat igényelt a cukrászdát üzemeltető alperestől, akinek a helyiségbérleti jogviszonyát felmondta. Az eredeti kereset a felmondás alapján kiürítésre kötelezésre is irányult, ez a birtokbaadással meghaladottá vált ugyanúgy, mint a birtokbaadást követő időre a folyamatosan fizetendő bérleti díj megállapítása is.

Az alperes a felperes többlethasználati díj igénynek elutasítását kérte, kifejtett jogi álláspontja szerint a közös tulajdont megszüntető ítélet alapján a felperes tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzésével a perbeli volt közös ingatlan tulajdonában állott részét nem veszítette el, mert az általa időközben megindított perújítás eredményeként az értékkiegyenlítés összege, amelynek megfizetéséhez a bíróság az alapítéletben a tulajdon-átszállás ingatlan-nyilvántartási feltüntetését kötötte, időközben 4 900 000 forinttal magasabb lett.

Ehhez képest a használata mindvégig tulajdonosi használat volt, amelyért többlethasználati díj a felperesnek azért nem jár, mert a házassági bontóperben megkötött egyezségbe foglalt, a többlethasználati díjakról történő kölcsönös lemondás az általa az ingatlan egészéből ténylegesen használt cukrászüzletre is kiterjedt.

Egyben viszontkeresetet is előterjesztett a felperessel szemben, amelyben a felpereshez befolyt annak a bérleti díjnak a kiadását kérte, amelyet a felperes az ő kizárólagos használatába utalt lakrész bérbeadásával szerzett.

Az elsőfokú bíróság - egyéb a fellebbezés folytán eljárt másodfokú bíróság jogerős részítéletével lezárt rendelkezései mellett - a meghozott ítéletével az alperest a cukrászüzlet 15 nap alatti kiürítésére kötelezte és egyben 1996. június 1. napjától 2003. július 31. napjáig számított lejárt többlethasználati díjként az alperest a felperes javára 4 243 022 forint többlethasználati, illetve bérleti díj megfizetésére kötelezte annak törvényes kamataival együtt.

2003. augusztus 1. napjától a helyiség kiürítéséig a havi bérleti díj fizetendő összegét 90 932 forintban állapította meg.

Az elsőfokú bíróság az alperes viszontkeresetét - amely az egyezséggel kizárólagos használatába utalt lakótér bérbeadásával kapcsolatos bérleti díj elszámolására irányult - elutasította.

Abban a kérdésben, hogy az alperes meddig volt az ingatlan tulajdonosának tekintendő, az ingatlan-nyilvántartási állapotot tekintette irányadónak, ehhez képest a felperes tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzését az alperes többlethasználati díj fizetési kötelezettségét azzal indokolta, hogy a felek egyezsége, illetve az abba foglalt közös lemondás a többlethasználati díj iránti igényekről az üzlethelyiség használatát nem érintette, a felperes tulajdonjogának bejegyzésétől pedig az alperes használata egyértelműen bérfizetési kötelezettséggel jár.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének az előzőekben részletezett rendelkezéseit részben megváltoztatva, az alperest a birtokbaadás időközbeni megtörténtéig; tehát 2003. szeptember 13. napjáig tartotta bérleti díj megfizetésére kötelezhetőnek, mégpedig 2000. december 15. napjától, amikor is a felperes erre az alperest felszólította. 2000. december 15-étől 2003. szeptember 13-áig a lejárt bérleti díj összege 2 712 535 forint volt, ezért az elsőfokú bíróság által megállapított marasztalási összeget ennek megfelelően leszállította.

A viszontkereset elutasítása tárgyában hozott rendelkezést helybenhagyta azzal az indokolással, hogy a lakrész bérbeadása az alperes tulajdonjogának megszűnése után történt, így a felperesnek elszámolási kötelezettsége nincs. Kifejtett jogi álláspontja szerint "a volt házastársak közös tulajdonában lévő ingatlannak a lakásokra vonatkozó használatát megosztó egyezsége a közös tulajdon megszüntetésével hatályát vesztette, az alperesnek a tetőtéri lakás birtoklására, használatára, továbbiakban a Ptk. 140. § (1) bekezdése szerint jogcíme nincs. Ezért a megosztás folytán létrejött kizárólagos használatára és így a hasznosításból, bérbeadásból eredő haszon követelésére a felperes további 1/2 arányú tulajdonjoga bejegyzésétől nincs jogalapja". A bérbeadást 2001. szeptember 1-jétől lehetett megállapítani, és ekkor már az alperes nem volt tulajdonos.

Utalt még a másodfokú bíróság arra is, hogy az alperes tulajdonjogra alapított igényét és hivatkozását nem tudta figyelembe venni, mert mindaddig, amíg ennek ellenkezőjéről jogerős bírósági döntés nem születik a bíróságok számára irányadó a felperes ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett joga, tehát az, hogy a perbeli ingatlannak a felperes a kizárólagos tulajdonosa.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!