Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2021.21 MEG NEM ENGEDETT PERTÁRSASÁG, PERBEVONÁS, AZONOS JOGVISZONY

I. A haszonélvezeti jog megszűnéséből eredő - a tulajdonosokkal szemben érvényesített - jogalap nélküli gazdagodásra alapított követelés és az állammal szembeni - a haszonélvezeti jog megszűnését eredményező - jogalkotással okozott kár miatt érvényesített követelés nem azonos jogviszonyból ered [Pp. 54. § (2) bekezdés a) pontja, 36. §, 37. § a) és b) pontja].

II. A jogviszonyt keletkeztető jogi tények közötti ok-okozati kapcsolat önmagában nem eredményezi a jogviszony azonosságát.

A felperes az I-V. rendű alperesek tulajdonában álló mező- és erdőgazdasági ingatlanok haszonélvezője volt, haszonélvezeti joga azonban a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény (a továbbiakban: 2013. évi CCXII. törvény) 108. § (1) bekezdésében írt rendelkezés alapján, a törvény erejénél fogva 2014. május 1. napjával megszűnt. A felperes az I-V. rendű alperesek ellen jogalap nélküli gazdagodás megtérítése iránt indított pert arra hivatkozással, hogy a tehermentesüléssel az alperesek az ő rovására jutottak vagyoni előnyhöz.

A felperes a perfelvétel során, 22. sorszámú beadványában bejelentette, hogy a Polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) 53. §-a alapján VI. rendű alperesként perbevonja a magyar államot. Keresete az I-V. rendű alperesekkel szemben jogalap nélkül szerzett vagyoni előny megtérítésére, a VI. r. alperessel szemben jogalkotással és jogalkotás elmulasztásával okozott kár megfizetésére irányul. Az I-V. rendű alperesek marasztalását egyenként a VI. rendű alperessel egyetemlegesen kérte. Álláspontja szerint az I-V. rendű és VI. rendű alperessel szemben a követelés ugyanazon a jogviszonyon alapul, a Pp. 37. § b) pontja alapján az I-V. rendű alperesek és a VI. rendű alperes között célszerűségi pertársaság jön létre. Követelését a 2013. évi CCXII. törvény 108. § (1) bekezdése mellett az Alkotmánybíróság 25/2015. (VII. 21.) AB határozatára alapította, miszerint alaptörvény-ellenes helyzet áll fenn annak következtében, hogy a törvényalkotó a 2013. évi CCXII. törvény 108. §-a alapján megszűnt haszonélvezeti, illetve használati jogokhoz kapcsolódóan nem alkotta meg a kivételes, a szerződő felek közötti elszámolás során nem érvényesíthető, de érvényes szerződésekkel összefüggő vagyoni hátrányok kiegyenlítését lehetővé tevő szabályokat. Az Alkotmánybíróság felhívta a törvényalkotót, hogy 2015. december 1-jéig szüntesse meg az alaptörvény-ellenes mulasztást, a felhívás azonban eredménytelen maradt.

Az elsőfokú bíróság a perbevonás iránti kérelmet a Pp. 54. § (2) bekezdésének a) pontja alapján visszautasította. Végzését azzal indokolta, hogy a személyváltozás törvény által meg nem engedett pertársaságot eredményezne. Ismertette a Pp. 37. §-át, miszerint több felperes együtt indíthat pert, illetve több alperes együtt perelhető, ha a) a perben hozott ítélet anyagi jogerőhatása a pertársakra a perben történő részvétel nélkül is kiterjedne, b) a perbeli követelések ugyanabból a jogviszonyból erednek, vagy c) a perbeli követelések hasonló ténybeli és jogi alapból erednek, és ugyanannak a bíróságnak az illetékessége a 29. § rendelkezéseinek alkalmazása nélkül is valamennyi alperessel szemben megállapítható.

Rámutatott, hogy a Pp. 53. §-a alapján a felperes - a jogutódlás esetét kivéve - a Pp. 37. § a) és b) pontja szerinti pertársaság esetén a perfelvételt lezáró végzés meghozataláig, a Pp. 36. §-a szerinti pertársaság keletkezése esetén az elsőfokú ítélet meghozatalát megelőző tárgyalás berekesztéséig vonhat perbe további alperest. A Pp. 7. § (1) bekezdés 10. pontja alapján további alperes perbevonása keresetkiterjesztésnek minősül. További alperes perbevonására csak akkor van lehetőség, ha a korábbi alperes és az utóbb perbe vont alperes között a Pp. 36. §-a, illetve 37. § a) vagy b) pontja szerinti pertársaság létesülhet.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen a felperes fellebbezett. Fellebbezésében az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatását, és a magyar állam VI. rendű alperes vonatkozásában a keresetkiterjesztés engedélyezését kérte. Álláspontja szerint követelése a magyar állam VI. rendű alperessel szemben is ugyanabból a ténybeli és jogi alapból ered, nevezetesen abból, hogy az Országgyűlés a 2013. évi CCXII. törvény 108. §-ával jogellenesen megszüntette az I-V. rendű alperesek tulajdonát képező mezőgazdasági ingatlanokon fennálló haszonélvezeti jogát. A magyar állam VI. rendű alperessel létrejött pertársaság a Pp. 37. § b) pontja szerinti pertársaság, így az I-V. rendű alperesek a magyar állam VI. rendű alperessel együtt perelhetők, függetlenül attól, hogy a magyar állammal szemben a P.-i Törvényszék illetékessége megállapítható-e vagy sem. A Pp. 29. § (3) bekezdése a VI. rendű alperes perlését lehetővé teszi, miután az együttes perlés feltételei a pertársaságra vonatkozó szabályok szerint fennállnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!