Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Törvényszék Mf.20969/2012/3. számú határozata kinevezés módosítása tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §, 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 8. §, 19. §] Bírók: Doblerné dr. Alács Ágota, Komáromi Zoltán, Varga Annamária

Kapcsolódó határozatok:

Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.97/2011/19., *Szegedi Törvényszék Mf.20969/2012/3.*, Kúria Mfv.10644/2012. (BH 2013.9.254), Kúria Mfv.10646/2012/4. (BH 2013.12.348, BH+ 2015.6.271)

***********

Szegedi Törvényszék

2.Mf.20.969/2012/3.

A Szegedi Törvényszék dr. Papp Róbert ügyvéd (...) által képviselt felperes neve .... sz. alatti lakos felperesnek - dr. képviselő által képviselt alperes neve ... sz. alatti székhelyű alperes ellen - kinevezés módosítás és egyéb iránt indított perében a Szegedi Munkaügyi Bíróság 2012. március 21. napján kelt 4.M.97/2011/19. számú ítélete ellen a felperes 20. sorszám alatti fellebbezése alapján lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét h e l y b e n h a g y j a .

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

A felperes 1991. augusztus 1. napjától csoportvezető munkakörben a közigazgatási iroda létszámába kinevezett köztisztviselő volt, mérlegképes könyvelői szakképesítéssel rendelkezett.

A felperes munkáját jó ideig munkáltatója megelégedésére végezte, utolsó minősítésére 1998. október 6-án került sor, melyben összességében alkalmas minősítést kapott. Sok szempont alapján teljesítményét a munkáltató átlagosnak minősítette, de átlag felettinek értékelte szakmai ismeretét, ítélőképességét, pontosságát, szóbeli kifejezőkészségét, felelősségérzetét, szorgalmát, igyekezetét. Egyetlen szempont esetén sem minősítették átlag alattinak.

A felperes a 2001. évben és a 2002. év első felében sokat túlórázott, a másfél év alatt összegyűlt túlóráit az alperes két nap csúsztatással kompenzálta. A felperes 2002. június 28-tól október 17-ig keresőképtelen állományba került, ezen belül szeptember 23. és október 17. között a pszichiátriai gondozó tartotta táppénzen. Néhány nap munkavégzés után október 22-től újra keresőképtelenné vált november 4-ig. November 5. és 26. között szabadságát töltötte, majd ismét dolgozott november 27-től egy-két nap szabadság kivétele mellett.

Ettől az időponttól kezdve az alperes több jogellenes munkáltatói intézkedést tett a felperes irányába (pl. az illetménye -2 %-os eltérítése minősítés nélkül, egyoldalú kinevezésmódosítás okiratok nélkül, rendkívüli munkavégzésért járó jutalomból történő mellőzés, kötelező illetményemelés mellőzése).

A felperes 2004. január 5. és október 6. között alig végzett munkát, részben keresőképtelenség, részben szabadság miatt. A felperes a 2005. év első felében egy hétig volt táppénzen március hónapban, majd 2005. augusztus 1-től 7-ig, szeptember 12-től 25-ig és október 13-tól 19-ig volt keresőképtelen. Az adott évben szabadságot is igénybe vett.

Az alperes 2005 május 23. napján a hivatal 596 dolgozójából 518-at jutalomban részesített. A munkáltatói jogkört gyakorló jegyző 2005. május 17-én határozta meg a jutalmazás kereteit, feltételeit, melynek alapján az irodavezető feladata volt a jutalmazás mértékére javaslatot tenni annak figyelembevételével, hogy a ténylegesen munkát végzők részesüljenek jutalomban munkájuk értékelése alapján 0-150 %-os mértékben differenciáltan. A felperes jutalomban nem részesült.

Az alperes 2005. október 13. napján ismételten jutalom kifizetéséről döntött, melynek kapcsán az irodavezetők feladatává tette 0-150 %-ig terjedő differenciálás mellett a jutalmazottak személyére nézve javaslat tételét azzal, hogy csak a ténylegesen munkát végzők részesülhettek a juttatásban. 2005. október 20. napján a hivatal 592 dolgozójából 494 kapott jutalmat, a felperes nem volt a jutalmazottak között.

A felperes 2005. október végétől ismét pszichiátriai kezelésre szorult, a pszichiátriai gondozó 2005. október 26-tól december 30-ig tartotta táppénzen. A felperes 2006. január 2-tól február 28-ig háziorvosa igazolása alapján volt keresőképtelen állományban. A 2005. december 30-ig tartó keresőképtelenségét igazoló iratok leadásán túl személy1 nevű kolléganőjével egy aláírás nélküli papírdarabon közölte, hogy továbbra is keresőképtelen.

A felperes 2005. szeptember 30-án munkaügyi pert indított az alperessel szemben.

Az alperes 2006. január 25. napján a táppénzes állománnyal kapcsolatos együttműködési kötelezettség elmulasztása miatt a felperes ellen fegyelmi eljárást indított, melyet február 13-án kiterjesztett a munkaköri leírásban foglalt feladatok nem teljesítésével.

Az alperes a 2006. április 4-én kelt 19050-17/2006. számú fegyelmi határozatával a felperest megrovás fegyelmi büntetéssel sújtotta. A döntés alapjául az együttműködési kötelezettség elmulasztása szolgált, az indokolás szerint a kiterjesztett részben a felperes kötelezettségszegései nem olyan súlyosak, hogy fegyelmi felelősségre vonást indokoltak volna.

A felperes a 2005. szeptember 30-án indított munkaügyi perben többször módosított keresetében jelen per tárgyát képezően 435.000,- Ft összegű jutalom és ezen összeg kamata megfizetésére kérte az alperest kötelezni.

Ezen összegből a Szegedi Munkaügyi Bíróság a 2009. április 22. napján kelt 4.M.1019/2005/84. számú ítéletével 15.000,- Ft jutalom és ezen összeg 2005. január 15. napjától számított kamata megfizetésére kötelezte az alperest, és ezt meghaladóan e körben a felperes keresetét elutasította.

Az elsőfokú bíróság ítéletét azzal indokolta, hogy a felperest az adott összegű jutalom nem a Ktv. 49/A. § (1) bekezdése alapján, hanem többletfeladat ellátásáért járó juttatásként illeti meg, mert a jutalom kifizetésének feltétele egy meghatározott feladat teljesítése volt, melynek a felperes eleget tett, jutalomban mégsem részesült. E körben a bíróság az alperes részéről rendeltetésellenes joggyakorlást állapított meg az összehasonlítható személyekre, azok teljes körben jutalmazott voltára, valamint a díjazott feladat ellátására tekintettel. A felperes által hivatkozott diszkrimináció megállapítását azért mellőzte, mert a felperes a bíróság felhívására a 2003. évi CXXV. törvény 8. §-ában felsorolt szempontok közül egyet sem tudott megnevezni. A fennmaradó 420.000,- Ft jutalom iránti igényt az elsőfokú bíróság azon indokkal utasította el, hogy az alperes mindkét esetben mérlegelési jogkörben hozott döntést, mely mögött nem állt többletfeladat teljesítés, így a döntéssel szemben a Ktv. 59. §-a alapján csak korlátozottan volt helye bírósághoz fordulni. Ennek kapcsán megállapította, hogy az alperes a döntés kialakítására vonatkozó szabályokat nem sértette meg, mert 0 % is meghatározható volt a differenciálás során. A rendeltetésellenes joggyakorlás vizsgálata körében megállapította, hogy a 2005. május 23-ai és október 23-ai jutalmazásból a hivatali dolgozók kb. 1/6-a maradt ki, továbbá a felperes nem tudta azt bizonyítani, hogy ezen személyeket valamilyen kizáró ok érintett. Mivel nagy számban voltak a felperessel azonos helyzetűek, ezért a rendeltetésellenes joggyakorlás nem vált bizonyítottá. Az elsőfokú bíróság a diszkriminációval kapcsolat álláspontját e két jutalomnál már külön nem ismételte meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!