Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék Pf.20771/2020/10. számú határozata kötbér megfizetése tárgyában. [1991. évi XLV. törvény (Mérésügyi tv.) 13. § (3) bek.] Bírók: Beszterceyné dr. Benedek Tímea, Lukácsi Beáta, Sebők Ildikó

Budapest Környéki Törvényszék

mint másodfokú bíróság

9.Pf.20.771/2020/10.

A Budapest Környéki Törvényszék, mint másodfokú bíróság a

dr. Nagy József Ügyvédi Iroda (cím8, ügyintéző: dr. Alexa Péter ügyvéd) által képviselt Felperes1 (Cím2.) felperesnek - a Kun és Varga Ügyvédi Iroda (Cím7, ügyintéző: dr. Varga Bernadett ügyvéd) által képviselt Alperes1 (Cím1.) alperes ellen kötbér megfizetése iránt indult perében a Gödöllői Járásbíróság előtt 9.P.20.460/2019/40. sorszám alatt 2020. október 14. napján meghozott ítélete ellen az alperes által 41., 42., 43. sorszám alatt előterjesztett fellebbezései, a Pf. 7., 8., 9. sorszámok alatt kiegészített fellebbezései folytán meghozta az alábbi

Í T É L E T E T

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, a felperes keresetét elutasítja, az alperes perköltség fizetési kötelezettségét mellőzi.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 109.525,- (százkilencezer-ötszázhuszonöt) forint együttes első- és másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I N D O K O L Á S

A felperes elsődleges kereseti kérelmében a fogyasztásmérő berendezés megrongálásával méretlen gázvételezésre alapított szabálytalan vételezés jogkövetkezményeként 540.000,- Ft kötbér és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Másodlagos kereseti kérelmében a plomba sérülésére alapított szabálytalan vételezés jogkövetkezményeként 390.000,- Ft tőke és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 540.000,- Ft tőkét és járulékait, valamint 250.895,- Ft perköltséget.

Határozata indokolásában megállapított tényállás szerint a felperes mint szolgáltató és az alperes mint fogyasztó között 1996. november 5-én közüzemi szerződés jött létre a cím9 szám alatti felhasználási helyre vonatkozóan földgáz szolgáltatására.

Az alperes fogyasztási helyén 2009. augusztus 25-én mérőcserére került sor, melynek során a régi mérő leszerelésre, az új, perbeli fogyasztásmérő felszerelésre került 0 m3 mérőállással. A mérőóra cseréről szóló munkautalvány tartalmazza a fogyasztó nyilatkozatát, a gázmérő és jogi zárak adatait, melyek helyességét és valóságtartalmát az alperes aláírásával is elismert. A felperes gázszerelő munkatársa és ellenőre a fogyasztói rendszer ellenőrzése miatt 2017. május 26-án felkeresték a fogyasztási helyet és az ellenőrzésen tapasztaltakat jegyzőkönyvben rögzítették, azt, hogy a felszerelt fogyasztásmérő számláló szerkezetét lezáró hatósági jogi zár eltérését észlelték, ezért a mérőt leszerelték és bedobozolták. A helyszíni ellenőrzés során az alperes képviseletében testvére volt jelen, aki nem tett nyilatkozatot arra hivatkozással, hogy nem ő a tulajdonos.

A felperes megrendelte a fogyasztásmérő szakértő általi vizsgálatát, melyet név igazságügyi szakértő végzett el 2017. július 11-én. A szakértő véleményében a mérőben lévő, a mérő hitelességét igazoló plombáról, annak az eredeti állapothoz képest történő elváltozásáról nyilatkozott, megállapította, hogy a számláló szerkezet fedelét lezáró plomba alsó és felső nyomata nem eredeti, a számdobok sérültek, melyekből arra következtetett, hogy a mérő működésének befolyásolásával szabálytalan gázvételezés történt.

Az elsőfokú bíróság a felperes elsődleges kereseti kérelmét megalapozottnak találta.

Határozata jogi indokolásában megállapította, hogy a perbeli fogyasztásmérő berendezés 2017. május 26-án sérült állapotban került leszerelésre, a számláló szerkezet fedelét lezáró plomba alsó és felső nyomata nem volt eredeti. Utalt arra, hogy a felperes megbízásából eljárt szakértő megállapítása szerint az észlelt elváltozások arra utalnak, hogy a mérő működésének befolyásolásával szabálytalan gázvételezés történt.

Kiemelte, hogy különbség van a hitelesítési plomba és a jogi zár között, mivel a hitelesítési plombákat a hitelesítő hatóság szereli fel a mérőeszközre, amelyet a hitelesítési bizonyítvány mint közokirat igazol. A munkautalványt az alperes aláírta, mely igazolja a mérőn korábban elhelyezett hitelesítő plomba sértetlenségét is. Ezzel szemben a kihallgatott tanúk vallomásai nem bizonyítják, hogy a perbeli fogyasztásmérő berendezés annak felszerelésekor már sérült volt, továbbá azt sem, hogy a számláló szerkezet fedelét lezáró plomba alsó és felső nyomata nem volt eredeti. Ebből következően hitelesített gázmérő került felszerelésre. Kifejtette, hogy az alperes ellentmondó nyilatkozatokat tett a felszerelt fogyasztásmérő berendezés és a plomba le- és felszereléskori állapotára.

Indokát adta a tanúbizonyítási indítvány mellőzésének.

Az elsőfokú bíróság ítéletével szemben az alperes terjesztett elő fellebbezést, melyben az elsőfokú ítélet megváltoztatását, a kereset elutasítását, másodlagosan annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását kérte. Kérte a felperes első- és másodfokú perköltségben való marasztalását.

Álláspontja szerint az elsőfokú ítélet megalapozatlan, jogszabálysértő, az elsőfokú bíróság a tényállást nem tisztázta, a jogszabályokat tévesen értelmezte, azokból helytelen következtetéseket vont le, a bizonyítékokat tévesen és hiányosan értékelte.

Előadta, hogy a gázszerelő jogszabálysértően járt el a mérőóra felszerelésekor, a gázmérő belső szerkezetének, az OMH hitelesítési plombának szemrevételezése, ellenőrzése nem történt meg, a szerelő nem biztosította számára a gázmérő állapotának szemrevételezéssel való megtekintését, nem egyeztette a munkautalványokon rögzített adatokat a gázmérőn és a jogi zárakon lévő adatokkal. Ebből következően a munkautalvány tartalma nem tényszerű, nem valós, amelyet a perben meghallgatott tanúvallomások alátámasztanak. Kifogásolta, hogy a munkautalvány nem tartalmazza a hitelesítési plomba azonosító jelét, számát.

A felperes nem igazolta továbbá, hogy dokumentáltan, azonosítható módon rongálás- és sérülésmentes állapotban bocsátotta a felhasználó rendelkezésére a tárgyi gázmérőn elhelyezett hitelesített plombát, ezt a tényt a munkalap, a szakértői vélemény és a hitelesítési tanúsítvány nem bizonyítja, a felszerelt plombáról nem készült fényképfelvétel. Előadta, hogy a mérésügyről szóló 1991. évi XLV. törvény 13. § (3) bekezdése értelmében a tárgyi gázmérő hitelesítési bizonyítványa azt tanúsítja az ellenkező bizonyításig, hogy a mérőeszköznek nincs mérési eredményt befolyásoló hibája, azaz helyesen mér. A törvényi vélelem nem terjed ki az OMH plombák sérülésmentességére, így a perbeli plombára sem, nincs olyan jogszabályi rendelkezés, amely az OMH plombák sérülésmentessége tekintetében törvényi vélelmet állítana fel.

Álláspontja szerint a felperest terhelte annak bizonyítása, hogy a felhasználó részére rongálás nélkül, sértetlenül adta át a tárgyi gázmérőt és a plombát és ez az állapot az alperes őrizete alatt megváltozott. Kifejtette, hogy a felszereléskori munkalapon rögzített fogyasztói nyilatkozat szerint a gázmérő sértetlenségét, a rongálás mentességét csak szemrevételezéssel ellenőrizte, amely csak látható sérülések tekintetében lehet releváns, a tárgyi gázmérő belső szerkezeténél, a tárgyi plombánál azonban a sérülés szemrevételezés útján nem volt észrevehető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!