Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20064/2017/6. számú határozata kártérítés (BÍRÓSÁGI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:549. §] Bírók: Benedek Szabolcs, Czukorné dr. Farsang Judit, Magosi Szilvia

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Törvényszék P.20476/2016/11., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20064/2017/6.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.20.064/2017/6/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Szenczi Géza Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Szenczi Géza ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - az Országos Bírósági Hivatal Jogi Képviseleti Osztály (1055 Budapest, Szalay u. 16.) által képviselt Fővárosi Törvényszék (1055 Budapest, Markó u. 27.) alperes ellen bírósági jogkörben okozott kár megtérítése iránt indult perében a Székesfehérvári Törvényszék 2016. november 7. napján meghozott 27.P.20.476/2016/11. számú ítélete ellen a felperes részéről 12. sorszámon előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja azzal a kiegészítéssel, hogy a le nem rótt 108.000 (száznyolcezer) forint kereseti illetéket a felperes költségmentessége folytán az állam viseli.

A le nem rótt 144.000 (száznegyvennégyezer) forint fellebbezési illetéket a felperes költségmentessége folytán az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest a Ptk. 349. § (3) bekezdése, illetve a 2013. évi V. törvény 6:549. § (1) bekezdése alapján 1.800.000 forint nem vagyoni kártérítés, illetve sérelemdíj megfizetésére. Előadta, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság 2012. július 17. napján kelt 28.Bk.26.447/2012/7. számú ítéletével három különböző szabadságvesztés büntetését összbüntetésbe foglalta, egyben megállapította, hogy a felperes feltételes szabadságra nem bocsátható. A Pesti Központi Kerületi Bíróság utóbb a felperes kezdeményezésére a 28.Bk.26.447/2012/26. számú, 2014. március 14. napján kelt végzésével hatályon kívül helyezte a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét kizáró rendelkezést. Ezt követően a Fővárosi Törvényszék a 4.F.330/2014/2. számú végzésével a felperes feltételes szabadságra bocsátásáról határozott azzal, hogy a feltételes szabadságra bocsátás kezdő időpontját 2014. április 3. napjában határozta meg. A felperesnek ugyanakkor más szabadságvesztés büntetését is le kellett töltenie, amelynek kezdő napja 2014. április 3. napjára esett, így ténylegesen 2015. június 16. napján szabadult. A Budapesti Fegyház és Börtön Parancsnokának 2014. június 29. napján kelt tájékoztatása szerint amennyiben az összbüntetésről szóló ítéletben a kizáró rendelkezés alkalmazására nem kerül sor, a feltételes szabadságra bocsátás 2013. augusztus 29. napján lett volna esedékes. A felperes előadta, hogy a feltételes szabadságra bocsátás kedvezménye nem alanyi jogon jár az elítéltnek, ugyanakkor a bíróság hibájából elesett annak a lehetőségétől, hogy letöltendő szabadságvesztése időtartama 189 nappal rövidebb legyen. Az alperes ugyanis törvénysértő módon zárta ki a felperes feltételes szabadságra bocsátásának lehetőségét az összbüntetésbe foglalásról szóló ítéletében. Az alperesi büntetés-végrehajtási bíró a 2014. április 3. napján kelt végzés meghozatala során is jogellenesen járt el, mivel a Be. 57. § (1) bekezdésének alkalmazásával visszamenőlegesen 2013. augusztus 29. napjára vonatkozóan is megállapíthatta volna a feltételes szabadságra bocsátás időpontját, és az erre vonatkozó felperesi kijavítási kérelmet is elutasította.

Az alperes kérte a felperes keresetének elutasítását és a felperes perköltségben való marasztalását. Előadta, hogy a Ptké. 1. § a) pontja, valamint 54. §-a alapján a perbeli esetre a régi Ptk. rendelkezéseit kell alkalmazni. A bírósági jogkörben okozott kárért való felelősség speciális feltétele, hogy a károsultnak a kártérítés általános feltételei mellett azt is igazolnia kell, hogy a kár rendes jogorvoslattal nem volt elhárítható, illetve a kár elhárítására alkalmas rendes jogorvoslati eszközöket a károsult igénybe vette. Azt azonban a felperes maga sem vitatta, hogy az általa kifogásolt két bírósági határozattal szemben sem maga, sem védője nem jelentett be fellebbezést, tehát nem használta ki a rendelkezésre álló rendes jogorvoslati lehetőségeket, amelyre tekintettel a Ptk. 349. § (1) bekezdése értelmében kárigényt nem érvényesíthet. Hivatkozott továbbá arra is, hogy amennyiben az összbüntetési ítélet nem zárta volna ki a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét, a felperes esetében erre egyébként sem kerülhetett volna sor a Btk. 47. § (4) bekezdés e) pontja alapján, mivel a felperes a szabadságvesztés letöltését önhibájából nem kezdte meg időben. Előadta továbbá, hogy álláspontja szerint a büntetés-végrehajtási bíró a 4.F.330/2014/2. számú határozatát a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően hozta meg, az elítéltnek a feltételes szabadságra bocsátás kedvezménye nem alanyi jogon jár, az minden esetben a bíróság mérlegelési jogkörében történő döntést igényli. Nincs helye a bíróság kártérítési felelőssége megállapításának, amennyiben a bíróság mérlegelési jogkörben eljárva hoz döntést.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította. Indokolásában a Ptké. 54. §-ára utalással kifejtette, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság 28.Bk.26.447/2012/7. számú ítéletével összefüggésben okozott károkért való felelősségre nézve a régi Ptk. rendelkezéseit kell alkalmazni, míg a felperes által szintén kifogásolt, az alperes büntetés-végrehajtási csoportjának 4.F.330/2014/2. számú 2014. április 1. napján jogerőre emelkedett határozata tekintetében pedig már az új Ptk. rendelkezései irányadók. Rámutatott, hogy a bírósági jogkörben okozott kárért való felelősség megállapításának mindkét esetben előfeltétele, hogy a károsult a kár elhárítására alkalmas rendes jogorvoslati lehetőségeket igénybe vegye. A felperes azonban az általa kifogásolt egyik határozattal szemben sem élt fellebbezéssel, rendes jogorvoslati lehetőségeit nem merítette ki, így a bírósági jogkörben okozott kár megtérítésének egyik alapfeltétele hiányában a felperes keresetét el kellett utasítani. Megjegyezte, hogy a 4.F.330/2014/2. számú végzés azért nem tartalmaz fellebbezési záradékot, mert a beszerzett iratok alapján a meghallgatáson az eljáró büntetés-végrehajtási bíró személyesen jelenlévő felperest jogorvoslati jogára a jegyzőkönyvben rögzítetten kioktatta, amelyre a felperes úgy nyilatkozott, hogy a végzést tudomásul veszi.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!