Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2001.8.368 A védjegyjogosult a védjegybitorlásból eredő követeléseit engedményezheti, az engedményes pedig jogosult a védjegybitorlás miatt saját nevében fellépni [1997. évi XI. tv (a továbbiakban: Vt.) 12. §, 16. §, 19. § (1) bek., 22 §, 27. § (2) bek., 29. § (1)-(2) bek., 95. § (2)-(3) bek., Ptk. 207. § (1) bek., 328. § (1), (2), (4) bek., Pp. 156. § (1) bek.].

A Levi Strauss Co. (USA) a jogosultja a 115693, 118626, 120234, 120235, 120237, 127187, 127188, 127851, 130239 és 137351 lajstromszámú védjegyeknek, amelyek a 25. áruosztályba sorolt ruházati cikkekre állnak oltalom alatt. A Budapesti 1. számú Vámhivatal 1998. április 30-án kelt értesítése szerint az alperes részére érkezett 1240 db Levi Strauss farmernadrágot közvetlen vámfelügyelet alá vette. A védjegyjogosult által alapított felperes 1998. május 14-én benyújtott keresetében a védjegybitorlás megtörténtének megállapítását és egyéb jogkövetkezmények alkalmazását kérte, egyben kérte, hogy a bíróság ideiglenes intézkedéssel rendelje el a termékek lefoglalását.

Az elsőfokú bíróság végzésével a Pp. 156. §-ának (1) bekezdése és a védjegyek és földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. tv (a továbbiakban: Vt.) 95. §-ának (2) és (3) bekezdése alapján a Vt. 12. és 16. §-ára figyelemmel a kérelemnek helyt adva elrendelte a közvetlen vámfelügyelet alá vett 1240 db "LEVIS 501" megjelölésű farmernadrág lefoglalását, amellyel egyidejűleg felhívta a felperest 1 000 000 forint biztosítékként való letétbe helyezésére.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a védjegybitorlás valószínűsítése alapján helytállóan kérte a felperes a bitorló termékek lefoglalását, és arányosítva az intézkedéssel elérhető előnyt az intézkedés által okozott kárral, állapította meg a biztosíték összegét.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen az alperes fellebbezett, és tartalmilag kérte az elsőfokú bíróság végzésének a megváltoztatását, az ideiglenes intézkedés iránti kérelem elutasítását, illetve magának a pernek a megszüntetését. Az alperes fellebbezési álláspontja szerint a felperes, miután nem jogosultja és nem bejegyzett használója a perbeli védjegyeknek, védjegybitorlás iránt nem jogosult pert sem indítani, és ezt a jogát a becsatolt, engedményezésnek nevezett okirat sem támasztja alá. A védjegybitorlás jogkövetkezményeinek alkalmazására irányuló igény ugyanis nem engedményezhető, illetve a perbeli okirat az anyagi jogot nem is engedményezte, csak a magyar polgári eljárási jogban nem engedélyezett perbizományt kapott a felperes. Álláspontja szerint védjegybitorlás esetén a védjegyjogosult által érvényesíthető követelések mindaddig engedményezhető anyagi jogként nem léteznek, amíg azokat a bíróság meg nem ítéli. Azt is előadta, hogy a védjegyjogosult mint engedményező nem értesítette az alperest az engedményezésről. Perindítási jogosultság hiányában ezért nemhogy ideiglenes intézkedésnek nincs helye, hanem a pert kell a Pp. 130. §-ának g) pontja alapján megszüntetni. Érdemben is vitatta az ideiglenes intézkedés meghozatalának feltételeit, állítva, hogy az ideiglenes intézkedés miatt mintegy 5 millió forint kára keletkezik. Azzal is érvelt, hogy az ideiglenes intézkedés meggátolta őt abban, hogy a sérelmes helyzetet az áru visszaküldésével vagy más országban való értékesítésével elhárítsa.

A felperes az elsőfokú bíróság végzésének a helybenhagyását kérte, vitatva az alperes fellebbezési álláspontjának helyességét.

A fellebbezés az alábbiak szerint alaptalan.

Az elsőfokú bíróság a tényállást helyesen állapította meg, és érdemben helytállóan döntött az ideiglenes intézkedés meghozatala felől.

Az alperesnek a felperes perlési jogosultsága, a perbeli legitimáció hiányára való hivatkozása téves. A nem vitás tényállás szerint a perbeli védjegyek jogosultja egy amerikai székhelyű cég, és az általa alapított magyarországi cég, a felperes javára a védjegyek használatára való jogosultság a védjegylajstromba bejegyzésre nem került.

A védjegyek és földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény (Vt.) 27. §-ának (2) bekezdése alapján a védjegybitorlás miatt a védjegyjogosult, illetve a Vt. 29. §-ának (1) bekezdése szerint a bejelentő, míg a (2) bekezdés alapján a védjegylajstromba bejegyzett használó léphet fel saját nevében. A Vt. tehát meghatározza azok körét, akik a védjegybitorlásból eredő jogokat a bitorlóval szemben érvényesíthetik. A Vt. fenti szabályai azonban nem olyan kógens rendelkezések, amelyek kizárnák azt, hogy adott esetben más is jogosultként lépjen fel a bitorlóval szemben.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!