Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21056/2011/6. számú határozata közös vagyon megosztása (HÁZASTÁRSI közös vagyon megosztása) tárgyában. [1952. évi IV. törvény (Csjt.) 31. §]

Pfv.II.21.056/2011/6.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a felperesnek az alperes ellen házastársi közös vagyon megosztása iránt a Szolnoki Városi Bíróságon 8.P.21.862/2009. számon megindított és a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság 2.Pf.21.313/2010/6. számú ítéletével befejezett perében az említett számú jogerős határozat ellen az alperes részéről 27. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezéseit hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt a felperesnek 15.000 (tizenötezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a peres felek házastársak voltak. Életközösségük 1977-ben szűnt meg, házasságukat a bíróság 1979. július 24-én jogerős ítéletével felbontotta.

A házastársak utolsó közös lakása a Sz, M. K.út . szám alatti ingatlan volt, amely 1/2-1/2 arányban áll közös tulajdonukban. Ezt a lakást a házasság felbontásáról rendelkező ítélet a felperes kizárólagos használatába adta és kötelezte az alperest, hogy 30 nap alatt ingóságaitól kiürítve bocsássa az egy szobás ingatlant a felperes használatába.

A perbeli ingatlant a házasfelek 1968-ban vásárolták meg 90.100 forint vételárért. A vétel során 13.515 forintot kellett kifizetniük. A hátralék teljesítése érdekében az O. Takarékpénztártól 76.585 forint kölcsönt vettek igénybe, ebből az életközösség megszűnéséig együttesen 24.327 forintot törlesztettek, az életközösség megszakadását követően a fennmaradó 52.258 forint hátralékot a felperes egyedül fizette meg, az utolsó törlesztő részlet kifizetésére 1991. január 31-én került sor.

Az ingatlan jelenlegi, beköltözhető forgalmi értéke 5.000.000 forint. Az életközösség megszűnése óta a felperes az ingatlanon értéknövelő beruházásokat hajtott végre, melyek a forgalmi értéken belül mintegy 35%-ot képviselnek.

A lakás használati díját a perben kirendelt ingatlanforgalmi szakértő határozta meg az 1977. és 2010. közötti időszakra vonatkozóan, az elsőfokú ítélet második oldalán részletezettek szerint.

A M. K.úti ingatlanon kívül a peres felek házastársi vagyonközösségéhez tartozik egy Sz.i 2153. hrsz-ú zártkerti ingatlan is, amely a felek közös tulajdona, azonban az ingatlan-nyilvántartás szerint az alperes kizárólagos tulajdonát képezi. Az ingatlan jelenlegi forgalmi 350.000 forint.

A felperes keresetében kérte a házastársi közös vagyon megosztását akként, hogy a Sz, M. K.út . szám alatti ingatlan tekintetében az alperes tulajdoni hányadát magához kívánta váltani, ugyanakkor nem ellenezte, hogy a Sz.i zártkerti ingatlan az alperes kizárólagos tulajdonába kerüljön, illetve maradjon.

A felperes számításai szerint a M. K.úti ingatlan 90.100 forintos vételárából a 13.515 forint önerő és a 24.327 forint kölcsöntörlesztés közös beruházás volt, míg az 52.258 forint további kölcsönt kizárólag a felperes teljesítette, így a vételárból 71.179 forint, azaz 79/100 rész számolható el a felperes és 18.921 forint, azaz 21/100 rész az alperes javára. Ez a jelenlegi 5.000.000 forintos beköltözhető forgalmi érték 21/100 része, azaz 1.050.000 forint. Ebből azonban levonásba kell helyezni a Sz.i zártkerti ingatlan 350.000 forintos forgalmi értékének felét, tehát 175.000 forintot, ezért az alperest házassági vagyonközösség megszüntetése címén 875.000 forint megváltási ár illeti meg.

A felperes az eljárás során kijelentette, hogy a lakásban az életközösségük megszakadását követően végrehajtott beruházásainak értéknövelő hatását elszámolni nem kívánja az alperessel szemben és a felajánlott összegen felül további megváltási ár fizetésére nem képes.

Az alperes a házastársi közös vagyon megosztását nem ellenezte akként, hogy a lakás a felperes kizárólagos tulajdonába kerüljön, míg az alperesi kizárólagos tulajdonában maradjon a Sz.i zártkerti ingatlan. Beszámítási kifogást terjesztett elő a lakásingatlan többlethasználati díja vonatkozásában a felperes által kizárólagosan teljesített kölcsön törlesztő részletek mértékéig. A beszámítási kifogása alapján - számítása szerint - 2.325.000 forint megváltási árra tarthat igényt a felperestől.

Az alperesi ellenkérelemmel kapcsolatban a felperes úgy nyilatkozott, hogy álláspontja szerint az alperes többlethasználati díj iránti igénye elévült, amit beszámítás útján sem érvényesíthet.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

A bizonyítási eljárás során a felek egyezően adták elő, hogy csak a jelen pert megelőző peren kívüli egyeztetések során merült fel a felperes részéről a felvett kölcsön törlesztésével kapcsolatos, alperes részéről pedig többlethasználati díjra vonatkozó igény. Az ugyanakkor a peres felek között nem volt vitás, hogy a lakás vételárából az önerőt közösen fizették meg és a felvett kölcsönből is közösen törlesztettek 24.327 forintot, majd a felperes kizárólagosan fizetett meg további 52.258 forint kölcsönt. A peres felek között ugyancsak nem volt vitás a házassági vagyonközösségükhöz tartozó ingatlanok jelenlegi beköltözhető forgalmi értéke, ami a lakásingatlan esetében 5.000.000 forint, a zártkerti ingatlan vonatkozásában pedig 350.000 forint. A perben a felperes igazolta, hogy az általa teljesíteni vállalt 875.000 forint értékkülönbözet megfizetésére teljesítőképes.

Az elsőfokú bíróság az igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő véleménye alapján állapította meg a lakásingatlan használati díját 1977-től kezdődően, amit a peres felek nem vitattak és az elsőfokú bíróság is aggálytalannak ítélt. A szakértő a szakvéleményében utalt arra, hogy a felperes által elvégzett beruházások az ingatlan jelenlegi, beköltözhető forgalmi értékében hozzávetőlegesen 35%-os arányt képviselnek, ennek kimunkálása azonban nem volt a feladata.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a peres felek a perbeli lakásingatlan tulajdonjogát még a házassági életközösség fennállása alatt megszerezték, amikor tulajdonjoguk az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre került. Ezen a tényen nem változtatott, hogy a kölcsön törlesztésére a későbbiekben milyen módon került sor.

Az elsőfokú bíróság szerint a közösen felvett kölcsönt az életközösség megszakadását követően is egymás között egyenlő arányban kellett volna a peres feleknek teljesíteniük. Ennek hiányában a felperes alappal követelhette, hogy az alperes térítse meg részére az általa törlesztett részletek fele összegét, ez azonban kötelmi igény, amely a Ptk. 324. §-ának (1) bekezdése szerint öt év alatt elévült, az elévült igényt pedig a felperes jelen perben az alperessel szemben már nem érvényesíthette.

Más a helyzet a felek ingatlanvagyonával kapcsolatban. A Csjt.31. § (2) bekezdése értelmében a házassági életközösség megszűnésekor a vagyonközösség véget ér és bármelyik házastárs követelheti a közös vagyon megosztását. E per megindítására a jogszabály nem szab határidőt, így a felperes jogosult volt az ingatlanon fennálló közös tulajdon megszüntetését kérni a házastársi közös vagyon megosztása iránti jelen perben.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!