Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.23325/2018/17. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. §] Bíró: Schöck Beatrix

Fővárosi Törvényszék

.P. . /2018/17.

A Fővárosi Törvényszék

a dr. Pataki Norbert András ügyvéd (fél címe 1) által képviselt

felperes neve (felperes címe.) felperesnek

a Vitári Ügyvédi Iroda (cim.) (ügyintéző: dr. Tóth P. Norbert ügyvéd) által képviselt

alperes. (alperes címe.) alperes ellen

szerződés érvénytelensége iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T

A bíróság a keresetet elutasítja és kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 100.000,- (százezer) Ft + 27.000,- (huszonhétezer) Ft áfa, mindösszesen 127.000,- (százhuszonhétezer) Ft ügyvédi munkadíjat mint perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet a Fővárosi Ítélőtáblának címezve, a Fővárosi Törvényszéken kell 3 példányban írásban előterjeszteni.

Fellebbezés esetén a Fővárosi Ítélőtábla előtt a jogi képviselet kötelező.

A fellebbezési határidő lejárta előtt a peres felek kérhetik, hogy a fellebbezést a másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálja el.

Ha a fellebbezés csak a perköltség nagyságára vagy viselésére, a kamatfizetési kötelezettségre, a kamat mértékére, teljesítési határidőre vagy az állam által előlegezett költség viselésére vonatkozik, illetőleg, ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul, bármelyik fél kérheti, hogy a fellebbezést a másodfokú bíróság tárgyaláson bírálja el.

I N D O K O L Á S

A felperes lakásvásárlás céljából 2007. 09. 04-én CHF alapú kölcsönszerződést, a szerződésben rögzített tartozás biztosítására pedig egyidejűleg jelzálogszerződést kötött az alperessel, melynek keretében az alperes 9.000.000.- Ft összegű hitelt folyósított a felperesnek. A felek a szerződéseket egyidejűleg közjegyzői okiratba is foglalták.

A bank a kölcsön összeget hiánytalanul folyósította a felperes részére. A folyósítás forintban történt, azonban a kölcsön CHF-ben került nyilvántartásra, és elszámolásra.

Az alperes arra kötelezte magát, hogy 67.038,- CHF átváltása útján legfeljebb 9.000.000 millió forintot nyújt kölcsönként a felperesnek, aki pedig annak visszafizetésére 288 havi részlet útján köteles. A havi törlesztő részlet összegét a felek 419,32 CHF-ben határozták meg azzal, hogy az egy éves türelmi idő után vagy 6 havi kamatperiódus lejártával változhat a kamat változása miatt.

A szerződés VII.2. pontjában a felperes arról nyilatkozott, hogy a banki felvilágosítást, miszerint jelentős árfolyamkockázata keletkezhet abban az esetben, ha az árfolyam jelentősen változik, a kölcsön fedezete pedig nem CHF forrás, megértette, és ennek tudatában is igénybe kívánja venni a kölcsönösszeget, illetve igényli a CHF nyilvántartást.

A kölcsönszerződés aláírásával egyidejűleg, a felperes átvette a szerződés mellékletét képező "tájékoztatás a külföldi devizában történő finanszírozás általános kockázatáról" címzésű iratot is, mely a felperesi adóst terhelő kockázatokat magyarázta el, különösen a devizában felvett és nyilvántartott kölcsön törlesztő részleteinek azon sajátosságát, hogy a forint és a deviza átváltási aránya (árfolyam) a piaci mozgások miatt változhat, s a kedvezőtlen árfolyam változás/emelkedés a felperesnek többletköltséget jelent, tehát ha a devizanem árfolyama a forinttal szemben nő, a tőke és kamatok megfizetéséhez magasabb forint összeg szükséges. Ugyancsak tájékoztatást tartalmazott az irat a hitel kamatainak gazdasági alapú változásáról. A felperes az iratban kifejezetten nyilatkozott arról, hogy a kölcsönszerződésben rejlő kockázatot megértette és tudomásul vette.

A felperes a folyósított kölcsönt elfogadta, lakásvásárlásra fordította.

A felek 2011. május 5. napján a felperes kérelmére akként módosították kölcsönszerződésüket, hogy azt euró alapú szerződésre változtatták.

A felek a 2014. évi XL. törvény 38. §-ának (6) bekezdése b) pontja szerinti felülvizsgált elszámolást elkészítették, a szerződés 2015. április 17-én módosították.

A felperes 2015. május 2. napján végtörlesztett, 12.933.057,- forintot fizetett meg az alperesnek.

A felperes módosított és pontosított keresetében (14. sorsz. alatti beadvány) annak megállapítását kérte, hogy a szerződés érvénytelen az árfolyamkockázatról adott tájékoztatási kötelezettség alperesi elmulasztása miatt, mely a szerződés főszolgáltatását érintő mivoltára tekintettel a teljes szerződés érvénytelenségére vezet. A szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte előadva azt is, hogy az alperes nem tájékoztatta a felperest arról sem, hogy nincsen saját devizája, ekként csupán deviza-swapokon keresztül állít elő más bankokkal azonos módon és tömegesen "szintetikus" devizát, ekként a világpiaci tendenciáktól függetlenül maga állít elő költségemelkedést, melyet a felperes volt kénytelen viselni.

Minthogy az alperes nem tett eleget az árfolyamkockázatról szóló tájékoztatási kötelezettségének, az árfolyamkockázatot felperesre terhelő szerződéses kitétel érvénytelen, ami az egész szerződés érvénytelenségét eredményezte.

Kérte, hogy a bíróság a szerződést semmisítse meg, és rendelkezzék az eredeti állapot helyreállításáról, vagy ha ezt nem találja alkalmazhatónak, úgy nyilvánítsa hatályosság a szerződést az ítélethozatalig, s mindkét esetben kötelezze az alperest 6.967.055,- forint és ezen összeg után 2015. június 3. napjától a kifizetés napjáig járó, a Ptk. 301. §-ának (1) bekezdése szerinti késedelmi kamat, valamint a perköltség megfizetésére.

Keresete jogcímeként a Ptk. 209. §-ának (1) bekezdését, illetve 209/A §-ának (2) bekezdését, 237. §-ának (1) bekezdését jelölte meg, továbbá kérte figyelembe venni az EUB C-118/17. És C-51/17. sz. EDE-döntésekben kifejtetteket.

Előadta, hogy a felek szerződéskötése során az alperes elmulasztotta a szerződés lényeges tartalmát a felperes számára világosan, a szerződésből felperesre háramló kockázat átlátásához szükséges módon elmagyarázni, ekként a felek kölcsönös és egybehangzó akarata hiányzott a szerződés létrehozásakor.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására és a felperes perköltségben való marasztalására irányult.

Álláspontja szerint a szerződés tartalmát a felperes kellő mélységében és alaposan megismerhette nemcsak magából a szerződésből és annak részét képező kockázat feltáró nyilatkozatból, hanem a szóban kapott tájékoztatás alapján is.

Úgy találta, hogy a szerződés az átlagosan gondos fogyasztó számára érthető, a hitelkonstrukció tartalma bárki számára átlátható volt.

A kereset alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!