Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1997.1.10 A sikkasztás nem valósul meg, ha a terhelt az általa felvett kölcsön fedezetéül a birtokában levő olyan dolgot köt le, amelynek a tulajdonjoga még nem szállt át másra [Btk. 317. § (1) bek., Ptk. 117. § (2) bek.].

A városi bíróság az 1994. január 16. napján kihirdetett ítéletével felmentette P. J. terheltet az ellene sikkasztás bűntette miatt emelt vád alól. A megállapított tényállás lényege a következő.

A terhelt korábban az mgtsz elnöke volt, ebből a beosztásából került nyugdíjba. A terheltet felkereste P. P., és felvetette, hogy néhány ismerősével mezőgazdasági termelésre szakosodó társaságot alakítana, és ehhez az mgtsz-től bérelnének földet. Az elképzelés szerint rajtuk kívül még három személy és egy kft. lettek volna társasági tagok. Szóban meg is egyeztek ebben, de írásban csak tervezet készült, így a társaság cégbejegyzési eljárása elmaradt. Az mgtsz mezőgazdasági gépeket kínált eladásra, de csak a tsz-tagok vagy volt tagok számára, így vásárolni csak a terhelt volt jogosult. 1992 májusában a kft. ügyintézője megállapodott a terhelttel abban, hogy a terhelt a társaság számára gépeket vásárol. A gépek vételárát át is adta a terheltnek, aki a gépeket az átadott 915 000 forintból megvásárolta, de az áfa visszaigényelhetőségére tekintettel a P. és Társai Kft. nevére. A gépek a terhelt kezelésében maradtak, illetve két, összesen 360 000 forint értékű gépet később a terhelt elszámolások lebonyolításaképpen átadott a kft. ügyintézőjének, a többit magánál tartotta. A föld művelésével kapcsolatban elszámolási viták támadtak a terhelt és a kft. között.

1993. május 11. napján a terhelt a kölcsön fedezetéül lekötötte a nála maradt mezőgazdasági gépeket. A vád szerint a terhelt a sikkasztás bűntettét ezzel a fedezetül lekötéssel követte el.

A bíróság a felmentő rendelkezést arra alapította, hogy a mezőgazdasági gépek a társaság tulajdonába mentek át, amelynek a terhelt is tagja. Így a gépek társtulajdonosa volt, és így sikkasztást nem követhetett el.

A másodfokon eljárt megyei bíróság az 1995. szeptember 19. napján kelt ítéletével a terhelt bűnösségét a sikkasztás bűntettében megállapította, és őt 100 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, az egynapi tétel összegét 200 forintban állapította meg. A másodfokú bíróság kifejtette, hogy a társaság nem alakult meg, annak cégbejegyzése nem történt meg, a gépek tehát a társaság tulajdonába nem kerülhettek. A terhelt megbízásából más részére vásárolt a sértett által biztosított pénzből, tulajdonjogot tehát nem szerzett a gépeken, így azok fedezetül lekötésével az idegen dologgal sajátjaként rendelkezett.

A terhelt védője felülvizsgálati indítványában azt adta elő, hogy a társaság létrejöttének nem feltétele a cégbejegyzés, az a szóbeli megállapodással létrejött, és működött is, ezért a gépek a társaság közös tulajdonába kerültek. Mivel a terhelt is tagja volt a társaságnak, így a gépek részben az ő tulajdonában voltak, és a közös tulajdon sérelmére sikkasztás nem követhető el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!