Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2000.10.469 Egyesület közhasznúsági nyilvántartásba csak akkor vehető, ha alapszabálya pontosan meghatározza azt, hogy tagjain kívül kik és milyen formában részesülhetnek közhasznú szolgáltatásaiból [1997. évi CLVI. tv 2. § (1) bek. a) pont, 4. § (1) bek. a) pont, 7. § (1) bek. 3. pont, (2) bek., 8. § (1) bek., 26. § c) pont].

Az elsőfokú bíróság végzésével módosított alapszabálya alapján közhasznú szervezetté minősítette a kérelmező egyesületet, egyidejűleg rendelkezett K. János Miklós képviseleti joga megszűnéséről.

A Fővárosi Főügyészség az elsőfokú bíróság végzése elleni fellebbezésében indítványozta annak megváltoztatását, és a közhasznú szervezetté minősítés iránti kérelem elutasítását. A fellebbezésben kifejtettek szerint a kérelmező alapszabályából megállapítható biztosító tevékenysége miatt nem minősíthető közhasznú szervezetnek; az alapszabályból nem állapítható meg, hogy tagjain kívül kik részesülhetnek közhasznú szolgáltatásaiból, illetve tevékenysége ezért nem is közhasznú; az alapszabályülések nyilvánosságára, a választmány határozathozatalára, a tagok kooptálására és a vezetőségek választására vonatkozó rendelkezései sértik a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény (a továbbiakban: Tv.) és az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény rendelkezéseit.

A Legfőbb Ügyészség átiratával a főügyészség fellebbezését fenntartotta.

A kérelmező a főügyészségi fellebbezésre észrevételt tett, álláspontja szerint nem biztosító egyesület, csak szociális segélyek nyújtásával foglalkozik; nem zártkörű, csak a művészek köre van meghatározva, alapszabálya nem zárja ki, hogy mások is részesülhessenek a közhasznú szolgáltatásokból; alapszabálya nem sérti a Tv. egyéb rendelkezéseit sem.

A fellebbezés részben, az alábbiak szerint alapos.

A Tv. 4. §-a (1) bekezdésének a) pontja értelmében a közhasznúsági nyilvántartásba vételhez a szervezet létesítő okiratának tartalmaznia kell, hogy a szervezet milyen, e törvényben meghatározott közhasznú tevékenységet folytat, és - ha tagsággal rendelkezik - nem zárja ki, hogy tagjain kívül más is részesülhessen a közhasznú szolgáltatásaiból. A kérelmező alapszabályából nem állapítható meg, hogy tagjain kívül kik és milyen formában részesülhetnek közhasznú szolgáltatásaiból (alapszabály 2.1 pontja). Az alapszabály 2.3 pontjában megjelölt közhasznú tevékenységek így csak a tagokra vonatkozhatnak egyéb más alapszabályi rendelkezés hiányában. Ahhoz, hogy a kérelmező a Tv. 26. §-ának c) pontjában foglaltaknak egyébként megfelelő tevékenysége közhasznúnak minősüljön, alapszabályának rendelkeznie kell arról, hogy a nem tagok - tehát akik nem is szándékoznak az egyesület tagjai lenni - az egyesület milyen közhasznú szolgáltatásaiból és hogyan részesülhetnének.

A Legfelsőbb Bíróság itt jegyzi meg, hogy a korábbi eseti döntéseivel már kialakított gyakorlata szerint az egyesületi céloknak, tevékenységeknek a támogatandó személyek egy meghatározott csoportjához - itt az alkotóművészek - való kapcsolódása önmagában nem jelentené a közhasznú szolgáltatások igénybevételének, a kedvezményezettek körének zártságát akkor, ha a szolgáltatásokból a tagokon kívül más alkotóművészek is részesülhetnének anélkül, hogy az egyesület tagjai lennének.

Nem felel meg a Tv. 7. §-a (1) bekezdése 3. pontjának az alapszabályülések nyilvánosságára vonatkozó 7.1.6 pontja, mert az elnökség ülésein az elnök által meghívottak, továbbá a sajtó képviselői vehetnek részt, amely a nyilvánosság korlátozásának tekinthető. A kérelmezőnek az iratokba való betekintést szabályozó szervezeti és működési szabályzata sérti a Tv. 7. §-ának (2) bekezdését a betekintésre jogosult személyek körének korlátozása miatt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!