Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2009.1.10 Hepatitis C vírusfertőzésre alapított kártalanítási igény esetén az orvosszakértői és szakmai álláspontok nem hagyhatók figyelmen kívül a bizonyítékok értékelésénél [Ptk. 355. §; Pp. 206. §].

Az 1960-ban született felperes az 1985-ben és 1991-ben történt kórházi kezelései alatt vértranszfúziókat kapott, amelyek valamelyikétől Hepatitis C vírussal fertőződött és májgyulladása alakult ki. A vírusfertőzöttségét 1999-ben állapították meg, amelyet a 2001. év nyarán elvégzett májbiopszia vizsgálat megerősített. Kezelőorvosa - dr. T. L. - a vizsgálat eredményeként 2001. augusztus 29-én tájékoztatta a felperest a betegsége természetéről, illetőleg annak kilátásairól, majd megkezdte a kombinált vírusellenes gyógyszeres kezelését. Ennek eredményeként a felperes szervezetében a vírus aktivitása 2003. év februárjára megszűnt.

A felperes a keresetében a vírusfertőzöttség okozta egészségkárosodására hivatkozással 5 000 000 forint nem vagyoni kártérítés és kamatai, valamint 2002. augusztus 13-ától havi 30 000 forint járadék megfizetésére kérte az alperes kötelezését.

Az alperes elsődlegesen elévülésre hivatkozással kérte a kereset elutasítását.

Az elsőfokú bíróság ítéletével 2 500 000 forint nem vagyoni kártérítés és kamatai, valamint 2002. augusztus 13-ától étkezési többletköltségből adódó havi 8000 forint járadék megfizetésére kötelezte az alperest. Rendelkezett a perköltségekről, valamint a 2005. május 31-éig lejárt járadékok és kamataik egy összegben való megfizetéséről.

A határozat indokolásában kifejtette, hogy a felperes követelése nem évült el, mert a károsodása legkésőbb az 1991-ben kapott vértranszfúzióval bekövetkezett, ekkor a kártérítés esedékessé vált [Ptk. 360. § (1) bek.] és az elévülés elkezdődött [Ptk. 326. § (1) bek.], de 2001. augusztus 29-éig nyugodott, mert a felperest csak ekkor tájékoztatta a kezelőorvosa a betegségének természetéről, következményeiről, így ekkor került abba a helyzetbe, hogy az igényét érvényesítse. A követelését ehhez képest a Ptk. 326. §-ának (2) bekezdésében meghatározott egy éven belül érvényesítette.

A nem vagyoni kártérítés összegét a felperes eredményes gyógykezelésére és az ennek megfelelő állapotára, míg a járadékként érvényesített vagyoni kártérítés összegét a dietetikus szakértő által meghatározott és a májkímélő diétával felmerülő többletköltségek alapján állapította meg.

A másodfokú bíróság ítéletével megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét, az alperest terhelő nem vagyoni kártérítés összegét 1 500 000 forintra, a járadékfizetés idejét hat hónapra - 2002. augusztus 13-ától 2003. február 13-áig terjedő időre - leszállította, és ehhez képest módosította a lejárt járadék összegét, valamint a perköltségfizetésről szóló rendelkezést. A megítélten felüli részében elutasította a keresetet. Indokolása szerint az elévülési kifogás alaptalansága körében helyesen foglalt állást az elsőfokú bíróság, de az alperest terhelő kártérítés összegében tévedett. A szakértői vélemény szerint ugyanis a kezelés eredményeként 2003 februárjában már a felperes vérének Hepatitis C vírusmentességét mutatták ki, tehát gyó­gyult­nak tekinthető. A vizsgálatok normális májfunkciót, a gyulladás aktivitásának megszűntét igazolták, a fennálló munkaképesség-csökkenése pedig döntően baleseti eredetű. Erre, valamint a pszichológus szakértő véleményében foglaltakra is figyelemmel, a felperes javára megítélt nem vagyoni kárpótlás összegét leszállította, a járadékfizetés időtartamát pedig határozott időben állapította meg.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet és arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság tévesen értelmezte a szakértő véleményét és kellő szakértelem híján olyan kérdésben foglalt állást, amely a Pp. 177. §-ának (1) bekezdése alapján igazságügyi orvos szakértő kompetenciájába tartozik. A 2003 februárjában történt vizsgálatok alapján véleményezett állapota nem jelenti azt, hogy a Hepatitis C vírusfertőzésből és következményeiből meggyógyult, mert a szakértői véleményből kitűnően az ilyen kezelések után gyakran előfordul, hogy a lappangó vírusok aktivizálódnak és ez újra elindítja a kórfolyamatot. A betegség gyakorlatilag gyógyíthatatlan. A másodfokú bíróság azonos tényállás alapján tévesen következtetett arra, hogy meggyógyult, ítélete megalapozatlan, ellentétben áll a hasonló fertőzöttek esetében tett orvosszakértői megállapításokkal, és azzal a ténnyel is, hogy a felperesnek a májkímélő diétát továbbra is tartania kell, amely többletköltségekkel jár.

Kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében maga sem vitatta, hogy a jogerős ítélet az orvosi szakkérdésben iratellenes. A jogszabályoknak megfelelő döntés érdekében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a felperes egészségi állapotának további vizsgálatát tartotta indokoltnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!