Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Gyulai Törvényszék M.70154/2020/25. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [2012. évi I. törvény (Mt.) 9. § (1) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. § (2) bek., 2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 342. § (3) bek.] Bírók: Balogné Patkás Katalin, Juhász Gábor, Kiss Imréné

Kapcsolódó határozatok:

*Gyulai Törvényszék M.70154/2020/25.*, Szegedi Ítélőtábla Mf.40061/2021/7., Kúria Mfv.10034/2022/8.

***********

Gyulai Törvényszék

mint munkaügyi perben eljáró elsőfokú bíróság

Az ügy száma: 7.M.70.154/2020/25/I.

A felperes(ek): ... (lakóhely: ...) I. rendű felperes; ... (lakóhely: ...) II. rendű felperes

A felperes(ek) képviselője: dr Deák György ügyvéd (székhely: ...) aki az I. és II. rendű felpereseket képviseli

Az alperes: ... (székhely: ...)

Az alperes képviselője: Kulcsár Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Kulcsár László ügyvéd; székhely: ...)

A per tárgya: munkaviszony-megszüntetés jogellenességére alapított kártérítési átalány és végkielégítés

Í t é l e t :

A bíróság az I. és II. rendű felperesek kereseteit elutasítja.

Kötelezi az I. és II. rendű felpereseket, hogy 15 napon belül személyenként külön-külön fizessenek meg a alperesnek 76200-76200,- (hetvenhatezerkétszáz- hetvenhatezerkétszáz) forint perköltséget.

A feljegyzett 143762 (száznegyvenháromezer-hétszázhatvankettő) forint eljárási illeték és 8784 (nyolcezer-hétszáznyolcvannégy) forint költség az állam terhén marad.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül elektronikus kapcsolattartás útján fellebbezésnek van helye, melyet - a Szegedi Ítélőtáblához címezve - a Gyulai Törvényszéknél lehet előterjeszteni. A fellebbezési eljárásban munkaügyi perben nem kötelező a jogi képviselet. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 379. és 380. §-ban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, vagy ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, vagy ha a fellebbezés csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, illetve, ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

I n d o k o l á s

[1] Az ...-ban született II.r. felperes 2012. június 4. napjától az ...-ben született I.r. felperes pedig 2012. október 26. napjától állt határozott idejű, teljes munkaidős munkaviszonyban az alperessel. A perbeli időszakban a felperesek alapbére 1235 forint/óra; munkaköre keverő- és szárítóüzemi dolgozó elnevezésű (FEOR: 8421). A felperesek munkaköri leírása a többi között tápgyártással, koncentrátumok bekeverésével, táp kihordással kapcsolatos feladatokat is tartalmazott.

[2] Az alperesi társaság egyéb tevékenységei mellett állattenyésztést is folytat, hozzávetőlegesen ... körüli sertés esetében körülbelül napi ... tonna takarmányt gyártanak, több ... forint értékben. Ezzel kapcsolatban három műszakban folyik a termelés.

[3] A felpereseket foglalkoztató szervezeti egységnek a keverőüzemnek felpereseken kívül 11 munkaválallója van, közülük 2018. októberétől ... a szárító- és keverőüzem-vezető, továbbá ... munkája is kapcsolódik a keverőüzemhez, mert ő megbízás alapján vezeti a sertés ágazatot.

[4] A felperesek foglalkoztatása kezdetétől az ...-ban született ... volt a közvetlen felettesük, aki 2018. novemberétől másik munkáltatóhoz szerződött, így a szintén 2012-től foglalkozatott ...-ben született, korábban adminisztrátor munkakört betöltött ... lett a keverőüzem vezetőként a felperesek felettese.

[5] ... elégedett volt a felperesek munkájával, azzal volt, hogy a területen a felmerülő konfliktusokat is hatékonyan kezelte. 2012. december 19-én a II. rendű felperesnek írásbeli figyelmeztetést adott egy éjszakai műszakot érintő belső ellenőrzés visszajelzése kapcsán, melyben felhívta a biztonságtechnikai vezető információi alapján a II. rendű felperest a kellő tiszteletre és alázatra, és hogy éjszakai műszakban mellőzze az internet használatát.

[6] Az I. és II. rendű felperesek általában egy műszakban dolgoztak, illetve törekedtek arra, hogy munkaidő beosztásuk ekként valósuljon meg, baráti kapcsolatban álltak, a munkatársak irányába véd- és dacszövetség alakult ki köztük. Meggyőződésük volt, hogy munkaköri feladataira alkalmasabbak és megfelelőbben teljesítik munkakörüket mint a megegyező illetve hasonló munkakörű, munkakapcsolatban álló munkatársak többsége, elismerendő értéknek tekintették, hogy az alperesnél már hosszabb idejű munkaviszonnyal rendelkeznek más munkatársakhoz képest, mindezt esetenként kijelentésekkel és kifejezésekkel tudomására hozták e munkatársaknak.

[7] A felepresek - különösen a II. r. felperes - kifejezetten rossz viszonyban volt/voltak ... munkatársukkal, ezt előmozdította és elmélyítette az a körülmény, hogy a külső telephely szükségleteihez képest utóbbi munkatárs munkaköri kötelezettsége és délelőtti munkaidőbeosztása folytán a délutáni műszak - azaz a felperesek - terhére a legyártandó tápok típusa, mennyisége vonatkozásában is rendelkezést kellett tenni. A konfliktus alapja volt, hogy voltak egyszerűbben és munkaigényesebben legyártható tápok, a munkaigényes pl. malac1 tápra vonatkozó rendelkezés ellenérzést váltott ki a felperesekből. Mindez arra ia vezetett, hogy a ... nem vállalta, hogy a II. rendű felperessel egy műszakba osszák be, illetve ... szabadsága idején az őt helyettesítő munkatársak, igyekeztek kerülni, hogy egyes munkaigényesebb tápok legyártására rendelkezést tegyenek, miért is a szabadságról visszatérő ... maradt a "hálátlan feladat".

[8] A felperesekkel a munkatársak nagy része sem akart együtt, egy műszakban dolgozni.

[9] A felpereseknek kifejezetten rossz volt a kapcsolata ... alapanyag raktárossal is, ez adott esetben arra is vezetett, hogy amikor a felperesek által teljesített éjszakai műszak után egyes jelölő táblák nem voltak a helyükön, ezt a már bizalmatlan alapanyagraktáros a személye ellen irányuló magatartásként, a jelölés felperesek általi elmozdításaként értékelte. A felperesek elbocsátását megelőző - körülbelül egy hónappal - pedig az alapanyagraktáros szabadságáról visszatérve, észlelve, hogy a zsákokon a címke át van ragasztva, magyarázatot kért az I. rendű felperestől, tőle azt a választ kapta, hogy ő ragasztotta át, kíváncsi volt, hogy figyel-e a raktáros. Ugyanezen a napon a raktáros azt is tapasztalta, hogy a II. rendű felperes megcserélt két tételt, a II.r. felperes részéről rossz helyre történő berakodás valósult meg, amit az érintett munkatársak ugyan megbeszéltek, de a viszonyulás általános állapota miatt az alapanyag raktárosnál ez bizalatlanságot eredményezett és az I. rendű felperes részéről kifejtett átcímkézéséhez, illetve az azzal kapcsolatos kommunikációval, konfliktussal azonos módon veszélyeztette a szervezeti egység megfelelő működését.

[10] A felperesek elzárkózóak voltak attól, hogy átmenetileg a szükséghez képest más munkakörébe tartozó részfeladatot teljesítsenek ha úgy érezték, hogy erre sor kerül, akkor azt juttatták kifejezésre, hogy a munkatárs alkalmazása felesleges, díjazására ők lennének jogosultak. Ilyen magatartás valósult meg ... alapanyag raktáros esetében, és ez valósult meg a keresőképtelenségét követően a felpereseknél idősebb, de az alperesnél csak 2016-ban munkába állt ... munkatárs esetében. Hasonló felpereseknél kimutatható hozzáállás látszik a 2017. novemberétől foglalkoztatott ... esetében is, akit ... kilométerről otthonából rendeltek be, hogy pihenőnapján takarmányt vigyen ki az egyik ólhoz.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!