Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.8.436 A pénzintézet azonnali beszedési megbízás teljesítése előtt - jogszabály eltérő rendelkezése vagy a felek eltérő megállapodása hiányában - arról köteles a beszedési megbízás adatai alapján meggyőződni, hogy a jogosult ilyen módon érvényesítheti-e a követelését a kötelezettel szemben. Ennek elmulasztása a pénzintézet kártérítési felelősségét alapozza meg [Ptk. 474. § (2) bek., 529. § (1) bek., 3/1992. (MK 34.) MNB rek. 10. § (1) bek. a) pont, 412/1987. (PK 17.) MNB közl. 25/c pont].

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetének részben helyt adva az alpereseket arra kötelezte, hogy a felperesnek egyetemlegesen fizessenek meg 1 345 100 Ft tőkét, ennek 1991. január 31. napjától járó "törvényes" kamatait és 80 706 Ft perköltséget. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Az ítélet indokolása szerint a felperes az I. r. alperessel 1990. május 30-án kötött importbizományi szerződés alapján 300 db telefaxkészülék szállítására vállalt kötelezettséget. Az akkreditív megnyitása érdekében az I. r. alperes 3 millió Ft-ot utalt át a felperesnek. A felek közötti szerződés nem ment teljesedésbe, ezért az I. r. alperes a 3 millió Ft visszaszerzése érdekében 1991. január 28-án azonnali beszedési megbízást nyújtott be a felperes számláját vezető II. r. alpereshez, melynek a közlemény rovatában a követelés jogcímeként vételárelőleg visszakérése szerepelt, a követelés jogalapja tekintetében viszont az I. r. alperes a közüzemi díjak beszedésére vonatkozó 29/1974. (XI. 27.) PM rendelet 1. §-át jelölte meg. A II. r. alperes az azonnali beszedési megbízást 1991. január 30-án teljesítette. Az I. r. alperes a felperes követelésével szemben 1 654 900 Ft tekintetében beszámítási kifogást terjesztett elő, amelyet a felperes elismert, és keresetét az I. r. alperessel szemben 1 345 100 Ft tőkére és járulékaira leszállította. Az elsőfokú bíróság az I. r. alperest a felperes leszállított keresetében foglaltak szerint marasztalta. A felperes 1 345 100 Ft megfizetésére irányuló keresetét a II. r. alperessel szemben is megalapozottnak találta. Ítéletét idevonatkozóan azzal indokolta, hogy a perbeli promptinkasszó teljesítése időpontjában még hatályban volt a közszolgáltatási (közüzemi) díjak kiegyenlítésének módjáról szóló 29/1974. (XI. 27.) PM rendelet, amely lehetőséget adott ezeknek a díjaknak az azonnali beszedési megbízással történő érvényesítésére. Az I. r. alperes a követelése jogcímét e jogszabályhely feltüntetésével jelölte meg. A II. r. alperesnek mint a felperes számlájának vezetésével megbízott pénzintézetnek, kellő gondosság mellett látnia kellett, hogy a beszedési megbízáson a T. Kisszövetkezet Műszaki és Építőanyag Szaküzlet bélyegzője szerepel, a beszedési megbízás közlemény rovatában pedig a követelés jogcímeként az I. r. alperes "áruelőleget" tüntetett fel.

Ezekből az adatokból első ránézésre megállapítható volt, hogy az I. r. alperesnek nem állhat fenn a felperessel szemben olyan követelése, amely a közleményben megjelölt jogszabály alapján azonnali beszedési megbízással lenne érvényesíthető. Az elsőfokú bíróság rámutatott arra, hogy a II. r. alperesnek különösen azért kellett volna felfigyelnie az előbbiekre, mert saját előadása szerint ismert volt előtte, hogy a rendelet visszaélésekre adott lehetőséget. A II. r. alperes azonban a banktevékenység szokásos üzletmenetéből adódó fokozott gondosság követelményének nem tett eleget. Úgy ítélte meg az elsőfokú bíróság, hogy a II. r. alperesnek az előbbi módon meg kellett volna vizsgálnia a jogszabályi megjelölést és a megbízást adó megnevezése, valamint a jogszabály megjelölése közötti összefüggést. Mivel ezt elmulasztotta, a felperesnek kárt okozott, amelyért - az I. r. alperessel együtt - egyetemleges felelőssége a felperessel szemben fennáll.

Az ítélet ellen a II. r. alperes fellebbezett annak részbeni megváltoztatása és vele szemben a kereset elutasítása érdekében. Azt nem vitatta, hogy az I. r. alperes által a felperes számlája ellen benyújtott azonnali beszedési megbízást az adott körülmények mellett teljesítette. Álláspontja szerint azonban az inkasszó teljesítésének időpontjában hatályban volt 412/1987. (PK 17.) MNB-közlemény 25/c pontja szerint megfelelően járt el. Eszerint az azonnali beszedési megbízást a pénzintézetnek akkor kell teljesítenie, ha a jogosult feltünteti a jogszabály számát, illetőleg megjelölését, amelyen az azonnali beszedési megbízás alapul. A perbeli esetben az I. r. alperes a promptinkasszón a követelés jogalapjaként olyan jogszabályt jelölt meg, amely lehetőséget nyújtott a gazdálkodó szervezetek által igénybe vett közüzemi szolgáltatások díjának azonnali beszedési megbízással történő érvényesítésére. Ennek folytán a II. r. alperesnek a már hivatkozott MNB közlemény értelmében az azonnali beszedési megbízást teljesítenie kellett. Ami a beszedési megbízás közlemény rovatában megjelölt jogcímet - "áruelőleg-visszakérés" - illeti, a II. r. alperes szerint ennek vizsgálatára már csak azért sem kerülhetett sor, mert a közlemény rovatban feltüntetett adatok a II. r. alperes általános üzleti feltételeinek 4.2.4. pontja szerint a fizetés címzettjéhez szólnak, ezek a pénzintézet kötelezettségeit nem érintik. A promptinkasszó teljesítésére hatályos jogszabályok alapján került sor, az pedig, hogy egy hatályban lévő jogszabály adott esetben visszaélésekre ad lehetőséget, nem alapozza meg az azt alkalmazó pénzintézet kártérítési felelősségét.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság a fenti fellebbezés tárgyában hozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a II. r. alperes által fellebbezett részében helybenhagyta, és úgy rendelkezett, hogy a II. r. alperes a másodfokú eljárással kapcsolatos költségeit maga viseli. A másodfokú bíróság ítélkezése alapjául elfogadta az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást, és egyetértett annak jogi álláspontjával is. Az indokolás kiegészítéseként a következőkre mutatott rá.

A felperes és a II. r. alperes között a Ptk. 529. §-ának (1) bekezdése szerinti bankszámlaszerződés volt érvényben, amely megbízási típusú jogviszonyt hozott létre a peres felek között. A bankszámlaszerződés fenti jellegéből adódóan a pénzintézetre mint megbízottra is vonatkoznak a Ptk. 474. §-ának (2) bekezdésében foglaltak; megbízója érdekében vizsgálnia kell a fizetési megbízások szabályszerűségét. A perbeli esetben a felperesnek a II. r. alperesnél vezetett bankszámlája ellen azonnali beszedési megbízást nyújtott be az I. r. alperes. A beszedési megbízás teljesítése időpontjában hatályban volt, a pénzforgalomról szóló 4/1986. (XII. 28.) MNB rendelkezés (a továbbiakban: REK) 7. §-ának (1) bekezdése szerint azonnali beszedési megbízásnak van helye, ha jogszabály írja elő annak alkalmazását, vagy a felek szerződésben vagy a fizetésre kötelezett által elfogadott üzletszabályzatban a fizetés ilyen módjában állapodtak meg. Ilyen, az azonnali beszedési megbízás alkalmazását előíró jogszabály a pénzforgalomról szóló 39/1984. (XII. 5.) MT rendelet 5. §-a (2) bekezdésének a)-b) pontja, ilyen jogszabályi rendelkezés a perbeli beszedési megbízás teljesítésekor még hatályban volt, a közüzemi díjak beszedésére vonatkozó 29/1974. (XI. 27.) PM rendelet 1. §-ának (1) bekezdése, de tartalmazott hasonló rendelkezést a REK 7. §-ának (3) bekezdése is a váltótartozás beszedésével kapcsolatosan. A REK végrehajtása tárgyában kiadott 412/1987. (PK 17.) MNB közlemény (a továbbiakban: BK) 25/c pontja szerint a jogszabály alapján benyújtott azonnali beszedési megbízást a pénzintézet abban az esetben teljesíti, ha a megbízáson a jogosult feltünteti a jogszabály számát, illetőleg megjelölését. Ennek a rendelkezésnek az a célja, hogy a pénzintézet meggyőződhessen arról, hogy az azonnali beszedési megbízásnak e jogszabály rendelkezése alapján helye van-e. Ezért az azonnali beszedési megbízás kézhezvételét követően - a Ptk. 529. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel - a pénzintézet köteles annak szabályszerűségét megvizsgálni, nevezetesen hogy a jogosult valóban olyan hatályos jogszabályhelyre hivatkozott-e, amely azonnali beszedése megbízás benyújtását megalapozza, másrészt hogy az a fél, aki az inkasszót benyújtotta, lehet-e egyáltalán a felhívott jogszabályhelyben írt követelés jogosultja. Ha bármelyik vizsgálandó feltétel kapcsán a banknak kétségei merülnek fel, joggal elvárható, hogy az inkasszó teljesítése előtt az esetleges ellentmondások feloldását megkísérelje, és ha ez nem vezet eredményre, az azonnali beszedési megbízást a benyújtónak visszaküldje. A perbeli esetben megállapítható, hogy a promptinkasszót benyújtó jogosult, a T. Kisszövetkezet nem közüzemi-közszolgáltatási feladatokat ellátó vállalat, és ez már eleve kétségessé tette, hogy a 29/1974. (XI. 27.) PM rendelet 1. §-a szerint közüzemi díjak iránti igényt érvényesíthetne. A közlemény rovatból első ránézésre is megállapítható volt, hogy a jogosult és a kötelezett között olyan szerződéses kapcsolat áll fenn, amelyből eredő igény - a hivatkozott jogszabályhely alapján - azonnali beszedési megbízással nem érvényesíthető. Nem kétséges, hogy az I. r. alperes az azonnali beszedési megbízáson szándékosan tüntetett fel olyan jogszabályhelyet, amelyről nyilvánvalóan tudta, hogy annak alapján a perbeli követelését azonnali beszedési megbízással nem érvényesíthetné. Ezzel szemben a II. r. alperes sem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, mert nem vizsgálta kellő gondossággal, hogy a benyújtott beszedési megbízás szabályszerű-e. Nem kétséges, hogy a felperes kárát az alperesek a fenti magatartásukkal együttesen okozták, ezért a Ptk. 344. §-ának (1) bekezdése szerint kötelesek azt a felperesnek egyetemlegesen megtéríteni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!