Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2004.1144 A szerződés relatív hatálytalanságának a megállapításához és a kielégítés tűrésére való kötelezéshez nem elegendő, hogy a szerződés a hitelező kielégítési alapjának elvonását célozta, a hitelezőnek azt is bizonyítania kell, hogy a vagyontárgy elvonása követelésének kielégítését részben vagy egészben megakadályozta [Ptk. 203. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes jogelődje az M. F. Bank 275 000 000 Ft kölcsönt folyósított az I. r. alperes tagságával működő M.-Ú. Kft-nek. A kölcsön visszafizetését az adós vagyonát terhelő zálogjog és az I. r. alperes, M. P., valamint M. R. készfizető kezességvállalása biztosította. A kölcsönszerződésben az I. r. alperes egyetemleges adóstársként szerepelt. A hitelező az adós szerződésszegése miatt a kölcsönszerződést azonnali hatállyal felmondta. A felmondást tartalmazó nyilatkozatot az I. r. alperes 2002. október 7-én átvette, majd 2002. október 8-án kelt adásvételi szerződéssel eladta az ingatlanát a II. r. alperes részére 35 000 000 Ft vételárért. Az alperesek között 2002. november 9-én kelt újabb adásvételi szerződéssel az I. r. alperes eladta a BMW típusú motorkerékpárját a II. r. alperesnek. A kölcsön adósa és a mellékkötelezettek ellen végrehajtási eljárás indult. Az elsőfokú bíróság tényként állapította meg, hogy az M.-Ú. Kft. felügyelő bizottságának tagja J. T., aki a II. r. alperes tagságával működő U. E. Inc. többségi tulajdonosa.

A felperes keresetében a Ptk. 203. §-a (1) és (2) bekezdése alapján a perbeli adásvételi szerződések felperessel szembeni hatálytalanságának és az adásvételi szerződések tárgyát képező vagyontárgyakból történő kielégítési joga fennállásának megállapítását kérte. Álláspontja szerint az I. r. alperes rosszhiszeműségét a fizetési kötelezettségének beállásáról történt tudomásszerzést követő tulajdon-átruházások ténye, míg a II. r. alperes rosszhiszeműségét az I. r. alperessel való cégösszefonódás alapozza meg.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperesek között 2002. október 8-án az Sz.-i ingatlanra, valamint 2002. november 29-én a BMW típusú motorkerékpárra vonatkozóan létrejött adásvételi szerződés a felperessel szemben hatálytalan. Egyetemlegesen kötelezte az alpereseket annak tűrésére, hogy a felperes a fenti vagyontárgyakból az általa az M.-Ú. Kft. és egyetemleges adóstársai ellen indított 275 000 000 Ft és járulékai iránt a bíróság mellett működő K. Cs. önálló bírósági végrehajtó előtt folyamatban lévő végrehajtási eljárásokban magát követelése és járulékai erejéig kielégítse. Döntését a Ptk. 203. §-a (1) és (2) bekezdésében írt tényállási elemek megvalósulásával indokolta. Utalt arra is, hogy az ítélet meghozatalának időpontjában a végrehajtási iratok alapján nem volt még valószínűsíthető sem, hogy a végrehajtás alá vont vagyoni kör elegendő lenne a felperes követelésének a kielégítésére.

Az alperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet teljes egészében megváltoztatta és a keresetet elutasította. A tényállás kiegészítéseként megállapította, hogy a végrehajtási eljárás a másodfokú eljárás alatt is folyamatban van, a felperes követeléséből - felperesi elismerés szerint - 211 500 000 Ft megtérült, a további az I. r. alperes tulajdonában lévő - 300 000 000 Ft értékű - vagyonra vezetett végrehajtás még nem történt meg. Ilyen körülmények mellett nem állapítható meg, hogy a felperes követelése - akár részben is - behajthatatlan lenne. A relatív hatálytalanság megállapíthatóságának ezért hiányzik az elsődleges feltétele, a további feltételek vizsgálatát így szükségtelennek ítélte.

A jogerős ítélet ellen a Pp. 270. § (1) és (2) bekezdésére hivatkozással a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve a jogerős ítélet megváltoztatását és a kereseti kérelemnek megfelelő döntés meghozatalát. Álláspontja szerint szerződés relatív hatálytalansága elvi megállapíthatóságának nem a végrehajtási eljárás befejeződése, hanem a fedezetelvonásra irányuló célzat fennállása az előfeltétele. A Ptk. 203. §-a (1) bekezdéséhez fűzött törvényi indokolás is lehetőségként említi az adós marasztalására és a kielégítés tűrésére irányuló hitelezői igények egy perben történő érvényesítését azzal, hogy a kielégítés tűrésére csak attól függően köteles a jogszerző, hogy a követelés - a sikertelen végrehajtás jegyzőkönyv által igazoltan - az adóstól nem, vagy csak részben hajtható be. Törvénysértő ezért a másodfokú bíróság ítélete, mert a perbeli szerződések relatív hatálytalanságának megállapíthatóságát nem a szerződéskötések idején teszi vizsgálat tárgyává, hanem a végrehajtási eljárás eredményétől mint utólagos feltételtől teszi függővé. Hivatkozott továbbá arra, hogy ingó és ingatlan vagyon hiányában az adós M.-Ú. Kft. ellen indult felszámolási eljárás egyszerűsített formában történő befejezése várható, az I. r. alperes tulajdonát képező tanyásingatlan értékesíthetőségének valószínűsége pedig - tekintettel annak földrajzi elhelyezkedésére és az ingatlanra vezetett árveréseknek technikai okok, majd érdektelenség miatti sikertelenségére - csekély, ezért a felperes jelenlegi követelését képező 119 000 000 forintra érdemleges fedezet - leszámítva a perbeli adásvételi szerződések tárgyát képező vagyontárgyakat - nincsen.

Az alperesek felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztettek elő.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos, mert a másodfokú ítélet nem jogszabálysértő.

A felperes jogi álláspontja szerint a Ptk. 203. §-ának helyes értelmezése az, hogy a relatív hatálytalanságot mindazokban az esetekben meg kell állapítani, amikor a szerződés célja nyilvánvalóan az, hogy harmadik személy kielégítési alapját elvonják. Más kérdés, hogy a hitelező csak akkor indíthat relatív hatálytalanságot megállapító ítélet után végrehajtást a fedezetül szolgáló vagyontárgyra, ha az adós ellen vezetett végrehajtás sikertelen marad.

A Legfelsőbb Bíróság nem osztja a fenti jogi álláspontot a jogszabályhely értelmezését illetően. A Ptk. 203. §-ának (1) bekezdésében írt feltételek konjuktívak. A jogszabályhely a kielégítési alap elvonásának megvalósítását teszi az absztrakt tényállás egyik elemévé és nem az igény kielégíthetőségének a veszélyeztetését. A fedezet-elvonási szándékot a rosszhiszeműség körében kell értékelni.

A felperes a keresetében azt kérte; a bíróság állapítsa meg, hogy a szerződések vele szemben hatálytalanok és mondja ki, hogy követelését az átruházott vagyontárgyakból kielégítheti. Tehát annak tűrésére kérte a II. r. alperest kötelezni, hogy a tulajdonába került vagyontárgyakból az I. r. alperes tartozása végrehajtás útján kiegyenlítésre kerüljön. Keresete a II. r. alperessel szemben tehát marasztalási típusú kereset, olyan ítélet meghozatalát kérte, amely alapján végrehajtási eljárást vezethet az elvont vagyontárgyra.

A Ptk. 203. §-a alapján a visszterhes vagyonátruházási szerződés hatálytalansága akkor állapítható meg, ha a Pp. 164. §-ának (1) bekezdésében foglalt bizonyítási szabálynak megfelelően a hitelező bizonyítja, hogy bírói úton kikényszeríthető igénye van az adóssal szemben, ennek az igénynek a szerződés tárgya fedezetül szolgált volna, és a vagyontárgy elvonása követelésének a kielégítését részben vagy egészben megakadályozta, valamint azt is, hogy a szerző fél rosszhiszemű volt. Ha e feltételek megvannak, akkor a relatív hatálytalanság megállapítása egyben a szerző fél számára helytállási kötelezettséget is teremt, azaz a hitelező követelése végett ugyanúgy végrehajtás alá vonható az átruházott vagyontárgy, mintha az továbbra is az adós tulajdona lenne.

A perben bizonyítást nyert az a körülmény, hogy az I. r. alperes adósnak az értékesített vagyontárgyakon felül jelentős értékű vagyona van. A másodfokú bíróság pedig úgy ítélte meg; a felperes nem bizonyította, hogy az I. r. alperes megmaradt vagyona nem lenne elegendő a követelés kiegyenlítésére. A bizonyítékok felülmérlegelésére a felülvizsgálati eljárásban nincsen lehetőség. Az a körülmény, hogy a bírói gyakorlat lehetőséget lát arra, hogy az egyenes adós marasztalására és a szerződés fedezetelvonó jellegének a megállapítására egy perben kerülhessen sor, a másodfokú bíróság ítéletét nem teszi jogszabálysértővé.

(Legf. Bír. Gfv. I. 30.239/2004. sz.)