A Szegedi Törvényszék P.21530/2017/16. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. §, (1) bek.] Bíró: Némethné dr. Suták Anikó
...i Törvényszék
1.P.21.530/2017/16.
A ...i Törvényszék a Feketéné dr. Szemző Margit Klára ügyvéd (felperesi képviselő cime) által képviselt felperes nevefelperes címe szám alatti lakos felperesnek - a dr. Czirják László ügyvéd (alperesi képviselő címe) által képviselt alperes neve alperes címe szám alatti lakos alperes ellen személyiségi jog megsértése, sérelemdíj és egyéb iránti perében meghozta a következő
Í T É L E T E T:
A keresetet elutasítja.
Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 35.000,- (harmincötezer) Ft perköltséget.
Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 36.000,- (harminchatezer) Ft illetéket.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a ...i Ítélőtáblához címzett de, a ...i Törvényszéknél írásban, 3 példányban előterjeszthető fellebbezésnek van helye.
A bíróság tájékoztatja a feleket, hogy a másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálhatja el a fellebbezést, ha ezt a fellebbezési határidő lejárta előtt a felek közösen kérték, továbbá, ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére, vagy összegére, a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik, csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul és a fellebbező fél a fellebbezésében nem kérte tárgyalás tartását.
Ha a fellebbező fél akár a fellebbezésében, akár a másodfokú bíróság felhívására, illetőleg a fellebbező fél ellenfele a másodfokú bíróság felhívására tárgyalás tartását kéri, a fellebbezést tárgyaláson kell elbírálni.
Az ítélőtábla előtti eljárásban az ítélet, valamint az ügy érdemében hozott végzések elleni fellebbezést előterjesztő fél számára a jogi képviselet kötelező. Emiatt a jogi képviselő közreműködése nélkül eljáró fél perbeli cselekménye, nyilatkozata hatálytalan. Amennyiben a fél jogi képviselővel nem rendelkezik, úgy pártfogó ügyvéd kirendelése iránti kérelmet nyújthat be a lakóhelye szerint illetékes Kormányhivatal Gyámügyi és Igazságügyi Főosztály Igazságügyi Osztályánál.
I N D O K O L Á S
A bíróság a peres felek előadása, valamint a csatolt okiratok alapján az alábbi tényállást állapította meg.
A peres felek házastársak voltak. A peres feleknek két közös kiskorú gyermeke van.
A peres felek házassága felbontásra került, a közös kiskorú gyermekek az alperesi anyánál kerültek elhelyezésre tartásra és gondozásra.
A peres felek megállapodtak, hogy a felperesi apa gyermek neve1 és gyermek neve2 utónevű gyermekeivel a folyamatos kapcsolatot az alábbiak szerint tarthatja.
A felperesi apa jogosult a gyermekekkel minden naptári év páratlan hetében szerdai napon délután 16 órától este 19.30 óráig kapcsolatot tartani azzal, hogy a gyermek átadásának a helye a gyermek oktatási intézménye, míg a gyermekek visszaadásának a helye az alperes mindenkori lakása. A felperes az egyezség szerint jogosult továbbá minden naptári év páratlan hetében pénteken délután 16 órától a következő hét hétfő napjának reggel 8 óráig kapcsolatot tartani, a kapcsolattartás idejére a gyermekeket magával elvinni azzal, hogy a gyermekek átadásának a helye a gyermekek oktatási intézménye, ugyanígy a gyermek visszaadásának helye is. Ezen túlmenően a felperes jogosult a gyermekkel minden naptári év páros hetében keddi és csütörtöki napokon délután 16 órától este 19.30 óráig kapcsolatot tartani, a kapcsolattartás idejére a gyermekeket magával elviheti azzal, hogy a gyermekek átadásának helye a gyermekek mindenkori oktatási intézménye, míg a visszaadások helye az alperes mindenkori lakása.
Az időszakos kapcsolattartás időtartamában és esetleges megosztásában elsődlegesen a felek minden év május 31. napjáig előzetesen megegyeznek. Megállapodásuk hiányában a felperesi apa jogosult a gyermekekkel minden kettős ünnep első napján délelőtt 9 órától 19.30 óráig kapcsolatot tartani, a kapcsolattartás idejére a gyermekeket magával elviheti azzal, hogy a gyermekek átadásának és visszaadásának helye az alperes mindenkori lakása. A felek megállapodtak abban is, hogy minden iskolai (tavaszi, téli, őszi, nyári) szünet fele részét töltheti a felperesi apa a gyermekekkel, a tavaszi, téli, őszi szünetnek az első fele részét a kezdő nap reggel 9 órájától a zárónap 19.30 óráig a gyermekek elviteli jogával és visszaadásának kötelezettségével, valamint azzal, hogy a gyermekek átadásának és visszaadásának a helye az alperes mindenkori lakása. Nyári szünidőben - eltérő megállapodás hiányában - a felek úgy egyeznek meg, hogy a júniusi tanév befejezését követő első fele részét a hónapnak a gyermekek a felperesi apával töltik, ezen túlmenően július 1-től 15 napjáig, illetőleg augusztus 1-től 15 napjáig szintén a kezdő nap reggel 9 órájától a zárónap 19.30 óráig a gyermekek elvitelének jogával és visszaadásának kötelezettségével, valamint azzal, hogy a gyermekek átadásának és visszaadásának az alperes mindenkori lakása. A karácsonyi ünnepek vonatkozásában a felek akként állapodtak meg, hogy páros héten a gyermekekkel a felperesi apa 25-én délután 16 órától 26-án 19.30 óráig van, míg páratlan években a felperesi apával gyermekei december 24-én reggel 9 órától, 25-én 16 óráig tartanak kapcsolatot. A kapcsolattartás idejére a gyermekeket az apa magával elviheti azzal, hogy a gyermekek átadásának és visszaadásának helye az alperes mindenkori lakása.
A ...i Járásbíróság a peres felek egyezségét üsz. sorszám alatti jogerős végzésével jóváhagyta. A végzésében tájékoztatta a peres feleket, hogy a kapcsolattartást akadályozó körülményekről a felek előzetesen lehetőleg írásban, vagy egyéb igazolható módon kötelesek egymást értesíteni. Amennyiben a kapcsolattartás a gyermeknél vagy őt gondozó szülőnél felmerült ok miatt, illetőleg a kapcsolattartásra jogosult önhibáján kívüli okból maradt el - feltéve ha eleget tett előzetes értesítési kötelezettségének - illetve az előre nem látható akadályok felmerülését utólag igazolja az elmaradt kapcsolattartást az azt követő hétvégén azonos időtartamban pótolni kell, illetve pótolható. Az ünnepnapokra eső elmaradt időszakos kapcsolattartás nem pótolható. Nem tekinthető elmaradt kapcsolattartásnak az időszakos kapcsolattartás idejével részben, vagy teljesen egybeeső folyamatos kapcsolattartás.
Az alperes előzetesen kikérve a ... Megyei Kormányhivatal ...i Járási Hivatala véleményét 2016. december 24. napján e-mailben tájékoztatta a felperest arról, hogy a közös kiskorú gyermekeknek 2017. január 29. napjától 2017. február 4. napjáig síutat fizetett be, amely időtartamba beleesik a felperes kapcsolattartása. Egyúttal az alperes megjelölte a pótlási időpontot is. A felperesnek az alperes által megjelölt pótlási időpont nem felelt meg, az általa megjelölt időpontban kívánta a kapcsolattartás pótlását. A kapcsolattartás pótlására a későbbiekben a peres felek által egyeztetett időpontban sor került. Az elmaradt kapcsolattartás idejére a felperes az édesapjától kapott ajándékutalvány felhasználásával szobát foglalt a Visegrádi Silvanus Hotelbe. Az utazás időpontjának foglalására 2016. december 8. napján került sor, amikor is a felperes egy felnőtt és egy gyermek részére további egy szobát foglalt. A foglalásnak akként tudott a Silvanus Hotel eleget tenni, hogy 54.900,- Ft/2 éj áron biztosítottak szállást további két fő részére. Ezen szoba díjmentesen lemondható volt. A felperes miután tudomást szerzett a kapcsolattartás akadályáról az utóbb foglalt szobát nem mondta le.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!