Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 11/2004/26 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: Tej Terméktanács

Vj-11/2004/26

Vj-11/2004/26

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Tej Terméktanács ellen fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolása, illetve a fogyasztók választási szabadságának korlátozása miatt indult eljárásban - tárgyaláson - meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont vállalkozás a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított a "Melyiket választanád?" elnevezésű reklámjában.

Kötelezi az eljárás alá vontat, hogy fizessen meg a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557. számú bírságbevételi számlájára 1 (azaz egy) millió Ft versenyfelügyeleti bírságot a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül.

A határozat felülvizsgálatát annak kézhezvételétől számított 30 napon belül kérheti az eljárás alá vont vállalkozás a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel.

Indoklás

A Gazdasági Versenyhivatal az 1996. évi LVII. törvény (továbbiakban: Tpvt.) 70. § (1) bekezdése alapján hivatalból indított vizsgálatot annak megállapítására, hogy a Tej Terméktanács által 2003. szeptember 1-től 2003. december 15-ig megszervezett reklámkampány során közzétett, a Rudi ( Túró Rudi ) terméket reklámozó hirdetése a Tpvt. 8. §-ába, illetve a 10. §-ába ütközően jogsértőnek minősül-e azáltal, hogy azt teljes mértékben egészséges termékként tüntette fel, szemben a reklámban megjelenített és hivatkozott egészségre ártalmas termék benyomását keltő cukorkákkal.

I.

1) A Terméktanács 1992-ben jött létre a tejtermelők, feldolgozók, kereskedők, és a fogyasztóvédelem érdekegyeztető fórumként.

Az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény alapján alakult önálló jogi személyiségű társadalmi szervezetet a Fővárosi Bíróság vette nyilvántartásba.

A Terméktanács alapvető feladata a tejtermelés, a tejfeldolgozás, a kereskedelem, a fogyasztás összhangjának a piacgazdaság feltételei közötti megteremtése, a kvótakezelés, a tejpiaci egyensúly eszközeinek, a tejtermelés és értékesítés harmóniájának biztosítása, a belpiaci értékesítés ösztönzése, az iskolatej akció támogatása, a tejtöbblet piacról történő kivonása, valamint tagjainak érdekképviselete.

A Terméktanács tagjai nagytermelőkből (709 vállalkozás), magántermelőkből (8.847), gyűjtő üzemeltetőkből (316 vállalkozás) és tejfeldolgozókból (55 vállalkozás) tevődnek össze.

2) A tej és tejtermékpiac általános jellemzői

A tej és tejtermékek négy fő termékcsoportra oszthatók: tejek, sajtok, savanyított tejkészítmények, és tejdesszertek, ezen belül: tej, tejszín, vaj és vajkészítmények, sajt- és túrófélék, tejipari melléktermékek, savanyított tejkészítmények: (natúr és gyümölcsjoghurtok, tejföl, kefir, egyéb savanyított termékek).

A tejpiacot mind az alapanyag, mind a tejtermékek tekintetében túlkínálat jellemzi. Az elmúlt két évben mintegy 400 millió liter tej maradt eladatlan. A tejtöbblet kezelését nehezítette a világpiaci árak alakulása, a környező országok alacsony felvásárlási árai, az egyre nagyobb volumenben megjelenő import termékek, és az alacsony vásárlóerővel rendelkező fogyasztók igényét kielégítő úgynevezett imitátumok (pl. reggeli ital) erőteljes térhódítása.

Hazánkban a tej és tejtermékfogyasztás a táplálkozás-élettanilag szükséges szint alatt van, a fogyasztás csak mintegy fele az Európai Unió átlagának. Az egy főre jutó tej és tejtermék fogyasztás jelenleg kb. 160 liter/fő/év, ami 80 %-a a nyolcvanas évek végén mértnek.

3) A tejfeldolgozás piaci jellemzői

A tejfeldolgozó vállalkozások jelentős kapacitás tartalékokkal rendelkeznek, minek következtében a fogyasztók megszerzéséért és megtartásáért kiélezett verseny zajlik a tej és tejtermék piacon. Fokozza a versenyt az import liberalizáció, a kedvezményeket biztosító bi- és multilaterális megállapodások (pl. az EU-val kötött sajtra vonatkozó megállapodás), melyek miatt az import termékek a hazai árszintnél kedvezőbb, akciós áron kerülnek forgalomba.

4) A Terméktanács 55 tejfeldolgozással foglalkozó tagja között évi 30 ezer liter, illetve évi 380 millió liter tejet felvásárló cég is van. A tejfeldolgozáshoz szükséges tej mennyiségének közel 80 %-át hét vállalkozáscsoport dolgozza fel.

Tejegyenértékben kifejezve 1.187.389 ezer liter tejterméket értékesítettek belföldön, melynek 45 %-a sajtként, 37 %-a fogyasztói tejként, 12 %-a savanyított tejkészítményként, a fennmaradó rész egyéb tejtermékként került értékesítésre.

5) A "Rudi" termékek piaci jellemzői

"Rudi" termékek gyártásával a Tej Terméktanács tagjai közül három feldolgozó foglalkozik, a Friesland Hungária Rt. Debrecen (a Túró Rudi névhasználat kizárólagos jogosultja), a Sole Hungária Rt. Szeged, (7 féle Túró Csoki termék) és a Danone Kft. Budapest (10 féle Danone Rudi termék).

A három feldolgozó az elmúlt évben belföldön 10 ezer tonna különféle "Rudi" terméket értékesített.

6) A belföldi értékesítés tejegyenérték alapon számított termékcsoportonkénti részarányában a desszert termékek mindössze 4 % részarányt képviselnek, melyből a különféle Rudi termékek 3,86 %-kal részesednek. Szakmailag a "Rudi" termékek a sajt és túró kategóriába tartoznak, a fogyasztói megközelítés szerint a tejdesszert kategória részei.

7) A "Rudi" termékek összetevői, adalékanyagok

Az ún. Rudi termékek közös jellemzője, hogy étkezési túróból, különböző ízesítő anyagok hozzáadásával, jellemzően csokoládé vagy kakaómassza bevonattal készített, közel hengeres alakú desszert jellegű készítmények.

Az áru két fő szempont szerint csoportosítható, méretük szerint: 15-45 gramm/darab súlyúak, míg és ízesítésük szerint: natúr (túró és bevont) vagy ízesítettek lehetnek, mely utóbbiaknál vagy a teljes túró ízesített, vagy egy vékony csíkban tartalmaznak gyümölcs velőt.

A bevonat (csokoládé vagy kakaós bevonómassza) részaránya minimum 30%, összetétele: cukor, hidrogénezett növényi zsír, zsírszegény kakaópor, emulgálószerek (E322, E476 ), vanília aroma. Egyéb általános összetevők: túró (esetleg más tejkészítmény), cukor, adott esetben gyümölcskészítmény, mogyoró és étkezési sav, stabilizáló szerek, tartósítószer (E202), természet azonos aromák.

8) Helyettesíthetőség, versenytársak

A "Rudi" termékek tejtartalmú ésszerűen helyettesítő termékeinek a "snack" hűtött szeletes édességek, tejszeletek (pld: Szerencsi Tej Karamella, Kinder Tejszelet, Kinder Pingui, Kinder Paradiso, Kinder Maxi King, Danone Sack stb.) minősülnek, versenytársnak pedig az ezeket a termékeket gyártó vállalkozások (Ferrero, Solo Italia, Parmalat Italia stb.) tekinthetők.

9) Az eljárás alá vont reklámtevékenysége

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!