Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.2.73 A házastársak vagyonrészét a házassági életközösség megszüntetésekor meglévő közös vagyonból lehetőleg természetben kell kiadni. A vagyonmegosztás során az arányosságot nemcsak a vagyontárgyak összértéke, hanem összetétele szempontjából is vizsgálni kell és nem helyes, ha a megosztáskor az egyik fél csupán a használattal fokozatosan értéküket vesztő ingóságokat, míg a másik értékállandóságot biztosító vagyontárgyakat (pl. ingatlanokat) kap [Csjt. 31. § (3) és (5) bek.].

A peres felek 1986-ban kötött házasságát a bíróság az 1994. április 7-én jogerőre emelkedett részítéletével felbontotta. A felek egyezséget kötöttek, amellyel 1988-ban született Dávid nevű gyermeküket az alperesnél helyezték el, a házastársi közös vagyonhoz tartozó ingóságaikat egymás között megosztották, és - egyebek mellett - megállapodtak, hogy a közös tulajdonukban lévő társasházi lakásuk kizárólagos használatára az alperes jogosult.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a feleknek az említett lakáson, valamint az ugyanabban a társasházban lévő, önálló ingatlanként nyilvántartott garázson fennálló közös tulajdonát megszüntette, és a lakást a bennlakó alperes, a garázst a felperes tulajdonába adta, és az alperest 435 700 forint megváltásiár-különbözet megfizetésére, valamint a garázs birtokba adására kötelezte. Az ítélet indokolása szerint az alperes arra hivatkozott ugyan, hogy a lakás megváltásához szükséges anyagi fedezet nem áll rendelkezésére, de ennek ellentmond, hogy a közelmúltban személygépkocsit vásárolt, és a garázsra igényt tartott. Ezért a Ptk. 148. §-ának (2) bekezdése alapján a közös tulajdon megszüntetésének az a módja indokolt, hogy a lakás az abban lakó alperes, a garázs viszont a felperes tulajdonába kerül. Emellett szól az is, hogy a garázsnak a felperes tulajdonába adásával az alperes pénzfizetési kötelezettsége csökkent, továbbá a garázs a felperes részére "olyan mobilizálható vagyont jelent, amely alkalmas arra, hogy annak esetleges továbbértékesítéséből a felperes rövid úton jusson hozzá a házastársi közös vagyonból őt megillető pénzösszeg egy részéhez".

A másodfokú bíróság az alperest terhelő megváltási árat 538 000 forintra felemelte, egyebekben az elsőfokú ítélet fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyta. Az ítélet indokolása szerint az, hogy a házastársak ingatlanai közül a lakás a bentlakó alperes, míg az önálló ingatlan-nyilvántartási egységet képező garázsingatlan a felperes tulajdonába kerül, megfelel a közös tulajdon megszüntetésére és a házastársak közös vagyonának megosztására vonatkozó jogszabályoknak, és az ítélkezési gyakorlattal is összhangban áll.

A jogerős ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Álláspontja szerint a bíróság megsértette a Csjt. 31. §-ának (5) bekezdését, amikor a lakással egy épületben lévő garázst annak ellenére nem adta az ő tulajdonába, hogy azt vagyonvédelmi érdek és a közös kiskorú gyermek érdekei is indokolják, továbbá a felperesnek a garázsra nincs is szüksége.

A felperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!