Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.6.298 A Munka Törvénykönyvében szabályozott összeférhetetlenség kérdését - eltérő megállapodás hiányában - a gazdasági társaság cégjegyzékben feltüntetett tevékenységi körének a munkáltató tevékenységi körével való összehasonlítása alapján kell vizsgálni [Mt. 191. § (2) bek. b) pont].

A felperes 1976. óta állt az alperes, illetőleg a jogelődei alkalmazásában, legutóbb bányászati üzemigazgató munkakört látott el. Az Mt. 188. §-ának (3) bekezdése szerint meghatározott körben vezető állású munkavállalónak minősült.

Az alperes 1997. március 24. napjával kezdődő öt hónap felmondási idővel megszüntette a felperes munkaviszonyát, mert különböző gazdasági társaságokban való részvételével megsértette az összeférhetetlenségi szabályokat, a bejelentési kötelezettségének nem tett eleget, ebből a szempontból nem ellenőrizte a munkatársait. Mindezek miatt, valamint az ügyének kivizsgálása során tanúsított magatartásával elvesztette a munkakörének ellátásához szükséges bizalmat.

A felperes a keresetében a munkaviszony megszüntetésének jogellenességére hivatkozással a kollektív szerződésben megjelölt többlet felmondási időre járó munkabér és többlet-végkielégítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest, valamint a további foglalkoztatás mellőzésével a magasabb összegű végkielégítés kétszeresét követelte.

A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a felperes keresetét. Megállapította, hogy a felmondás indokai közül az 1., 2., 3. és 6. pontokban foglaltak valós és okszerű indokát képezték a felperes munkaviszonya megszüntetésének.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett.

A megyei bíróság az ítéletével helybenhagyta az elsőfokú ítéletet. Az ítéletének indokolásában kifejtette, hogy az Mt. 191. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint a vezető állással összeférhetetlen az olyan gazdasági társaságban való részvétel, amelynek a tevékenységi köre részben vagy egészben megegyezik a munkáltatóéval. Ebből a szempontból nincs jelentősége, hogy a gazdasági társaság a munkáltatóéval megegyező tevékenységet ténylegesen folytatja-e, vagy az csak a cégjegyzékben szerepel. A felperes nem a vezető állású munkavállalóktól elvárható módon járt el az összeférhetetlenségi nyilatkozat kitöltésekor, valamint ezzel kapcsolatos személyes meghallgatásakor, ezért az e körben tanúsított magatartása és a felmondásban megjelölt társaságokban való részvétele alátámasztják az alperes bizalomvesztését.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az alperesnek a kereset szerint történő marasztalása iránt a felperes felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Tagadta, hogy megszegte a vonatkozó vezérigazgatói utasításban és az Mt. 191. §-ában foglaltakat, mert mindkét rendelkezés az azonos vagy hasonló tevékenységet folytató gazdasági társaságban való tagságot tilalmazza. A tevékenységi körök azonossága szempontjából csak a ténylegesen gyakoroltak jöhetnek szóba, mert ezek veszélyeztethetik a munkáltató érdekét. Azok a társaságok, amelyekben részt vett, tevékenységet egyáltalán nem folytattak, vagy az nem egyezett meg az alperesével, ezért bejelentési kötelezettsége nem volt, összeférhetetlen helyzetbe nem került. Az U. Rt.-ben fennálló tagsági viszonya a bejelentési kötelezettség keletkezésekor már nem állt fenn. A részvénytársaság és az alperes között a gazdasági kapcsolat 1991 áprilisában keretszerződés megkötésével keletkezett, ebben a beosztásánál fogva nem vett részt. Később a munkaköréből eredően három esetben szerződött a társasággal, de a keretszerződés alapján és ahhoz igazodóan. A részvénytársaság tulajdonosi összetétele és az alperessel fennálló gazdasági kapcsolata kezdettől fogva ismert volt.

Az alperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!