Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20941/2011/10. számú határozata közös tulajdon megszüntetése tárgyában. Bírók: Csentericsné dr. Ágh Bíró Ágnes, Orosz Árpád, Szűcs József

Pfv.I.20.941/2011/10. szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága az Ifj. dr. Sallay József Ügyvédi Iroda (ügyintéző: ifj. dr. Bacskay Antal ügyvéd) által képviselt felperesnek - a dr. Zengődi Roland ügyvéd által képviselt I. rendű, II. rendű alperesek ellen közös tulajdon megszüntetése iránt a Bajai Városi Bíróságon 8.P.20.374/2010. számon folyamatba tett perében a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 2011. február 8-án meghozott 2.Pf.22.263/2010/4. számú jogerős ítélete ellen a felperes részéről 23. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - a 2011. december 7-én megtartott tárgyaláson - meghozta az alábbi

ítéletet:

A Legfelsőbb Bíróság a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 2.Pf.22.263/2010/4. számú jogerős ítéletét hatályában fenntartja;

kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alpereseknek mint együttes jogosultaknak 15 nap alatt 50.000 (Ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A perbeli ingatlan személyenként 19/100 tulajdoni hányadban a felperes és az I. rendű alperes, 62/100 tulajdoni hányadban a II. rendű alperes közös tulajdona. A felperes 1985-től tulajdonos. Az I. rendű alperes a tulajdoni hányadát a felperes házastársa, mint adós ellen folyamatban volt végrehajtási eljárás során a 2009. május 21-én megtartott ingatlanárverésen szerezte meg beköltözhetően, 3.200.000 forint árverési vételár ellenében. Az I. rendű alperes az így megszerzett ingatlanrészt soha nem vette birtokba, a peres felek egyike sem lakik az ingatlanban. Abban három műszakilag elkülönült lakás található, melyek közül az alperesek két önálló lakásban ügyvédi, könyvelő irodát működtetnek, a harmadik - korábban a felperes és házastársa tulajdoni hányadának megfelelő lakrész - a felperes rokonainak a használatában áll. Az alperesek időközben az ingatlanrészük vízszigetelését és a tető felújítását is elvégezték, érintve a felperes lakrésze fölötti tetőszerkezetet is.

A felperes keresetében a közös tulajdon megszüntetését kérte oly módon, hogy a bíróság az I. rendű alperes 19/100 tulajdoni illetőségét 2.000.000 forint megváltási ár ellenében adja a tulajdonába. Módosított keresetében a közös tulajdon társasház-tulajdonná történő alakítását, majd ezt követően az I. rendű alperes tulajdoni hányadának megfelelő, önálló ingatlan-nyilvántartási külön lapon nyilvántartott lakás vonatkozásában a közös tulajdon megszüntetését kérte megváltás útján.

Az alperesek a közös tulajdon megszüntetését nem ellenezték. Azt kérték, hogy a bíróság a felperes tulajdoni illetőségét adja az I. rendű alperes tulajdonába 2.000.000 forint megváltási ár ellenében, a felperesnek az ingatlanrész kiürítésére való kötelezésével. Viszontkeresetükben 2010. május 24. napjától az ingatlan birtokba adásáig terjedő időre havi 20.000 forint többlethasználati díj megfizetésére kérték kötelezni a felperest.

A felperes a többlethasználati díj jogalapját és összegszerűségét nem vitatta.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

A perbeli ingatlanon a közös tulajdont úgy szüntette meg, hogy a felperes 19/100 tulajdoni illetőségét 2.000.000 forint megváltási ár ellenében az I. rendű alperes tulajdonába adta 15 napos teljesítési határidőt megállapítva, egyidejűleg kötelezte a felperest, hogy az általa birtokban tartott lakrészt kiürítve adja az I. rendű alperes birtokába.

Kötelezte a felperest 2010. május 24-től az I. rendű alperes részére havi 20.000 forint többlethasználati díj megfizetésére, és feljogosította az I. rendű alperest az őt terhelő megváltási árba a hátralékos 104.000 forint többlethasználati díj beszámítására. Megkereste az illetékes földhivatalt a tulajdonjogban bekövetkezett változás átvezetése iránt, a felperes és a II. rendű alperes tűrésre kötelezése mellett.

Indokolásának jogi okfejtése szerint a Ptk. 147.§-a, 148.§ (1)-(2) bekezdése, 149.§ (1)-(3) bekezdése alapján és a Legfelsőbb Bíróság 1/2008. (V.19.) PK véleményével irányított ítélkezési gyakorlatnak megfelelően vizsgálta, hogy az adott esetben a közös tulajdon megszüntetésének melyik módja alkalmazható. A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény 1.§ (1) bekezdése, 5.§ (5) bekezdése és az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2007. évi CXLI. törvény (Inytv.) 24.§ (1) és (4) bekezdése, valamint az Inytvr. 52-55.§-ai alapján kiemelte: A társasház-tulajdonná történő átalakítás elvi lehetősége fennáll, azonban tekintettel arra, hogy a felperes felhívás ellenére a megadott határidő alatt alapító okirat tervezetet nem csatolt, illetőleg a becsatolt rajz nem tekinthető az egyes lakrészek közvetlen felmérésén alapuló vázrajznak, a szükséges okiratok hiányában a bíróságnak nem állt módjában az, hogy az alapító okiratot ítéletével pótolja a Ptk. 149.§ (3) bekezdése szerint. A továbbiakban kifejtettek szerint a társasház-tulajdonná alakítás a közös tulajdon megszüntetésének nem elsődleges módja, csak abban az esetben kerülhet arra sor, ha a Ptk. 148.§-a alapján a közös tulajdon megszüntetése nem lehetséges, illetőleg célszerűtlen. A peres felek között a társasház-tulajdonná alakítás esetében a jogközösség továbbra is fennmaradna, amely a tulajdonosok rendszeres együttműködését feltételezné. Vizsgálta a felek körülményeit, az ingatlanhoz fűződő sajátos érdekeiket, azt a célt, amelyre az ingatlant használni kívánják. E szempontok alapján, mérlegelési jogkörében eljárva úgy foglalt állást: azzal, hogy az I. rendű alperes tulajdonába adja a felperes tulajdoni illetőségét, a teljes ingatlan az alperesek tulajdonába kerül, akik egy családot alkotva annak használatát, hasznosítását a jövőben biztosítani képesek.

A hivatkozott PK vélemény II. pontja értelmében kötelezte a felperest a kiköltözésre.

A többlethasználati díj fizetéséről a Ptk. 140.§ (1) bekezdése alapján határozott.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást ítélkezése alapjául elfogadta és az arra alapított jogi következtetéseivel is mindenben egyetértett. Az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét - annak helyes indokai alapján - azzal hagyta helyben, hogy a földhivatal részéről az elsőfokú bíróság ítélete szerinti változás ingatlan-nyilvántartási átvezetésére akkor kerülhet sor, ha az I. rendű alperes a felperestől származó bejegyzési engedélyt a földhivatal részére csatolja.

A fellebbezés kapcsán rámutatott, hogy a Ptk. 147.§-a alapján a közös tulajdon megszüntetésének legcélravezetőbb módját a bíróság választja ki. A Ptk. a lehetséges módozatok között sorrendiséget állít fel, melyek közül a bíróság mérlegelési jogkörében eljárva a legmegfelelőbb megszüntetési módot alkalmazza; kizárólag azt a módot nem választhatja, amely ellen a tulajdonosok mindegyike tiltakozik. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a társtulajdonosok magatartását és érdekeit együttesen értékelte: az ingatlan sajátosságait, a tulajdonostársak személyi körülményeit, a használat kialakult rendjét figyelembe véve okszerűen mérlegelte a per eldöntéséhez szükséges körülményeket és szempontokat. Tekintettel volt arra, hogy a felperes saját előadása szerint 1995-től kezdődően már nem használta a lakást, az 1999 novemberében a házastársa ellen indult és 10 éven át folyamatban volt végrehajtási eljárás során nem élt azzal a lehetőséggel, hogy mint tulajdonostárs a végrehajtás alá vont ingatlanra árverezzen. A 10 évig tartó végrehajtási eljárás során számolnia kellett a házastársa tulajdoni illetősége elvesztésének lehetőségével. Nyomatékkal rámutatott a másodfokú bíróság arra is, hogy a felperes felhívás ellenére nem bizonyította a társasházzá alakítás feltételeit. Alaptalanul hivatkozott arra, hogy az elsőfokú bíróságnak az adatokat az alperesek erre irányuló kötelezése útján kellett volna biztosítani számára, ezért szerinte eljárási szabálysértés nem valósult meg. A jogerős ítélet indokolásában kifejtettek szerint a társasház-tulajdonná alakítás a közös tulajdon megszüntetésének speciális módja, amelyre csak akkor kerülhet sor, ha a közös tulajdon megszüntetése a Ptk. 148.§-a szerint nem lehetséges vagy célszerűtlen.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!