Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.1.34 A házastársi közös szerzés címén érvényesített vagyoni igény elbírálása során önmagában méltányossági alapon nem lehet eltérni a vagyonszaporulat egyenlő arányú megosztásától [Csjt. 27. § (1) bek., 31. § (5) bek.].

A peres felek 1980. szeptember 19-én kötöttek házasságot, 1981. december 8-án leánygyermekük született. Az együttélést kb. két hónappal a házasságkötés előtt a felperes különvagyonát képező házas ingatlanban kezdték meg. 1981 decemberétől az alperes édesanyja is velük lakott. 1981. április 9-én a felperes megvásárolta a perbeli építési telket, amelyen 1985 végére többszintes, 295 m2-es lakást magában foglaló, luxuskivitelű családi ház felépítésére került sor. A felek életközössége 1985 májusában megszűnt ugyan, de 1985 őszén még mindketten elkezdték a beköltözést az újonnan épült házba. 1986 januárjában az alperes mindkét lakásból elvitte a személyes ingóságait, és élettársi kapcsolatot létesített.

A kerületi bíróság részítéletével a házasságot felbontotta, a gyermeket az alperesnél helyezte el, a felperest gyermektartásdíj fizetésére kötelezte, a felperesnek a lakás használata rendezése iránti keresetét, valamint az alperes lakáshasználati jog ellenértéke iránti viszontkeresetét pedig elutasította. A másodfokú bíróság részítéletével az elsőfokú részítélet fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyta.

Az alperes a viszontkeresetében házastársi közös szerzés címén tulajdoni igényt is érvényesített a perbeli ingatlanra. Nem vitatta, hogy az ingatlan 30%-a a felperes különvagyona, kérte azonban annak megállapítását, hogy a fennmaradó 70% felének, azaz 35/100-nak a tulajdonjoga őt illeti meg. Kérte továbbá a házastársi közös vagyon megosztását, ennek során ingatlantulajdoni hányadának a felperes tulajdonába adását, a felperes megfelelő teljesítőképessége hiányában pedig az ingatlan árverési értékesítését. Viszontkeresete kiterjedt a közös vagyoni ingóságok megosztására is.

A felperes ellenkérelme az alperes tulajdoni igényének az elutasítására irányult. Arra hivatkozott, hogy játék- és díszműtárgy-készítő kisiparosként már a házasságkötést megelőzően jelentős vagyonnal, több millió forint értékű készpénzzel, takarékbetétkönyvekkel és ingatlanokkal rendelkezett, és mind a perbeli ingatlan megvételére, mind az építkezésre a különvagyonából került sor; a közös vagyoni ingóságok közül pedig mindössze 69 400 forint értékű vagyontárgy került a birtokába.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes a perbeli ingatlan 7/25 tulajdoni illetőségét házastársi közös vagyon "megosztása" jogcímén megszerezte. A közös vagyon megosztása körében elrendelte az ingatlan árverési értékesítését 18 350 000 forint kikiáltási áron, kimondva, hogy a befolyt vételár 72%-a a felperest, 28%-a az alperest illeti meg. A közös vagyoni ingóságok közül - a kialakult birtokhelyzetnek megfelelően - 738 820 forint értékű vagyontárgyat a felperes, 188 000 forint értékű vagyontárgyat az alperes tulajdonába adott, a 302 410 forint értékkülönbözetet a felperesnek járó árverési vételár terhére számolta el.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, az alperest a perbeli ingatlanból megillető tulajdoni hányadot 13/100-ra mérsékelte, és a felperest feljogosította arra, hogy az alperes tulajdoni hányadát 2 229 500 forint megváltási ár ellenében magához váltsa. A felperest terhelő ingó értékkülönbözet összegét 32 205 forintra leszállította. Rendelkezett a földhivatal megkereséséről, a le nem rótt illeték, valamint a perköltség viseléséről.

Az ítélet indokolása szerint a felperes javára az építkezésnél 2 900 000 forint különvagyoni ráfordítás bizonyított, amelyből 2 150 000 forintot a fellebbezési eljárásban az alperes sem vitatott, 750 000 forint pedig takarékbetétkönyvekben állt a felperes rendelkezésére. A felperesi különvagyon a szakértő által megállapított 6 000 000 forint bekerülési költség 48%-a. A fennmaradó 52%-os ráfordítást a Csjt. 27. §-ának (1) bekezdése alapján közös vagyonként kell figyelembe venni, mert a felperes a fentieket meghaladó különvagyoni felhasználást sem a telekvételnél, sern az építkezésnél nem bizonyította.

A közös vagyon megosztásánál azonban a másodfokú bíróság eltért az egyenlő mértékű elosztás szabályától. Ezzel összefüggő indokolása szerint "az iratokból megállapítható az, hogy a felek életvitele és módja az általánostól eltérően alakult, és a felperesnek az átlagostól eltérő jövedelmi és vagyoni viszonyai az alperes számára is az átlagosnál magasabb életszínvonalat biztosítottak. Az alperes a munkaviszonyát már 1981 áprilisában megszüntette, noha őt a felperes a háztartás ellátásával kapcsolatos teendők alól fizetett munkaerők felvételével, illetőleg az alperes édesanyjának a felekhez való költöztetésével mentesítette. Az iratokból kitűnően a felek és az alperes édesanyjának megélhetését a felperesi jövedelem biztosította, és a felek közül egyedül a felperes volt az, aki a közös életvitel terheit magára vállalta. Ilyen körülmények között méltánytalan volna a felperesre az, ha az alperes a közös vagyoni beruházások felére igényt tarthatna." Ezért a feleknek a közös vagyon létrehozásában kifejtett erőfeszítését figyelembe véve a másodfokú bíróság a Csjt. 31. §-ának (5) bekezdésére hivatkozással akként döntött, hogy a felek által létrehozott 52%-os közös vagyoni hozzájárulásból az alperest annak nem a fele, hanem csupán negyede, azaz az ingatlan 13/100 tulajdoni hányada illeti meg. A felperes vagyoni helyzetét kellő biztosítéknak tartotta arra, hogy az ingatlan életközösség megszakadásakori állapotának megfelelő forgalmi értékének (17 150 000 forint) 13%-át, vagyis 2 229 500 forintot 60 napon belül meg tud fizetni az alperesnek, ezért a közös tulajdon megszüntetésének módját megváltoztatva az alperes tulajdoni hányadát a felperes tulajdonába adta. A közös vagyon méltányos megosztására hivatkozással a 880 920 forint értékű közös ingóságból is csak 1/4 részben állapította meg az alperest megillető hányadrészt, és a nála levő 188 000 forint értékű vagyontárgyat figyelembe véve szállította le a felperes értékkülönbözet-fizetési kötelezettségét.

A jogerős ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság tévesen alkalmazta a Csjt. 31. §-ának (5) bekezdését, mert az ítéletében részletezett körülmények még fennállásuk esetén sem indokolnák az eltérést a házastársak egyenlő arányú közös szerzésének a Csjt. 27. §-ának (I) bekezdésében foglalt szabályától. Okiratokat csatolt annak igazolására, hogy édesanyja 1982-től, ő maga 1984-től bedolgozóként munkaviszonyban állt, és vitatta a jogerős ítéletnek azokat a ténymegállapításait, amelyek szerint a közös háztartásban nem végzett munkát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!