A Szegedi Ítélőtábla Fkf.343/2007/7. számú határozata emberölés bűntette (ALJAS INDOKBÓL, KÜLÖNÖS KEGYETLENSÉGGEL elkövetett emberölés bűntette) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 73. §, 166. §] Bírók: Harangozó Attila, Maráz Vilmosné, Nikula Valéria
Szegedi Ítélőtábla
Fkf.I.343/2007/7.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN
A Szegedi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság a Szegeden, 2007. évi november hó 6. és 7. napján tartott fellebbezési nyilvános ülés alapján 2007. november 7. napján meghozta a következő
Í T É L E T E T :
Az aljas indokból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette és más bűncselekmények miatt az Fk. vádlott ellen indított büntetőügyben a Csongrád Megyei Bíróság 2007. évi július hó 16. napján kihirdetett 2.Fk.1511/2006/92. számú ítéletét m e g v á l t o z t a t j a az alábbiak szerint:
Az fk. vádlott élet elleni cselekményét előre kiterveltnek is minősíti.
Mellőzi a próbára bocsátó rendelkezést hatályon kívül helyező, és a próbára bocsátást megszüntető rendelkezést, valamint a bűnhalmazatból az 1 rb. társtettességben elkövetett lopás bűntette kísérletét és 2 rb. lopás vétségét.
A sértett sérelmére elkövetett három bűncselekmény miatt kiszabott halmazati főbüntetést 15 (tizenöt) évre súlyosítja.
A Bjk. 439/2006/20. és 27. alatti papucsot, napszemüveget kiadásuk helyett megsemmisíteni rendeli.
Egyebekben az első fokú ítéletet helybenhagyja.
A kiszabott szabadságvesztésbe a vádlott által az első fokú ítélet kihirdetésétől a mai napig előzetes fogvatartásban töltött időt beszámítja.
Kötelezi a vádlottat a fellebbezési eljárás során felmerült 10.800.- (tízezer-nyolcszáz) forint bűnügyi költség megfizetésére külön felhívásra az állam javára.
Az iratokat a vádlott elleni hamis vád miatti büntetőeljárás megfontolása céljából megküldi a Szegedi Nyomozó Ügyészségnek.
Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
I N D O K O L Á S :
Az elsőfokú bíróság fk. vádlottal szemben a Szegedi Városi Bíróság 15.Fk.2939/2004/18. számú ítéletével alkalmazott próbára bocsátást megszüntette, a próbára bocsátó rendelkezést hatályon kívül helyezte, és a vádlottat 1 rb. aljas indokból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette, 1 rb. erőszakos közösülés bűntette és 1 rb. kifosztás bűntette, valamint a próbára bocsátó ítéletben terhére megállapított 1 rb. társtettességben elkövetett lopás bűntettének kísérlete és 2 rb. lopás vétsége miatt - halmazati büntetésül - 14 év fiatalkorúak börtönére és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte.
A kiszabott szabadságvesztésbe beszámítani rendelte a vádlott által 2006. július hó 20. napjától az ítélet kihirdetése napjáig előzetes fogvatartásban töltött időt.
A Csongrád Megyei Bíróság Gazdasági Hivatala által Bjk. 439/2006. szám alatt bevételezett és 1-33. tételszám alatt nyilvántartott bűnjelek lefoglalását megszüntette és megsemmisíteni, illetve fk. vádlottnak és a sértett hozzátartozójának kiadni rendelte.
Kötelezte a vádlottat a felmerült 1.438.781.- forint bűnügyi költség megfizetésére.
Az elsőfokú bíróság ítélete ellen fellebbezést jelentett be az ügyész, a vádlott terhére a főbüntetés tartamának súlyosítása végett,
fk. vádlott, a törvényes képviselője és védője elsősorban a vádlott felmentése, másodsorban enyhítés érdekében.
A másodfokú eljárásban a védő a fellebbezését akként módosította - melyhez a vádlott és a törvényes képviselő is csatlakozott -, hogy elsődlegesen az első fokú ítélet hatályon kívül helyezését indítványozta, mégpedig a tényállás felderítetlensége, iratellenessége, az erőszakos közösülés bűntette és a kifosztás bűntette esetében téves ténybeli következtetés okából [Be. 351. § (2) bekezdés a), c) és d) pontja] és, mert álláspontja szerint az elsőfokú bíróság indokolási kötelezettségének sem tett eleget [Be. 373. § (1) bekezdés III/a pontja]. Ugyanakkor a védő fellebbezésének írásbeli indokolásában bizonyítási indítványokat terjesztett elő, melyeket a fellebbezési nyilvános ülésen is fenntartott.
A Szegedi Fellebbviteli Főügyészség Bf.323/2007. számú átiratában a főbüntetés tartamának súlyosítására irányuló ügyészi fellebbezést fenntartotta. Kiegészítette azzal, hogy az ítélőtábla a vádlott bűnösségét állapítsa meg további, a Btk. 175. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés I. fordulat c)
Fkf.I.343/2007/7.
pontja szerint minősülő 1 rb. a sértett sanyargatásával elkövetett személyi szabadság megsértésének bűntettében, valamint a nyilvános ülésen azzal, hogy a próbára bocsátással elbírált cselekményekre vonatkozó rendelkezéseket mellőzze. Mindezekben az első fokú ítélet megváltoztatását, egyebekben a helybenhagyását indítványozta.
Az ítélőtábla a súlyosításra irányuló ügyészi fellebbezést ítélte alaposnak és osztotta a próbára bocsátással kapcsolatos indítványt.
Az elsőfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző bírósági eljárást a Be. 348. § (1) bekezdése alapján felülbírálva az ítélőtábla az ügy érdemére kiható eljárási szabálysértést nem észlelt. Az elsőfokú bíróság az ügy eldöntése szempontjából jelentős tényeket felderítette, a bizonyítást a lehetséges és szükséges körben lefolytatta. Kihasználva a mai bűnüldözési technika és szakértés korszerűnek mondható lehetőségeit, nagyszámú szakértői véleményt szerzett be. A vádlott védekezésére tekintettel kellő részletességgel és alapossággal folytatott le bizonyítást arra is, hogy a vád tárgyát képező bűncselekményeket a vádlott követte-e el és milyen módon, és alaposan vizsgálódási körébe vonta a vádlott által a bűncselekmények elkövetésével többféle változatban megvádolt (név)-vel kapcsolatos bizonyítékokat is. A bizonyítékokat egyenként és összességükben körültekintően mérlegelte, mely tevékenysége megfelel a logika szabályainak és megállapításai az általános élettapasztalattal is egyezőek. Mindezekre tekintettel az elsőfokú bíróság ítélete olyan hiányosságokban, ami a másodfokú felülbírálatnak az akadályát képezné nem szenved.
Az első fokú ítélet tényállása csupán néhány tekintetben szorul az iratok egybehangzó adataira figyelemmel a Be. 352. § (1) bekezdés a) pontja alapján kiegészítésre, illetve helyesbítésre az alábbiak szerint:
A Szegedi Városi Bíróság 15.Fk.2939/2004/18. számú ítéletével alkalmazott próbára bocsátás próbaideje az első fokú ítélet meghozatalát követően, 2007. szeptember hó 17. napján lejárt.
Erre tekintettel az ítélőtábla az első fokú ítélet 3. és 4. oldaláról a próbára bocsátással elbírált cselekmények tényállását mellőzi.
A vádlott, 2006. július hó 20. napján hajnalban (név)-től való elválásuk utáni közlekedés során a kerékpáron ülve szállította a sértettet.
Meg nem állapítható módon közösült erőszakkal az őt ért támadás ellen védekező sértettel.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!