BH 1985.9.362 Az ideiglenes intézkedést a bíróság csak a jogszabály szerinti indokolt esetben, a felek meghallgatása és a konkrét ügy körülményei gondos feltárásával történő megvizsgálása után teheti meg [Pp. 156. § (4) és (5) bek., 378. § (1) és (2) bek.].
Az első fokú bíróság a lakótelep egyik épülete szavatossági hibáinak kijavítása iránti perben az 1984. március 8-án kelt végzésével a Pp. 156. §-ának (4) és (5) bekezdésében foglaltakra utalással ideiglenes intézkedés címén az I. r. alperest négy tétel alatti hiba 1984. március 15-i határidőig történő kijavítására kötelezte.
A végzés ellen az I. r. alperes fellebbezett. Kifogásolta, hogy az ideiglenes intézkedés indoka előtte ismeretlen, a kijavításra megállapított határidő irreális, de azért is sérelmezte a kijavításra kötelező rendelkezést, mert a perben beszerzett szakvélemény szerint az egyik hiba nem is az ő tevékenységével van okozati összefüggésben, a további három tétel tekintetében pedig elévülés következett be.
A fellebbezés alapos.
Téves az első fokú bíróság végzésében a Pp. 156. §-ára történt utalás és az azzal való indokolás. A Pp. 378. §-ának (1) bekezdése úgy rendelkezik, a bíróság a népgazdaság érdekének vagy valamelyik fél jogainak megóvása végett - különösen fenyegető kár elhárítása érdekében - a felek meghallgatása után végzéssel megteheti a szükségesnek mutatkozó ideiglenes intézkedést (pl. értékesítés, vagyontárgyak megóvása végett szükséges raktározás stb.), feltéve, hogy az hatáskörébe tartozik.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!