Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 1991.9.343 Különös segítségnyújtási kötelezettség terheli azt az elkövetőt, aki a veszélyhelyzetet akár vétlen, akár szándékos vagy gondatlan magatartásával idézi elő, melynek nem teljesítése esetén a segítségnyújtás elmulasztásának bűntette miatt tartozik büntetőjogi felelősséggel [Btk. 172. § (3) bek., BK 123. és 125. sz.].

A városi bíróság a terheltet bűnösnek mondta ki halált okozó közúti veszélyeztetés bűntettében, segítségnyújtás elmulasztásának a veszélyhelyzetet előidéző által elkövetett bűntettében és ittas járművezetés vétségében és ezért halmazati büntetésül 6 évi börtönbüntetésre, 10 évre a járművezetéstől eltiltásra és 4 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A terhelt büntetlen előéletű, nőtlen, traktoros foglalkozású, aki 1986. év óta vezet gépjárművet, és a baleset okozásáig mintegy százezer kilométert közlekedett balesetmentesen.

A terhelt a vádbeli napon a későesti órákban egy táncos összejövetelen vett részt, ahol 4 dl vörösbort és 3 dl pezsgőt fogyasztott. Az este folyamán a terhelt és a sértett között - a terhelt féltékenysége miatt - szóváltás alakult ki. A bál befejezése után a sértett az azonos irányban hazafelé tartó férfiismerőse társaságában távozott. A község központjából az 5 méter széles szilárd útburkolatú úton gyalogosan és olyan módon haladtak" hogy a sértett férfiismerőse az útpadka felőli oldalon maga mellett tolta a segédmotoros kerékpárját, míg a sértett az úttest felezővonala felőli oldalról, társába belekarolva haladt.

Ebben az időben eső esett, az útburkolat felülete csúszós, nedves volt, az útburkolat szélénél nagyobb kiterjedésű víztócsák alakultak ki, melyeket a gyaloglók kerülgetni kényszerültek. A haladási irányból nézve a jobb oldalon 50 méterenként közvilágítású lámpaoszlopok állnak; a lámpatestek minden második oszlopon világítottak.

A bálból távozva a terhelt úgy határozott, hogy beszél a sértettel, és elhatározásának megfelelően utána indult. A járművezetés megkezdésekor, az elfogyasztott szeszes italoktól enyhe fokú (0,9 ezrelék) alkoholos befolyásoltság állapotában volt.

A terhelt a gépkocsiját az esőben kb 60 km/óra sebességgel és tompított fényszórót használva vezette. Hozzávetőleg 40 méter távolságból ismerte fel az előtte gyaloglók közül a sértettet, aki a társával éppen egy nagyobb kiterjedésű víztócsát került ki, és már visszatérőben voltak az út jobboldali széléhez.

A sértett személyének felismerésével egyidejűleg a terhelt úgy határozott, hogy kevés - kb 0,3-0,5 méter - oldaltávolság tartásával halad el a sértett mellett, és közben a tócsában összegyűlt vízzel lefröcsköli őt. A változatlan sebességgel haladó terhelt azonban az ittasságból eredő figyelmetlensége, a gépkocsi menettulajdonsága ismeretének a hiánya, valamint a csúszós-nedves útfelület miatt a "kicentizett" oldaltávolságot nem tudta megtartani, és ezért gépkocsijának jobboldali elejével, kb 30 centiméteres átfedéssel a sértettet elütötte. Az elütés során a sértett - férfiismerőse mellől elrepülve - a jobboldali útpadkán elhelyezett beton villanyoszlopnak vágódott, ennek során darabos szilánkos koponyatetőtörést és durva agyzúzódást szenvedett el, és a helyszínen meghalt.

A baleset bekövetkezésekor a sértett és társa mintegy 0,7-1. méter szélességű sávot foglalt a menetirány szerinti jobboldali forgalmi sávból.

A terhelt észlelte, hogy elütötte a sértettet, de a járműve sebességének csökkentése nélkül távozott a baleset helyszínéről. Nem győződött meg a baleset következményéről, és meg sem kísérelte, hogy a sérült nőnek tőle elvárható segítséget nyújtson.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a terhelt a közvetlenül fenyegető veszélyhelyzet létrehozásába belenyugodva, eshetőleges szándékkal valósította meg a Btk. 186. §-ának (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdésének c) pontja szerint minősülő halált okozó közúti veszélyeztetés bűntettét, ezenfelül a terhelt bűnösségét súlyosabban minősülő segítségnyújtás elmulasztása bűntettében és ittas járművezetés vétségében is megállapította.

A másodfokon eljárt megyei bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét annyiban változtatta meg, hogy a járművezetéstől eltiltás mellékbüntetés tartamát 6 évre leszállította, míg az ítélet egyéb rendelkezéseit helybenhagyta.

Az eljárt bíróságok határozatai ellen, a terhelt javára emelt törvényességi óvás részben alapos.

A törvényességi óvás utal arra, hogy a Legfelsőbb Bíróság Büntető Kollégiuma 123. számú állásfoglalásának II. pontja szerint a szándékos veszélyeztetési bűncselekményekkel halmazatban a segítségnyújtás elmulasztása akkor állapítható meg, ha az elkövető által szándékolt veszélyhelyzeten túl a sérülés - mint gondatlan eredmény - is létrejön. Az állásfoglalás ugyanakkor kimondja: a - szándékos - közúti veszélyeztetés bűntettével halmazatban a Btk. 172. §-ának (3) bekezdésében meghatározott, súlyosabban minősülő segítségnyújtás elmulasztása bűntettében a bűnösség megállapítására nem kerülhet sor, mert ebben az esetben a veszélyhelyzet szándékos előidézése az elkövető terhére kétszeresen kerülne értékelésre. Erre tekintettel a halált okozó közúti veszélyeztetés bűntette és az ittas járművezetés vétsége mellett a terhelt azáltal, hogy az általa előidézett baleset folytán súlyosan sérült személyt segítségnyújtás nélkül hagyta, nem a Btk. 172. §-a (3) bekezdésének 1. tétele szerinti segítségnyújtás elmulasztásának a veszélyhelyzetet előidéző által elkövetett bűntettét, hanem csupán a segítségnyújtás elmulasztásának a Btk. 172. §-a (1) bekezdésében meghatározott vétségét valósította meg.

A törvényességi óvás részben - az alább kifejtettek szerint - alapos.

A Legfelsőbb Bíróság Büntető Kollégiumának 123. számú állásfoglalása a II. pontjában leszögezte, hogy a szándékos veszélyeztetési bűncselekményekkel bűnhalmazatban a segítségnyújtás elmulasztása akkor állapítható meg, ha - a gondatlanságra visszavezethető eredményként - sérülés is létrejött, és az elkövető a sérültet a tőle elvárható segítség nélkül hagyja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!