Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40018/2021/7. számú határozata társasági határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 102. § (1) bek.] Bírók: Kolozs Balázs, Molnár József, Rutkai Éva

A határozat elvi tartalma:

A részvényátruházás korlátozása harmadik személlyel szemben csak akkor hatályos, ha ez a részvényből kitűnik. A jogi személyek tagjaiktól elkülönülő önálló jogalanyisága folytán ez irányadó abban az esetben is, ha a részvényt kibocsátó alperes egyik tagjának képviselője és a részvényt megszerző felperes egyedüli tagja ugyanaz a jogi személy; és előtte ismert volt az alperes alapszabályába foglalt, de a részvényből ki nem tűnő korlátozás. A részvényes részvénykönyvbe bejegyzését megtagadó határozat hatályon kívül helyezése esetén az új határozathozatal elrendelésének feltételei nem állnak fenn.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

16.Gf.40.018/2021/7.

A Fővárosi Ítélőtábla a felperesi képviselő Ügyvédi Iroda (cím1, ügyintéző: dr. B. T. ügyvéd) által képviselt felperes (cím2) felperesnek a dr. B. A. ügyvéd (cím3) által képviselt alperes (cím4) alperes ellen társasági határozat hatályon kívül helyezése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2020. december 9-én kelt 25.G.40.478/2020/16-I. sorszámú ítélete ellen a felperes részéről benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét az alperes 2020. március 23-án kelt 00703/1/2020. számú határozatának hatályon kívül helyezése iránti keresetet elutasító részében - a perköltségre kiterjedően - megváltoztatja, a 00703/1/2020. számú határozatot hatályon kívül helyezi, mellőzi a felperes perköltségben marasztalását, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 18.000 (tizennyolcezer) forint elsőfokú perköltséget, az államnak külön felhívásra 24.000 (huszonnégyezer) forint le nem rótt fellebbezési részilletéket.

A peres felek ezt meghaladóan az első és a másodfokú eljárással kapcsolatos költségeiket maguk viselik.

A le nem rótt 24.000 (huszonnégyezer) forint fellebbezési részilletéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

[1] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényege szerint az alperesben a Magyar Állam 60.000.000 forint névértékű, 12,9926 %-os tulajdoni részesedéssel rendelkezik, képviseletét az Zrt1 (Zrt1) látja el.

[2] A felperesi egyszemélyes társaság tagja az Zrt1

[3] A Magyar Állam képviseletében eljáró Zrt1 és felperes között 2019. december 23-án szerződés száma számon adásvétellel vegyes csereszerződés jött létre. A szerződő felek megállapodtak abban, felperes 1/1 tulajdoni hányadát képező Budapest helyrajzi szám1 helyrajzi számú, természetben a cím5 szám alatti kivett lakóház, udvar, egyéb épület megnevezésű, 1686 m2 területű ingatlant, és a Magyar Állam alperesben fennálló tulajdoni részesedését kölcsönösen átruházzák egymásra azzal, hogy az ingatlan és az alperesben fennálló tulajdoni részesedés forgalmi értékek közti értékkülönbözetet - 50.000.000 forintot - az Zrt1 megtéríti a felperes részére.

Az alperes 2015. december 11-i keltű alapszabálya IV.7. pontja tartalmazza a részvények átruházására vonatkozóan, hogy a részvény csak adásvétel jogcímén ruházható át. Az alapszabály e pontja szabályozza továbbá az elővásárlási jog gyakorlásának módját.

[4] A felperes a 2019. december 23-án kelt, alperes részéről 2020. január 3-án átvett levélben tájékoztatta alperest arról, hogy adásvétellel vegyes csereszerződés alapján megszerezte az Zrt1-től alperes 12,99 %-os részvénycsomagját, és bejegyzését kérte a részvénykönyvbe.

[5] Alperes 2020. január 7-i levelében felhívta az Zrt1 és felperes figyelmét arra, hogy az alperes érvényes, hatályos alapszabálya a részvényátruházást csak adásvétel jogcímén teszi lehetővé, alperes további részvényeseinek elővásárlási jogra vonatkozó rendelkezései betartásával.

[6] Az Zrt1 a 2020. január 30-án kelt alpereshez intézett levélben kérte felperes részvénykönyvbe történő bejegyzését.

[7] Alperes a 2020. február 3-án kelt, az Zrt1 és felperes részére megküldött levelében - a korábbi álláspontját fenntartva - megismételte, hogy az adásvétellel vegyes csere alperes alapszabályába ütközik, ezért a többi részvényessel és alperessel szemben hatálytalan. Alperes rögzítette, hogy továbbra is a Magyar Állam részvényest tartja nyilván a részvénykönyvben.

[8] Az alperes a 2020. március 23-án kelt 00703/1/2020. számú levelében foglalt határozatban megtagadta felperes alperes részvénykönyvbe történő bejegyzését, hivatkozva az alapszabályának a részvény átruházásra vonatkozó szabálya megsértésére.

[9] Felperes keresetében kérte alperes 2020. március 23-i 00703/1/2020. számú levelében foglalt határozata hatályon kívül helyezését, és olyan új határozat meghozatalának elrendelését, mellyel felperest a részvénykönyvbe alperes bejegyzi. Kérte perköltségben marasztalni alperest.

Előadta, tulajdonjogot szerzett a Ptk. 3:246. § (1) bekezdés második mondata értelmében. A részesedésért vételárat nem fizetett. Alperesi társaság a részvényátruházást korlátozta ugyan, de azt nem tüntette fel az érintett részvényeken, ezért a Ptk. 3:219. § (1) bekezdése értelmében a korlátozás felperessel szemben nem hatályos, így őt a részvénykönyvbe be kell jegyezni. A bejegyzést alperes jogszerűtlenül tagadta meg, ezért a Ptk. 3:37. § (1) bekezdése alapján a határozatát hatályon kívül kell helyezni, az jogszabálysértő. Szükséges, hogy új határozat hozatalára is kötelezze a bíróság alperest.

[10] Alperes elsődlegesen az eljárás megszüntetését, másodlagosan a kereset elutasítását kérte.

Előadta, a perre a bíróságnak nincs hatásköre, alperesi társasági határozat megtámadására irányuló pert a felperesnek Választottbíróság előtt kellett volna megindítania az alperesi alapszabály XI. fejezete 1. pontjában foglaltak alapján. Hatálytalan a felperes részvényszerzése, de tény, hogy felperes részvényt szerzett, ezért részvényesnek minősül, és ezért alkalmazandó az alapszabály XI.1. pontja, a választottbírósági kikötés.

Érdemben is vitatta a felperes keresetét, hivatkozva a Ptk. 3:246. § (5) bekezdésére, azzal, hogy társasági határozatnak minősülő 2020. március 23-i döntés nem jogszabálysértő, nem indokolt annak hatályon kívül helyezése és új határozat hozatala sem.

A Ptk. 3:219. § (1) bekezdésére hivatkozott, és arra, tény, alperes részvényei az átruházás korlátozását nem tartalmazzák, ugyanakkor az kitűnik a cégkivonatból. Alperes kifogásolási joga kizárólag az értékpapír jóhiszemű jogosultjával szemben korlátozott. Az, aki tudta, vagy kellő gondosság mellett tudhatta, hogy az átruházás korlátozott, nem minősülhet jóhiszeműnek. Az Zrt1. a felperes egyedüli 100 %-os tulajdonosa, mint a felperesre részvényt átruházó tudott, tudnia kellett a részvényátruházás alapszabályi korlátozásáról, annak új szabályait alperes 2015. december 11-i közgyűlésén az Zrt1 is megszavazta. A csereszerződés az átruházás külön típusa, a Ptk. külön fejezetben szabályozza. Felperes maga is azt nyilatkozta, hogy a részesedésért vételárat nem fizetett. Alperesi alapszabály csak adásvétel jogcímén teszi lehetővé a részvény átruházást az elővásárlási jog szabályai alkalmazásával. Felperes által hivatkozott jogcím sérti az alperesi alapszabályt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!