BH 2005.1.23 A hitelezők tekintetében - a közbenső mérlegre tehető észrevételeik benyújtására - megállapított határidő törvényi határidő és a hitelezők jogainak gyakorlását biztosítja - Az észrevételre biztosított határidő lejártát megelőzően a közbenső mérleg bíróság által történő elbírálása lényeges eljárási szabályt sért [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 50. § (5) bek., 6. § (2) bek.; Pp. 104. § (1) bek.].
Az adós gazdálkodó szervezet felszámolására irányuló 1999. május 31-én benyújtott kérelemre az elsőfokú bíróság az 1999. július 28-án jogerőre emelkedett végzésével rendelte el a felszámolást, melyet a Cégközlöny 1999. szeptember 30-án megjelent 39. számában tettek közzé. A felszámolási eljárásra a többször - lényegesen az 1993. évi LXXXI. tv. és az 1997. évi XXVII. törvényekkel - módosított 1991. évi IL. törvény (többször módosított Cstv.) rendelkezéseit kell alkalmazni.
Az elsőfokú bíróság a 2002. április 23-án meghozott 18. sorszámú végzésével a felszámoló által előterjesztett közbenső felszámolási mérlegét jóváhagyta. Kötelezte a felszámolót, hogy a közbenső mérleg fordulónapján rendelkezésére álló pénzeszköz terhére képezzen a felszámolás várható költségeire tartalékot. A végzés indoklásában megállapította, hogy a hitelezők a közbenső mérlegre észrevételt nem jelentettek be, illetve azt elfogadták, ezért a többször módosított Cstv. 50. §-ának (6) bekezdése szerint a közbenső felszámolási mérleget jóváhagyta.
2001. április 25-én érkezett az elsőfokú bírósághoz a hitelező közbenső felszámolási mérlegre tett észrevétele, amelyben a mérleghez részletes bevétel-költség kimutatás csatolását kérte a felszámolótól. Kérte a felszámolót, hogy indokolja meg: az I. közbenső mérleg óta miért növekedett a bérjellegű kiadás 2 928 000 Ft összegre. Túlzottnak találta a 2 032 000 Ft fenntartási, vagyonmegóvási költséget, a 2 207 000 Ft összegű telefonköltséget, kérte a költségek szerződésekkel, számlákkal történő alátámasztását. Kérte továbbá a II. közbenső mérleg 6. oldalán pénztár-egyenlegnél felsorolt, mínusz előjellel feltüntetett 2 000 000 Ft összegű készpénz-befizetés tranzakcióról való tájékoztatását.
Az elsőfokú bíróság 20. sorszámú végzésével tájékoztatta a hitelezőt, hogy a közbenső mérleg már elbírálásra került a bíróság részéről.
Ezután a hitelező az elsőfokú bíróság 18. sorszámú közbenső mérleget jóváhagyó végzése ellen fellebbezést nyújtott be, kérte az elsőfokú bíróság végzésének hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróságnak új határozat hozatalára utasítását. Fellebbezését azzal indokolta, hogy a felszámoló által megküldött közbenső mérleget 2002. április 12-én kapta kézhez, amelyben a felszámoló az esetleges észrevételek előterjesztésére a többször módosított Cstv. 50. §-ának (5) bekezdésében biztosított 15 napos határidőtől eltérően, csupán 8 napos határidőt engedélyezett. A hitelező a törvényben meghatározott 15 napos határidőn belül, a közbenső mérlegre tett észrevételeit, 2002. április 23-án fax útján eljutatta a felszámolóhoz és postai úton megküldte az elsőfokú bíróságnak is. Az elsőfokú bíróság azonban az észrevétel megtételére nyitva álló 15 napos határidő letelte előtt hozta meg a közbenső mérleget jóváhagyó végzését, amivel lényeges eljárási szabályt sértett, s ez a határozat megalapozatlanságát is eredményezte, mivel észrevétel megtétele esetén megalapozott döntés csak az észrevétel értékelésével hozható. Az észrevételezési határidő mellőzése sérti a hitelezői jogait.
A felszámoló a fellebbezésre adott észrevételében arra hivatkozott, hogy a hitelező részére a szükséges tájékoztatást még a zárómérleg benyújtása előtt meg fogja adni, egyebekben az észrevétel következtében a közbenső mérleg adatai nem változnak meg. Rámutatott, hogy a hitelező minden mérleget megkifogásolt, amivel a felszámolás befejezését akadályozza.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!