Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kaposvári Törvényszék K.21198/2011/2. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FOGYASZTÓVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 1. §, 2. §] Bíró: Kováts Judit

A Somogy Megyei Bíróság

6.K.21.198/2011/2.szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Somogy Megyei Bíróság a Szabó Csaba Ügyvédi Iroda (...) - ügyintéző: dr.Szabó Csaba ügyvéd - által képviselt felperes neve és címe felperesnek - a dr.Lakatos Zoltán kormánytisztviselő által képviselt Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (1088 Budapest, József krt.6.) alperes ellen fogyasztóvédelmi ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 napon belül az alperesnek 10.000 (tízezer) Ft perköltséget.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 20.000 (húszezer) Ft le nem rótt illetéket külön felhívásra, az állam javára.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

K.J. ...-i lakos 2010. november 29-én kelt levelében kérte annak kivizsgálását, mely szerint felperestől megfelelő választ és intézkedést nem kapott bejelentésre azzal kapcsolatban, hogy lakásában a felperes által felszerelt költségmegosztók mérése alapján indokolatlanul magas összegű számlát kapott.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Dél-dunántúli Regionális Felügyelősége 2010. december 3. napján kelt DDF-03504/0002/2010. számú végzésével a kérelmet érdemi vizsgálat nélkül elutasította azzal az indokolással, hogy az eljárásra nincs hatásköre, az bíróság hatáskörébe tartozó polgári jogi igény.

K.J. fellebbezése folytán a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság 2011. január 20. napján kelt HAJ-00066-2/2011. számú végzésével az elsőfokú végzést megsemmisítette és új eljárás lefolytatását rendelte el , megállapította, hogy az elsőfokú hatóság a hatáskörének hiányát tévesen állapította meg, K.J. fogyasztónak minősül, az ezzel ellenkező elsőfokú hatósági megállapítás téves, továbbá tényállás tisztázási kötelezettségének az elsőfokú hatóság nem tett eleget.

Ezt követően a Somogy Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelősége 2011. március 16. napján kelt SOF-00225/0009/2011. számú végzésével a "2011. február 3. napján kérelemre indult eljárást a fűtési költségmegosztó meghibásodásának vizsgálata tárgyában" megszüntette hatáskör hiányában, mivel "az ügyfél a felperessel fennálló jogviszonyában nem minősül fogyasztónak. ...A felperes nem áll szerződésben a kérelmező ügyféllel, ezért jelen ügyben K.J. nem fogyasztó."

Ugyanakkor a Somogy Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőség 2011. március 16. napján kelt 1114.K.59 ügyszámú, SOF-00225/0010/2011 ügyirat számú határozatával kötelezte a felperest arra, hogy a társasághoz érkező írásbeli panaszok tekintetében a 30 napos válaszadási határidőt ne lépje túl, valamint arra, hogy a panasz elutasítása esetén a fogyasztót írásban tájékoztassa arról, hogy panaszával - annak jellege szerint - mely hatóság, vagy békéltető testület eljárását kezdeményezheti. Az elsőfokú határozat indokolása szerint K.J. ...-i lakos panaszbejelentése alapján indult közigazgatási eljárás. K.J. a kérelmében azt adta elő, hogy lakásában a felperes által üzemeltetett fogyasztásmérő órák kerültek felszerelésre a radiátorokra. Egy számlavitát követően, a felpereshez fordult, hogy az órát vizsgálják ki, mert nem ért egyet a leolvasott eredménnyel. A felperes a 2010. szeptember 13-án átvett fogyasztói írásbeli panaszt - miután a fűtési költségelosztó ellenőrzését munkatársuk a helyszínen október 19-én elvégezte - 2010. október 28-án válaszolta meg. A válaszlevélben a panaszost nem tájékoztatták arról, hogy amennyiben nem ért egyet a válasszal mely hatóság vagy békéltető testület eljárását kezdeményezheti.

Erre tekintettel az elsőfokú hatóság K.J. írásbeli panasz bejelentésének intézésével kapcsolatban jogsértést állapított meg, mivel a felperes a 30 napos válaszadási határidő lejártát követő 16. napon adott a panaszra írásbeli választ, és nem tájékoztatta arról a fogyasztót, hogy panaszával annak jellege szerint mely hatóság vagy békéltető testület eljárását kezdeményezheti. Ezzel a magatartásával a felperes a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (Fgytv.) 17/A. § (4) bekezdését, továbbá az (5) bekezdésében foglaltakat sértette meg és a határozat az Fgytv. 47. § (1) és (4) bekezdésén alapul.

A felperes az elsőfokú határozatot megfellebbezte, fellebbezésében előadta, hogy a határozatban hivatkozott személy nem minősül fogyasztónak. A felperes a szolgáltatást nem az egyes lakók számára, hanem a társasháznak, mint a lakók összességének nyújtja. Az elszámolási szerződést is a társasház kötötte a társasággal, és nem az egyes lakók. Maga a szolgáltatás egyébként sem lenne értelmezhető egy lakó esetében, hiszen a költségmegosztás önmagában több személyt feltételez. Tekintettel arra, hogy a kérelmező nem minősül fogyasztónak, továbbá az egyes tulajdonostárs az egyértelmű bírósági és békéltető testületi gyakorlat szerint sem rendelkezik eljárási legitimációval megfelelő felhatalmazás hiányában, a hivatkozott jogszabály a társasággal szemben jogszerűen nem alkalmazható. A tájékoztatási kötelezettség a fogyasztóra vonatkozik. Tehát a társaság mulasztásának megállapítása és hatósági kötelezése fogalmilag kizárt ebben az esetben. Hivatkozott arra, hogy az eljárás megszűnt, az első fokon eljáró hatóság SOF-00225/0009/2011. számú végzésével az eljárást megszüntette, ezt követően a hatóság jogszerűen nem hozhat más határozatot az ügyre vonatkozóan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!