Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Kfv.37421/2017/7. számú precedensképes határozata határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [2008. évi XLVII. törvény (Fttv.) 7. §] Bírók: Fekete Ildikó, Kovács András, Márton Gizella

A határozat elvi tartalma:

Az Fttv. 7. § (1) bekezdése értelmében megtévesztő mulasztás akkor állapítható meg, ha jelentős információt hallgat el a reklámban a szolgáltató és enélkül a fogyasztót olyan ügyleti döntés meghozatalára készteti, amelyet az információ birtokában nem hozott volna meg, vagy erre a reklám alkalmas volt.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Kfv.III.37.421/2017/7.

A tanács tagjai: dr. Kovács András a tanács elnöke

dr. Márton Gizella előadó bíró

dr. Fekete Ildikó bíró

A felperes: (...)

A felperes képviselője: dr. (...)

Az alperes: Gazdasági Versenyhivatal

Az alperes képviselője: dr. (...) jogtanácsosok

A per tárgya: tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tárgyában hozott határozat bírósági felülvizsgálata

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes

A felülvizsgálni kért jogerős határozat: Fővárosi Törvényszék 2.Kf.650.052/2016/5.

Az elsőfokú bíróság határozatának száma: Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 13.K.34.469/2014/9.

Rendelkező rész

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 2.Kf.650.052/2016/5. számú ítéletét, a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 13.K.34.469/2014/9. számú ítéletét és az alperes Vj/017-32/2014. számú határozatát hatályon kívül helyezi és az alperest új eljárásra kötelezi.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1.000.000 (egymillió) forint együttes első- és másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

Az 1.500.000 (egymillió-ötszázezer) forint kereseti, 2.500.000 (kétmillió-ötszázezer) forint fellebbezési és 3.500.000 (hárommillió-ötszázezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak helye nincs.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az alperes 2014. február 13-án versenyfelügyeleti eljárást indított a felperessel szemben a Red VitaMAX tarifacsomaggal kapcsolatos reklámkampányával összefüggésben.

[2] Az alperes a 2014. szeptember 23-án kelt Vj/017-32/2014. számú határozatával megállapította, hogy a felperes 2012. november 1. és 2013. március 1. között az SMS-ben megküldött és egyéb kereskedelmi kommunikációiban a Vodafone Red VitaMAX tarifacsomagra vonatkozó ajánlata során - jelentős információt elhallgatva - nem adott tájékoztatást arról a fogyasztók számára, hogy a tarifacsomagra váltás esetén a feltöltés előtt meglévő, ügyfélszámlájukon rendelkezésre álló egyenleg is lejár a feltöltést követő 30. napon, amellyel a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Fttv.) 7. § (1) bekezdésében foglalt megtévesztő mulasztást megvalósította, és ezáltal az Fttv. 3. § (1) bekezdésébe ütköző magatartást is tanúsította. Az alperes a jogsértő magatartással összefüggésben a tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 78. § (1) és (3) bekezdése alapján a felperessel szemben, figyelembe véve a alperes neve Elnökének és a GVH Versenytanácsa Elnökének 1/2007. számú bírságközleménye (a továbbiakban: bírságközlemény) 8. pontját is, a kereskedelmi kommunikációk megjelentetése kapcsán felmerült ismert költségekből kiindulva 110 millió forint bírságot szabott ki a felperessel szemben.

[3] Az alperes a határozatában azt állapította meg, hogy a felperes a Vodafone Red VitaMAX tarifacsomag előfizetőinek minden 7.000 forint feletti egyenlegfeltöltés esetén korlátlan hálózaton belüli perceket és SMS-eket, továbbá 200 MB adatforgalmat biztosított. A tarifacsomag bármilyen összegű feltöltése esetén az egyenleg-felhasználási idő a legutolsó feltöltéstől számított 30 napig volt érvényes. Feltöltés hiányában a rendelkezésre álló egyenleg, ideértve a korábban feltöltött egyenlegeket is, a 30. napon elveszett, az a továbbiakban nem volt felhasználható. A perbeli tarifacsomag 2012. november 1-jétől az előre fizető előfizetők számára, kizárólag tarifaváltással volt elérhető. Az alperes kifejtette, hogy a felperes kereskedelmi kommunikációjának összhatásaként az az üzenet jutott el a fogyasztókhoz, miszerint legalább 7.000 forint feltöltése esetén 30 napon keresztül hálózaton belül korlátlanul ingyenesen telefonálhatnak, küldhetnek SMS-t, és meghatározott adatforgalmat bonyolíthatnak le, a feltöltőkártyás, az ún. prepaid szolgáltatásokra vonatkozó általános szabályok szerint, azaz a 30 napos határidő kizárólag ebben a tarifacsomagban meghatározott szolgáltatásra, azaz a korlátlan beszélgetés és SMS küldés lehetőségének határidejére, valamint a meghatározott adatforgalom igénybevételére vonatkozik, nem pedig a rendelkezésre álló (és korábban, illetve újabb feltöltésekből is eredő) egyenleg felhasználására. Az alperes megállapította, hogy a prepaid szolgáltatásokra irányadó általános szabályozás, az Általános Szerződési Feltételek (a továbbiakban: ÁSZF) 2.1.3.2. pontja szerint az egyenleg-felhasználási időszak a feltöltés előtt meglevő egyenleg-felhasználási idő lejáratának dátumához adódik hozzá, amely nem lehet hosszabb mint 365 nap. Ettől az általános szabályozástól eltérően az ÁSZF 1. számú Lakossági Díjszabás mellékletének 2.1.4. pontja a perbeli tarifacsomagra úgy rendelkezett, hogy az egyenleg-felhasználási idő a legutolsó feltöltéstől számított 30 napig érvényes, és feltöltés hiányában a még rendelkezésre álló egyenleg a 30. napon (a korábban még - akár - 365 napig érvényesként feltöltött összeggel együtt) elveszik, az a továbbiakban nem használható fel. Ezt az információt az jelentősnek minősítette és e jelentősnek minősített információ elhallgatását találta jogsértőnek.

[4] Arra mutatott rá ugyanis az alperes, hogy a prepaid szolgáltatásnak lényeges jellemzője annak egyenleg-felhasználási időszaka, mert ez az időtartam mutatja meg, hogy a fogyasztó meddig tudja felhasználni az általa feltöltött pénzösszeget. A felperes kizárólag arról nyújtott tájékoztatást, hogy az egyenleg-felhasználási időszak 30 nap. Nem közölte, hogy ez a 30 napos időszak nem hozzáadódik az eredeti rendelkezésre álló egyenleg-felhasználási időszakhoz, hanem kizárólag 30 napig fog rendelkezésre állni a fogyasztó által összességében (tarifacsomag-váltás előtt és tarifacsomag-váltás során) feltöltött összeg. A prepaid szolgáltatások esetén az egyenleg-felhasználási időszak minden esetben meghosszabbodik az új feltöltés időszakával, amely maximum 365 nap lehet, ezért a rövidebb lejárati időtartamra vonatkozó ismeret nélkül a fogyasztó több ezer forintos egyenlege elveszhet. Mindebből következően a fogyasztó abban a hiszemben hozta meg ügyleti döntését, hogy ez a tarifacsomag által nyújtott szolgáltatás és annak igénybevételének feltételei előtte ismertek, annak további feltételei - azaz az egyenleg-felhasználási időszak meghosszabbodására vonatkozó szabályok - pedig megegyeznek a prepaid szolgáltatásokra irányadó általános feltételekkel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!