Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3156/2016. (VII. 22.) AB végzés

alkotmányjogi panasz visszautasításáról

Az Alkotmánybíróság tanácsa alkotmányjogi panasz tárgyában meghozta a következő

végzést:

Az Alkotmánybíróság a Budai Központi Kerületi Bíróság 14.P.XII.23.515/2014/10. számú ítélete és a Fővárosi Törvényszék 47.Pf.633.623/2015/5. számú ítélete alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló alkotmányjogi panaszt visszautasítja.

Indokolás

[1] 1. Az indítványozó alkotmányjogi panasszal fordult az Alkotmánybírósághoz.

[2] Az indítványozó az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 27. §-ára hivatkozva kérte a Budai Központi Kerületi Bíróság 14.P.XII.23.515/2014/10. számú ítélete és a Fővárosi Törvényszék 47.Pf.633.623/2015/5. számú ítélete alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését.

[3] Az indítványozó egy budai társasház egyik tulajdonosa. A bírósági döntésekből és az indítványból megállapítható, hogy a társasház 2014. május 22. napjára közgyűlést hívott össze, az indítványozó a postai úton megküldött közgyűlési meghívót 2014. május 16-án vette át, de a közgyűlésen nem vett részt. A meghívó szerint a közgyűlés napirendjén a társasház 2013. évi beszámolója, a 2014. évi költségvetése, a közös költség összege, a 2014. évi felújítások, valamint egyéb kérdések megvitatása szerepelt. A közgyűlés négy határozatot hozott, ezekben elfogadta a 2013. évi beszámolót, meghatározta a közös költség összegét, döntött a kaputelefon felújításáról, valamint egy csatornaszakasz cseréjéről.

[4] A közgyűlésről készült jegyzőkönyvet 2014. június 7-én adták postára, azt az indítványozó június 11-én vette át. Az indítványozó 2014. július 20-án kelt és július 21-én postára adott keresetlevelében kérte a társasház 2014. május 22-ei közgyűlésén hozott határozatok érvénytelenségének a megállapítását.

[5] Az indítványozó keresetét részben a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény (a továbbiakban: Ttv.), részben az alapító okirat, részben pedig a kisebbség jogos érdekeinek sérelmére alapította. Az indítványozó álláspontja szerint a közgyűlést jogszabálysértő módon hívták össze, mivel a meghívó mellékletei nem kerültek megküldésre, illetve a meghívót magát nem függesztették ki a társasházban, továbbá nem volt írásos előterjesztés a szavazásra előterjesztett napirendi pontokhoz. Ugyancsak problémásnak vélte az indítványozó, hogy a jegyzőkönyv egyik hitelesítője nem a tulajdonostársak közül került ki. A perben alperes társasház ellenkérelmében elévülési kifogást terjesztett elő, arra hivatkozva, hogy a 2014. május 22-ei közgyűlésen hozott határozatok ellen a kereset előterjesztésére nyitva álló 60 napos határidő 2014. július 21-én járt le, ezzel szemben az indítványozó keresetlevele július 22-én érkezett a bíróságra.

[6] Az első fokon eljárt Budai Központi Kerületi Bíróság 14.P.XII.23.515/2014/10. számú ítéletével az indítványozó keresetét elutasította. A BKKB nem vizsgálta érdemben a keresetlevélben foglaltakat, tekintettel arra, hogy a felperesi igény elévülését állapította meg. A perben nem volt vita a felek között sem abban, hogy az indítványozó keresete a közgyűlés napjától számított 61. napon érkezett a bíróságra, sem abban, hogy azt az előző napon postára adták. A bíróság leszögezte, hogy a Ttv. szerint a közgyűlési határozat megtámadására nyitva álló 60 napos határidő nem eljárásjogi, hanem anyagi jogi jellegű határidő, ezért az akkor tekinthető megtartottnak, ha a keresetlevél legkésőbb a 60. napon megérkezik a bíróságra. Az indítványozó a perben arra hivatkozott, hogy késve - a törvényi határidőn túl - kapta kézhez a közgyűlés jegyzőkönyvét, és a társasház a Ttv. előírása ellenére [39. § (4) bekezdés] nem függesztette ki a közgyűlési határozatokat. Álláspontja szerint a közgyűlés napja és a jegyzőkönyv kézhezvétele között az elévülés nyugodott, ezért esetében a 60 napos határidőt a jegyzőkönyv kézhezvételétől kell számítani. Az indítványozó arra is hivatkozott, hogy a keresetlevél postára adása megszakította az elévülést. A bíróság nem osztotta az indítványozó álláspontját, mivel a Ttv. 42. §-a szerint egyértelműen a közgyűlési határozat meghozatalától kell számítani a 60 napos határidőt és nem a tudomásszerzéstől.

[7] A bíróság szerint a közgyűlési határozatokról való hivatalos tudomásszerzéstől számítva (a határozat közlésére vonatkozó törvényi határidőhöz képest egy hetes késedelem miatt) is 40 nap állt az indítványozó rendelkezésére a keresetlevél előterjesztésére, ami ténylegesen nem akadályozta a kereseti kérelem részletes kidolgozását, előterjesztését. A bíróság azt is kifejtette, hogy az indítványozó állításával szemben a Ttv. által biztosított 60 napos határidő nem "adminisztratív" jellegű, hanem anyagi jogi határidő. Ebből következően a bíróság nem mérlegelhette, hogy a határidő elmulasztásának jogkövetkezményei mekkora jogsérelmet okoznak. Az elévülést tehát akkor is figyelembe kellett vennie a bíróságnak, ha az ügy érdemi elbírálása esetén a kereset egyébként megalapozott lett volna.

[8] Az indítványozó fellebbezéssel élt az elsőfokú bíróság ítélete ellen. A fellebbezését - többek között - arra alapozta, hogy a perindításra nyitva álló határidő elévülési jellegű, ami lehetővé teszi a mulasztás kimentését. Adott ügyben a társasház jogellenes magatartása miatt került sor a keresetlevél határidőn túli előterjesztésére, ez olyan menthető körülmény, ami megalapozza az elévülés nyugvását. A bíróság pedig mérlegeléssel nem hagyhatta volna figyelmen kívül az elévülési kifogást. Az indítványozó sérelmezte továbbá, az elsőfokú bíróság eljárását, a bíró elfogultságát, az ítélet iratellenességét.

[9] A másodfokon eljárt Fővárosi Törvényszék 47.Pf.633.623/2015/5. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, megállapítva, hogy az elsőfokú bíróság a tényállást helyesen állapította meg, és az abból levont jogi következtetések is helytállóak voltak. A törvényszék utalt rá, hogy az indítványozó által hivatkozott 3/2006. (II. 8.) AB határozat kifejezetten a közgyűlési határozat megtámadására nyitva álló 60 napos keresetindítási határidő jogvesztő jellegének alkotmányellenességét állapította meg, tekintettel arra, hogy az sértette a bírósághoz fordulás jogát, de ez nem érintette a keresetindítási határidő anyagi jogi jellegét. A bíróság azért tartotta fontosnak az erre való utalást, mivel az indítványozó álláspontja szerint az Alkotmánybíróság fenti határozata a közgyűlési határozat megtámadására nyitva álló határidőt nem anyagi, hanem eljárásjogi határidőnek minősítette.

[10] Az indítványozó alkotmányjogi panaszában kérte annak megállapítását, hogy mind az első, mind a másodfokú bíróság ítélete sértette az Alaptörvény I. cikk (3) bekezdését [alapjog korlátozás feltételei], a XXIV. cikk (1)-(2) bekezdéseit [tisztességes hatósági eljárás, hatósági jogkörben okozott kár], XXV. cikkét [panaszjog], valamint a XXVIII. cikk (1) és (7) bekezdésében foglaltakat [tisztességes bírósági eljáráshoz és jogorvoslathoz való jog]. Az indítványozó azt kérte az Alkotmánybíróságtól, hogy - hiánypótlás keretében - engedélyezze számára az alaptörvény-ellenesség fennállásának későbbi indokolását. Hiánypótlásra felhívást követően az indítványozó korábbi beadványát jelentősen kiegészítette, az alkotmányos sérelem körét viszont leszűkítette az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) és (7) bekezdésére. Az indítványozó a tisztességes eljáráshoz és a jogorvoslathoz való jog sérelmét főként abban látta, hogy az ügyében eljáró bíróságok az elévülési kifogás és az elévülés nyugvásának (Ptk. 6:23. §-6:24. §), valamint a bizonyítás szabályait alaptörvény-ellenesen értelmezték, pontosabban figyelmen kívül hagyták.

[11] Az indítványozó úgy vélte, hogy a jelen ügyben támadott közgyűlési határozatok részben a társasház 2013. december 16-ai közgyűlésén elfogadott határozatokra épülnek, amely határozatok végrehajtását egy folyamatban lévő másik perben a bíróság felfüggesztette, ezért elvonták a bírósághoz fordulás jogától, mivel olyan közgyűlési határozatok kapcsán állapította meg a bíróság a kereset elkésettségét, amely határozatokat más perben már megtámadott. Az adott ügyben az indítványozó álláspontja szerint a bíróságok a kereset-kiegészítést új keresetként kezelték, majd azt jogalap nélkül elutasították.

[12] Az indítványozó álláspontja szerint a tárgybani közgyűlés megtartására jogszerűen nem is került sor, és így a támadott határozatok meghozatala közgyűlésen kívül történt. Ezt bizonyítja a közgyűlésről készült "jegyzőkönyv" is, amely lényegében egyetlen törvényi feltételnek sem felel meg (nem tartalmazza sem a szavazati arányokat; nem szerepel sem a határozat szó, sem a határozatok száma a közgyűlési funkcionáriusok megválasztása és a napirendi pontok elfogadása tekintetében; továbbá az sem derül ki, mely tulajdonosok jelentek meg az állítólagos közgyűlésen). A jegyzőkönyv tehát egy hamis tartalmú okirat, amelyet a perben nem lehetett volna felhasználni. A bíróságok elmulasztották ennek megállapítását, ezzel megfosztva őt a jogorvoslathoz való jogától.

[13] Az indítványozó összességében úgy vélte, hogy a bíróságok az elévülés nyugvásának félreértelmezése miatt a keresetét érdemben nem vizsgálták, ugyanakkor csak az érdemi vizsgálat deríthetett volna fényt arra, hogy a kérdéses közgyűlés megtartására nem (vagy nem szabályszerűen) került sor, így a törvény adta 60 napos határidőn belül terjesztette elő keresetét. Mindezek alapján kérte a támadott bírósági határozatok megsemmisítését.

[14] 2. Az Abtv. 56. § értelmében az Alkotmánybíróság az ügyrendjében meghatározottak szerinti tanácsban eljárva dönt az alkotmányjogi panasz befogadásáról. A tanács mérlegelési jogkörében vizsgálja az alkotmányjogi panasz befogadhatóságának törvényben előírt formai és tartalmi feltételeit, különösen a 26-27. § szerinti érintettséget, a jogorvoslat kimerítését, valamint a 29-31. § szerinti feltételeket. A befogadás visszautasítása esetén a tanács rövidített indokolással ellátott végzést hoz, amelyben megjelöli a visszautasítás indokát.

[15] Az alkotmányjogi panasz megfelel az Abtv. 51. és 52. §-ában foglalt feltételeknek, azaz az alaptörvény-ellenesség megállapítására irányuló határozott kérelmet az arra jogosult és érintett terjesztette elő a törvény adta határidőn belül.

[16] Az Abtv. 29. §-a szerint az Alkotmánybíróság az alkotmányjogi panaszt a bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvény-ellenesség, vagy az ügyben felmerült alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdés esetén fogadja be. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az indítvány nem felel meg ezeknek a követelményeknek.

[17] Az indítványozó ugyanis egyértelműen az ügyében eljárt bíróságok jogértelmezését, a bírói mérlegelést tartotta alaptörvény-ellenesnek. Mint az indítványból kiderül, az alaptörvény-ellenességet egyrészt arra alapozta az indítványozó, hogy a bíróságok a Ptk. elévülésre vonatkozó szabályait helytelenül értelmezték, másrészt a bizonyítás keretében számos - véleménye szerint - jogszabálysértő megállapítást tettek, így a bizonyítékokat figyelmen kívül hagyták, vagy a jogszabályokkal ellentétes módon értékelték.

[18] Az Alkotmánybíróságnak az Alaptörvény 24. cikk (2) bekezdés d) pontja, valamint az Abtv. 27. §-a alapján azonban csak a bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvény-ellenesség kiküszöbölésére van jogköre, a bírói döntés irányának, a bizonyítékok bírói mérlegelésének, és a bírósági eljárás teljes egészének ismételt felülbírálatára azonban már nem rendelkezik hatáskörrel. (3231/2012. (IX. 28.) AB végzés, Indokolás [4])

[19] A fentiek szerint az indítvány alapján nem volt megállapítható a bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvény-ellenesség, illetve az indítvány nem vetett fel alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdést sem.

[20] A Ttv. szabályai nem csak a társasházra, hanem a tulajdonostársakra is kötelezőek, így a jelen ügyben az indítványozónak - függetlenül attól, hogy mi a személyes meggyőződése - a Ttv. által biztosított keretek között kellett volna megtámadnia a közgyűlési határozatokat. Annak megállapítása ugyanis, hogy történt-e jogszabálysértés a bíróság hatásköre, nem pedig a közgyűlési határozat megtámadására jogosult tulajdonostársé, és a bíróság csak abban az esetben tud érdemben eljárni, ha a keresetlevél a törvény által előírtak szerint, határidőben érkezik a bíróságra.

[21] Az Alkotmánybíróság a fentiekben foglaltakra tekintettel az alkotmányjogi panaszt az Ügyrend 30. § (2) bekezdés a) pontja alapján visszautasította.

Budapest, 2016. július 5.

Dr. Sulyok Tamás s. k.,

tanácsvezető alkotmánybíró

Dr. Balsai István s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Czine Ágnes s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Dienes-Oehm Egon s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Juhász Imre s. k.,

előadó alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: IV/2965/2015.

Tartalomjegyzék