BH 1973.1.3 A gépjárművezetéstől eltiltás tartama megállapításának szempontjai a speciális visszaeső, rendszeresen italozó terhelttel szemben [Btk. 52/B. §].

A Btk. 194/B. §-ában meghatározott közlekedési vétségek egymáshoz való viszonya [Btk. 194/B. §].

Az első fokú bíróság a vádlottat közlekedési vétségben [Btk. 194/B. § (1) bek. d) pont] mondotta ki bűnösnek. Ezért 5 hónapi szabadságvesztésre és a gépjárművezetéstől 3 évi eltiltásra ítélte. Elrendelte a vádlott korábbi felfüggesztett szabadságvesztésének utólagos végrehajtását. Kötelezte, hogy vesse magát alá kényszerelvonó-kezelésnek.

A tényállás szerint az alkoholista életvezetésű, szeszesital hatása alatt elkövetett szabálysértések miatt sorozatosan felelősségre vont vádlott büntetett előéletű. Az 1963. évben külföldre szökés kísérlete miatt 4 évi szabadságvesztésre, az 1971. évben ittas állapotban való járművezetés miatt 2 hónapi felfüggesztett szabadságvesztésre és a gépjárművezetéstől 1 évi eltiltásra ítélték.

A vádlott 1971. október 20. napján délután - felfüggesztés, illetve gépjárművezetéstől eltiltás hatálya alatt állva - három barátjának a társaságában a forgalmas országúton vezette a tulajdonában levő személygépkocsiját. Útközben sört fogyasztottak. A gépjárművet ennek folytán szeszesitaltól befolyásolt állapotban vezette. A vérében 5,6 dl 10%-os bor alkoholtartalmának megfelelő koncentráció volt.

A vádlott ezen állapotával összefüggésben egy balra ívelő kanyarban elvesztetté uralmát a jármű felett, a gépkocsi letért az útról és 35 méteren át az árokban haladt, majd az árok partjának ütközve megállt. A kocsiban ülők élete, testi épsége veszélybe került. A három utas egyike 8 napon belül gyógyuló sérülést szenvedett.

E tényállásból az első fokú bíróság helyesen következtetett a vádlott bűnösségére, tévedett azonban, amikor a vádlott cselekményét a Btk. 194/B. §-a (1) bekezdésének d) pontja alapján gondatlanul elkövetett közlekedési vétségnek minősítette.

Az irányadó tényállás alapján a vádlott megvalósította a felhívott § (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott szándékos vétség törvényes tényállását is, minthogy szeszesitaltól befolyásolt állapotban közúton járművet vezetett.

Kétségtelen, hogy a vádlott italfogyasztásából fakadó közlekedési szabálysértései - előéletére, az elkövetés fentebb vázolt körülményeire, a veszély fokára, az utasok számára, a bekövetkezett sérülésre figyelemmel - a közlekedési fegyelmet súlyosan sértették. Ez a többlet azonban nem szolgálhat a vádlott javára, azaz a szeszesital hatása alatti vezetéssel már megvalósított szándékos vétséget nem alakíthatja - egyébként ugyanolyan törvényi büntetéssel fenyegetett, de egyéb vonatkozásban enyhébb következménnyel járó - gondatlan vétséggé. A megyei bíróság a vádlott cselekményét a Btk. 194/B. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott szándékos közlekedési vétségnek minősítette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!