Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20771/2022/6. számú határozata kártérítés tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:521. §, 6:522. § (3) bek., 6:537. § (1) bek.] Bírók: Csóka István, Istenes Attila, Lente Sándor

A határozat elvi tartalma:

I. Megállapítható az okozati összefüggés, ha a fokozott veszéllyel járó technológia alkalmazója már a tevékenységének a megkezdése előtt tisztában volt a technológia alkalmazásának lehetséges következményeivel, és e következmények ismeretében előre láthatta a technológia alkalmazásával fenyegető károk bekövetkezését.

II. Nem minősül a károsult felróható közrehatásának, ha nem erősíti meg az avult, de egyébként a funkciójánk megfelelő állapotú, és a rendeltetését megfelelően betöltő épületszerkezeti elemet kizárólag annak érdekében, hogy elhárítsa a szomszéd épületben alkalmazott építési technológiával fenyegető károkat.

III. Nem kell csökkenteni a kártérítést az avultságra tekintettel, ha a károsodott épületrész kár bekövetkezésének időpontjában fennállott, avult állapotba való helyreállítása sem műszakilag, sem jogilag nem lehetséges, vagy az nem ésszerű, és a kárért felelős személyt a fokozott veszéllyel járó tevékenységgel okozott károkért való tárgyi felelősség mellett vétkesség is terheli a kár bekövetkezéséért.

***********

Fővárosi Ítélőtábla 2

6.Pf.20.771/2022/6-II

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.20.771/2022/6.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Kondorosi Krisztián ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt felperes (felperes címe) felperesnek a Szabó Csaba Ügyvédi Iroda (ügyvéd címe I/3., eljáró ügyvéd: dr. Szabó Csaba) által képviselt I.r. alperes (I.r. alperes címe) I. rendű, és a Mátrai Mihály Ügyvédi Iroda (ügyvéd címe, ügyintéző: dr. Mátrai Mihály ügyvéd) által képviselt II.r. alperes (II.r. alperes címe) II. rendű alperes ellen kártérítés iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2019. szeptember 15. napjára keltezett, de ténylegesen 2022. szeptember 15-én meghozott 25.P.23.267/2018/120. számú ítélete ellen a felperes által 122. és 124., a II. rendű alperes által 123. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. rendű alperesnek 12.700 (tizenkétezer-hétszáz) forint másodfokú perköltséget.

Kötelezi a II. rendű alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 250.000 (kétszázötvenezer) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

[1] A felperes a keresetében 179.000.000 forint kártérítés és annak 2016. február 18-tól a kifizetésig járó késedelmi kamata egyetemleges megfizetésére kérte kötelezni az alpereseket a 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:535. § (1) bekezdése, 6:519. §-a és 6:531. §-a alapján. Kártérítés iránti igényét arra alapította, hogy a szomszédos, ingatlan címe szám alatti ingatlanon az I. rendű alperes által megrendelt és a II. rendű alperes kivitelezésében, fokozott veszéllyel járó tevékenységgel megvalósuló építkezés következtében a társasház épületének földszinti tartópillérei károsodtak.

[2] Az alperesek az ellenkérelmükben elsődlegesen az eljárás megszüntetését, érdemben a kereset elutasítását kérték, annak jogalapját és összegszerűségét egyaránt vitatták. Az I. rendű alperes az alaki védekezése körében arra hivatkozott, hogy a felperes nem a károsodott épület tulajdonosa, ezért nem jogosult a kártérítés iránti követelés érvényesítésére. Hivatkozott arra is, hogy a felperes a keresetlevelében nem jelölte meg követelésének joglapját. A II. rendű alperes az alaki védekezését elsődlegesen arra alapította, hogy a keresetlevél meg nem engedett keresethalmazatot tartalmaz. Ebben a körben kiemelte, hogy a felperes nem jelölte meg a perbeli követelése alapjául szolgáló jogviszonyokat, ezért nem állapítható meg, hogy fennállnak-e a keresethalmazat feltételei. Másodlagosan hivatkozott a felperes perbeli jog- és cselekvőképességének a hiányára. Az eljárás megszüntetését harmadlagosan azért kérte, mert a felperes a keresetlevelében nem tüntette fel a törvényes képviselőjének képviseleti jogát megalapozó tényeket. A II. rendű alperes érdemben vitatta tevékenységének fokozott veszéllyel járó jellegét, a kár előreláthatóságának hiánya miatt az okozati összefüggés fennállását, kérte továbbá a felperes terhére levonni a káronszerzés tilalma megszegésének és az igényérvényesítéssel való késlekedésének a jogkövetkezményeit.

[3] Az elsőfokú bíróság az ítéletével az alperesek eljárás megszüntetése iránti kérelmét elutasította, és a II. rendű alperest kötelezte a felperes javára 15.845.225 forint és ezen összeg után 2022. szeptember 15-től a kifizetésig járó késedelmi kamat megfizetésére. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította, és kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az I. rendű alperes javára 3.000.000 forint, a II. rendű alperes javára 4.685.767 forint perköltséget. A le nem rótt 1.500.000 forint kereseti illetékből a felperest 1.365.000 forint, a II. rendű alperest 135.000 forint megfizetésére kötelezte, külön felhívásra.

[4] Ítéletének indokolásában a bíróság az alperesek alaki védekezése körében utalt arra, hogy a Pp. 240. § (1) bekezdés a) pontja szerint az eljárás megszüntetésének csak a Pp. 176. § (1) bekezdés a)-i) pontjaiban, valamint 176. § (2) bekezdés a)-c) pontjaiban foglalt esetekben lehet helye. Álláspontja szerint annak eldöntése, hogy a felperest megilleti-e a keresetlevélben megjelölt követelés érvényesítésének a joga, a per érdemi kérdése, amelyről a bíróságnak ítéletben kell határoznia. Kifejtette, hogy a jogalap megjelölésének hiánya esetén a Pp. 176. § (2) bekezdés e) pontja alapján van helye a keresetlevél visszautasításának, az eljárás hivatalból való megszüntetésének azonban ebből az okból nincs helye. Az volt az álláspontja, hogy a felperes a keresetét mindkét alperessel szemben ugyanazokra a tényekre alapította, ezért a keresetlevél nem tartalmazott a Pp. 176. § (2) bekezdés c) pontja szerinti meg nem engedett keresethalmazatot; a meg nem engedett keresethalmazat egyébként sem tette volna lehetővé az eljárás hivatalból történő megszüntetését. Rámutatott, hogy a 2003. évi CXXXIII. törvény (a továbbiakban: Tht.) 3. § (1) bekezdése relatív jogképességgel ruházza fel a társasházat, amely kártérítési perben a perbeli jogképességét megalapozza, Ezért a Pp. 176. § (1) bekezdés e) pontja alapján, a felperes perbeli jogképességének hiánya miatt nem volt lehetőség az eljárás megszüntetésére. Okfejtése szerint a keresetlevél tartalmi hiányosága - a törvényes képviselő képviseleti jogát megalapozó tények megjelölésének elmaradása - sem ad lehetőséget az eljárás hivatalból való megszüntetésére. Rámutatott, hogy a cselekvőképesség kizárólag természetes személyek esetében értelmezhető, erre tekintettel rendelkezik úgy a Tht. 3. § (1) bekezdése, hogy a perbeli cselekvőképesség a közös képviselőt illeti meg. A felperes 2017. május 30. napján kelt szám1. számú közgyűlési határozata egyértelműen felhatalmazta a felperes közös képviselőjét a perindításra, ahhoz a majdani alperesek feltüntetésére külön nem volt szükség.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!