31997D0571[1]
A Bizottság határozata (1997. július 22.) az építési termékekre vonatkozó európai műszaki engedély mintájáról
A Bizottság határozata
(1997. július 22.)
az építési termékekre vonatkozó európai műszaki engedély mintájáról
(EGT vonatkozású szöveg)
(97/571/EK)
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel a 93/68/EGK irányelvvel [1] módosított, az építési termékekre vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló, 1988. december 21-i 89/106/EGK tanácsi irányelvre [2] és különösen annak II. mellékletére;
mivel a 89/106/EGK irányelv 8. cikke előírja, hogy egyes termékekre európai műszaki engedélyt lehet kiállítani, különösen azokra, amelyekre sem harmonizált szabvány, sem elismert nemzeti szabvány, sem harmonizált szabvány kidolgozására vonatkozó megbízás nincs, és amelyek jelentősen eltérnek a harmonizált vagy elismert nemzeti szabványoktól;
mivel a Bizottság 94/23/EK [3] határozata megállapította az európai műszaki engedélyek kérelmezésének, előkészítésének és kiadásának általános eljárási szabályait;
mivel ez a határozat I. mellékletében előírja, hogy az európai műszaki engedély tartalmának és alakjának meg kell felelnie a Bizottság által elfogadott "mintának";
mivel az ebben a határozatban szereplő intézkedések összhangban vannak az építésügyi állandó bizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:
Egyetlen cikk
A 89/106/EGK irányelv értelmében az európai műszaki engedélyeket az ennek a határozatnak a mellékletében meghatározott mintával összhangban kell elkészíteni.
Kelt Brüsszelben,1997. július 22-én.
a Bizottság részéről
Martin bangemann
a Bizottság tagja
[1] HL L 220., 1993.8.30., 1. o.
[2] HL L 40., 1989.2.11., 12. o.
[3] HL L 17., 1994.1.20., 34. o.
--------------------------------------------------
MELLÉKLET
AZ EURÓPAI MŰSZAKI ENGEDÉLY (ETA) MINTÁJA
Megjegyzés
Az "európai műszaki engedély mintája" célja annak biztosítása, hogy az ETA-k kivitelezése lényegében egységes legyen az érintett építési termék(ek)től vagy az ETA-t kiadó Műszaki Engedélyek Európai szervezetétől (EOTA) függetlenül.
Ebből a célból a "Minta" meghatározza az
- általános tartalmat, a mindenkori szakaszokat és azok számozását,
- az általános fejlécek szövegét,
- a közös záradékok szövegét, és
általános tájékoztatást ad (dőlt betűkkel szedve) az ETA különböző szakaszai és egyedi záradékai elkészítéséről.
... Az ETA-t kiadó engedélyező testület neve, címe és logója
A építési termékekre vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló, 1988. december 21-i 89/106/EGK tanácsi irányelv 10. cikke értelmében az építési termékek vonatkozásban felhatalmazott és bejelentett testület.
EOTA TAG
(az EOTA logó formájában megjelenítve)
MŰSZAKI ENGEDÉLYEK EURÓPAI SZERVEZETE
... Az EOTA teljes neve angolul és új sorban az ETA-t kiadó engedélyező testület hivatalos nyelvén (nyelvein)
EURÓPAI MŰSZAKI ENGEDÉLY (ETA) -... (szám az EOTA számozási rendszere szerint)
Kereskedelmi név:... Meg kell adni a kereskedelmi nev(ek)et, ha van(nak), a Közösségen belül (és más EGT-államban) használatos formában. A kereskedelmi né(e)v(ek)re vagy a termék(ek)re történő egyéb hivatkozás nem okozhat félreértést a termék(ek) rendeltetésszerű használatát vagy teljesítményét illetően.
Engedélyes:... Annak a gyártónak vagy a Közösségben letelepedett kijelölt meghatalmazottjának neve, akinek a részére az ETA kiadása megtörtént (a 89/106/EGK tanácsi irányelv 9. cikkének (3) bekezdése, a továbbiakban"ÉTI"; az általános eljárásiszabályok 2.1. pontja, a továbbiakban"ÁESz"; a 94/23/EK bizottsági határozat mellékletében).
Az építési termék(ek) típusjellemzői és felhasználása:
... Meg kell adni azoknak a termék(ek)nek a típusjellemzőit és tervezett használatát, amelyekre az ETA kiterjed, továbbá fő teljesítményszintjeit/-osztályait, ha szükséges (az ÉTI 3. cikkének (2) bekezdése és 6. cikkének (3) bekezdése szerint), először az EOTA hivatalos nyelvén (nyelvein), azután angolul.
Érvényesség | kezdete:... vége:... (lásd az ÉTI 8. cikkének (4) bekezdését) |
Gyártó üzem(ek) [1]:
... Meg kell adni a gyártó üzem(ek)et. Ha a gyártásban nagyszámú üzem/hely vesz részt, ezeket mellékletben kell felsorolni, amelyre itt hivatkozni kell.
Ez az európai műszaki engedély...oldalt tartalmaz, ezek között... mellékletet, amelyek a dokumentum részét képezik. [Meg kell adni az oldalak teljes számát (oldalak és ábrák, ha vannak, a fő részben és a mellékletekben) és a mellékletek számát.]
I. JOGSZABÁLYI ALAPOK ÉS ÁLTALÁNOS FELTÉTELEK
1. Ezt az európai műszaki engedélyt a... (az engedélyező testület neve) adta ki, összhangban a következőkkel:
- a építési termékekre vonatkozó tagállami törvények, rendeletek és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló, 1988. december 21-i 89/106/EGK tanácsi irányelv [2],
- ÉTI-t átültető tagállami jogszabály megnevezése - csak akkor, ha az engedélyt kiadó testületről szóló tagállami jogszabály így rendelkezik,
- a 94/23/EK bizottsági határozat mellékletében meghatározott, az európai műszaki engedélyek kérelmezésére, elkészítésére és megadására vonatkozó általános eljárási szabályok [3],
- Iránymutatás... Meg kell adni annak az ETA iránymutatásnak a címét és számát, amely alapján az ETA kiadása történik, kivéve ha az ETA kiadása nem ETA iránymutatás alapján történik az Általános eljárási szabályok 3.2. pontja értelmében, az ÁEI 9. cikkének (2) bekezdése szerint.
2. A... (az engedélyező testület neve) felhatalmazást kap ezen európai műszaki engedély előírásai teljesülésének ellenőrzésére. Az ellenőrzésre sor kerülhet a gyártó üzem(ek)ben (például az ebben az európai műszaki engedélyben szereplő kikötések teljesítését illetően). Mindazonáltal a termékek európai műszaki engedélynek való megfelelőségéért és a tervezett felhasználásuk szerinti alkalmasságért az európai műszaki engedély engedményesét terheli a felelősség.
3. Az európai műszaki engedély nem ruházható át olyan gyártóra vagy a gyártó meghatalmazottjára, aki nem szerepel az 1. oldalon felsoroltak között, vagy olyan gyártó üzemekre, amelyek eltérnek/az 1. oldalon megnevezettektől/az ezzel az európai műszaki engedéllyel kapcsolatosan megnevezettektől (a nem megfelelő törlendő).
4. Ezen európai műszaki engedély visszavonható a... (az engedélyező testület neve) által a 89/106/EGK tanácsi irányelv 5. cikkének (1) bekezdése értelmében.
5. Az európai műszaki engedély másolata, ideértve az elektronikus úton történő továbbítást is, tartalmazza a teljes anyagot. Azonban részmásolat is készíthető a... (az engedélyező testület neve) írásos engedélyével. Ilyen esetben a részmásolat jelzést fel kell tüntetni. A hirdetői füzetek szövege és ábrái nem lehetnek ellentétesek az európai műszaki engedéllyel, és nem élhetnek vissza azzal.
6. Az európai műszaki engedélyt az engedélyező testület adja ki saját hivatalos nyelvén(nyelvein). A változatoknak teljes mértékben meg kell felelniük az EOTA által közzétett változatnak. Az egyéb nyelvekre történő fordításokat ilyenként kell megjelölni.
II. AZ EURÓPAI MŰSZAKI ENGEDÉLYRE VONATKOZÓ KÜLÖNLEGES FELTÉTELEK
1. Termékdefiníció(k) és tervezett felhasználás
Meg kell adni a termék(ek) műszaki leírását és meg kell határozni azok tervezett felhasználását
- egy oldalnyi (vagy kevesebb) terjedelmű szöveggel és egy oldalon megadandó általános ábrával (ábrákkal)I. mellékletként, amire a II.1. pontban meghatározott szövegrész hivatkozik,
vagy
- két oldalnyi szöveggel.
Írja le a termék(ek) típusát és alakját (a vonatkozó teljesítményszintekkel együtt), az anyagait, alkotóelemeit, továbbá a beépítési módokat és azokat a munkafajtákat, amelyre az ETA szerint a termék(ek)et szánják.
Adja meg a termék(ek) becsült élettartamát a rendeltetés szerinti használatra az ÉTI értelmezése szerint.
2. A termék(ek) jellemzői és igazolási módszerek
Adjuk meg a termék(ek) mérhető és pontos jellemzőit, paramétereit, annak (azoknak) anyagait és alkotóelemeit, ha alkalmazható, figyelemmel az ETA iránymutatásra vonatkozó, a Bizottság által kidolgozott megbízásra a szóban forgó termékcsalád tekintetében, vagy, ha az ÉTI 9. cikkének (2) bekezdése szerinti eljárás tárgyát képező termék(ek)ről van szó, akkor közvetlenül a vonatkozó alapvető követelményekkel (ÉTI I. melléklete) és értelmező dokumentumokkal (ÉD) és az ÉD-k 1.2 záradéka szerint a teljesítményszintekkel és osztályokkal, amennyiben ez szükséges. Egyéb követelményeket is figyelembe kell venni, ha vannak (pl. amelyek az egyéb közösségi irányelvekből származnak). Adja meg a használhatóság egyéb vonatkozásait, beleértve a termék(ek) azonosítására szolgáló jellemzőket, amennyiben ez szükséges.
Ha a termékösszetétel vagy a paraméterek bizalmasan kezelendők (pl. bizonyos anyagok vegyi összetétele), akkor ezeket az ETA-ba nem kell belefoglalni, csak az engedélyt kiadó testület őrzi ezeket az ETA műszaki dokumentációjában, és csak a megfelelőségi igazolási eljárásokban érintett, elismert testületeknek adják ki, amennyiben erre szükség van vizsgálati, ellenőrzési és tanúsítási feladataik ellátásához.
Foglalja össze azokat az eljárásokat, amelyeket a tartósság, a termékjellemzők és teljesítőképesség megítélése során alkalmaztak. Hivatkozni kell az ETA irányelvekre, és/vagy harmonizált, elismert nemzeti vagy egyéb szabványokra (vizsgálati módszerek, számítási módszerek stb.), és adja meg a vizsgálati eredményekből meghatározott értékeket és paramétereket, amennyiben megfelelőek és szükségesek a termékek használata, valamint a munkálatok vagy munkálatrészek tervezése szempontjából, amelyben a terméket használják. Foglaljon össze valamennyi különleges vizsgálati vagy minősítési módszert, és jelezze az eredményekből kapott értékeket és paramétereket, amennyiben ezek megfelelőek és szükségesek a termék használata valamint a munkálatok vagy munkálatrészek tervezése szempontjából, amelyben a terméket használják. Amennyiben szükséges és célszerű, hivatkozzon az ETA mellékleté(ei)re.
3. A megfelelőség értékelése és a CE-jelölés
3.1. Megfelelőségi igazolási rendszer
Adja meg a megfelelőség igazolásához szükséges rendszert (az ÉTI III. melléklete) a Bizottság előírásának megfelelően. Ha az ETA több termékre vonatkozik, akkor a szükséges megfelelőségi igazolási rendszert minden egyes esetben fel kell tüntetni.
3.2. Felelősség
3.2.1. A gyártó feladatai
3.2.1.1. Az üzemi gyártásellenőrzés
Határozza meg a termelés gyártó által folytatott állandó belső ellenőrzésének módszereit és ezek mértékét, beleértve a vizsgálatok típusát és minimális gyakoriságát. Ha az ETA különböző termékekre vonatkozik, akkor ezek mindegyikével külön-külön foglalkozni kell.
3.2.1.2. A gyártó egyéb feladatai (ha szükséges)
Határozza meg a gyártó egyéb feladatait a szükséges megfelelőségi igazolási rendszertől függően, pl. első típusvizsgálat. Ha az ETA különböző termékekre vonatkozik, akkor ezek mindegyikével külön-külön foglalkozni kell.
3.2.2. Az elismert szervek feladatai
Határozza meg az elismert szervek egyéb feladatait a szükséges megfelelőségi igazolási rendszertől függően, beleértve az ellenőrzési és felügyeleti vizsgálat típusát és gyakoriságát, ahol ez szükséges. Ha az ETA különböző termékekre vonatkozik, akkor ezek mindegyikével külön-külön foglalkozni kell.
3.3. CE-jelölés
A CE-jelölést fel kell tüntetni... (magán a terméken - megadva azt, hogy a terméken hol, ha ez szükséges; vagy az ahhoz csatolt címkén; csomagoláson; csatolt kereskedelmi dokumentumokon). A CE-jelöléshez a következő tájékoztatást kell csatolni:
A Bizottság által a CE-jelölésre vonatkozóan előírt általános rendelkezésekkel összhangban adja meg azokat az információkat, amelyeket a CE-jelöléssel együtt meg kell adni, pl.:
- a gyártó vagy az üzem neve vagy azonosító jele,
- az érintett elismert szerv száma,
- a termék azonosítása (kereskedelmi név),
- ETA szám,
- a vonatkozó termékjellemzők/-teljesítmények és ezek szintje/osztálya (azonos rendeltetésű valamennyi terméknek a gyártó üzemtől függetlenül ki kell elégítenie a vonatkozó termékjellemzőket és teljesítményértékeket),
- a gyártás éve és, ha szükséges, annak időpontja és a gyártási szám.
4. Azok a feltételek, amelyek szerint a termék(ek) alkalmassága a tervezett felhasználás szempontjából kedvezően minősült
4.1. Gyártás
Adja meg az üzemben folyó gyártás és szerelés sajátos módszereit, a személyzet minősítésére tett intézkedéseket és a gyártóüzem műszaki felszereltségét (például ragasztott és hegesztett szerkezetek esetében), amennyiben ez érinti a termék(ek) alkalmasságát az üzembe helyezés tervezett célja szempontjából, és amilyen mértékben ez összefügg a lényeges követelmények teljesítésével.
Amikor a gyártásra vonatkozó kikötések bizalmasan kezelendők, akkor ezeket az ETA-ba nem kell belefoglalni, csak az engedélyt kiadó testület őrzi meg az ETA műszaki dokumentációjában, és ezt csak a megfelelőségi igazolási eljárásokban érintett elismert szerveknek adják ki, amennyiben erre szükség van vizsgálati, ellenőrzési és tanúsítási feladataik ellátásához.
4.2. Üzembe helyezés
Adja meg a termék(ek) helyszíni üzembe helyezésére/felszerelésére vonatkozó kikötéseket. Adja meg a végrehajtásban érintett személyzetre és a munkára vonatkozó különleges utasításokat, amennyiben ez érinti a termék(ek) alkalmasságát a tervezett cél szempontjából az üzembe állításkor. Adjuk meg azokat a paramétereket (tervezési értékek stb.) és módszereket is, amelyek szükségesek annak az üzemnek vagy az üzemrésznek a tervezéséhez, amelyben a terméket használni kívánják. Amennyiben célszerű, hivatkozzon a szabványokra, az ETA iránymutatásokra, vagy az ETA melléklet(ek)re. Tegye világossá, hogy a termék(ek) gyártójának a felelősségi körébe tartozik a vonatkozó információk és előírások átadása az érintettek részére.
5. A gyártóra vonatkozó ajánlások
5.1. A csomagolásra, szállításra és tárolásra vonatkozó ajánlások
Adja meg a feltételeket, amennyiben azok a termék(ek) tervezett használatára vonatkozó alkalmasságának megőrzésére szolgálnak az üzembe helyezés idejére. Tegye világossá, hogy a termék(ek) gyártójának a felelősségi körébe tartozik a vonatkozó információk és előírások átadása az érintettek részére.
5.2. A használatra, karbantartásra, javításra vonatkozó ajánlások
Adja meg az "üzemi állapot"-ra, a karbantartásra, javításra és figyelmeztetésekre vonatkozó követelményeket az üzembe helyezés idejére, amennyiben azok a termék(ek) tervezett használatára vonatkozó alkalmasság megőrzését szolgálják. Tegye világossá, hogy a termék(ek) gyártójának a felelősségi körébe tartozik a vonatkozó információk és előírások átadása az érintettek részére.
[1] A gyára(ka)t csak akkor adjuk meg, ha az műszaki okból szükséges, pl. a II.4.1. Gyártás c. pont szerinti feltételek esetén. Ha gyakorlati okból célszerű, vagy ha az ETA-jogosult kívánja, a gyártóüzem(ek) megnevezését tartalmazhatja az ETA nem nyilvános melléklete is, ami az engedélykiadó testületnél marad, és ez csak a megfelelőséget tanúsító eljárásban érintett, felhatalmazott testületek részére adható meg.
[2] HL L 40., 1989.2.11., 12. o.
[3] HL L 17., 1994.1.20., 34. o.
--------------------------------------------------
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31997D0571 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31997D0571&locale=hu