Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2001.567 Ha a kollektív szerződés a határozott időre kiszabott hátrányos jogkövetkezmény végrehajtásáról nem rendelkezett, a büntetés tartamánál csak az az idő vehető figyelembe, amely alatt a jogkövetkezményt ténylegesen alkalmazni lehetett [Mt. 109. §]

A periratok szerint az alperes a 6/1998. számú fegyelmi határozatával a személyi alapbér 6 hónapon át történő 20%-os csökkentésével büntette a felperest. A határozat 1999. május 11-én emelkedett jogerőre. Az alperes a határozat végrehajtását 1999 májusában megkezdte, azonban a határozat végrehajtásának ideje alatt a felperes táppénzes állományba került, ez alatt az időszak alatt a határozat nem volt végrehajtható. A felek között a táppénzes állomány időszaka, illetve az alperes által a fegyelmi határozat alapján levont munkabér összegszerűsége nem volt vitás.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság az alperes által szerinte jogtalanul levont munkabér különbözet és annak törvényes kamatai megfizetésére kötelezze az alperest, minthogy álláspontja szerint a betegállományra hivatkozással a táppénzes időszakkal nem lehetett volna meghosszabbítani a bércsökkentés hatályát.

A munkaügyi bíróság kötelezte az alperest, hogy fizessen meg tizenöt napon belül a felperesnek 13 522 forintot, és ennek 1999. december 31-étől számított évi 20%-os kamatát, továbbá az államnak az elsőfokú eljárás illetékét.

A munkaügyi bíróság álláspontja szerint az alapbércsökkentést, mint hátrányos jogkövetkezményt a munkáltató csak úgy alkalmazhatja, hogy annak végrehajtása a határozat jogerőre emelkedésétől számított arra az időszakra vonatkozhat, amelyre a bércsökkentést megállapította. Ezt az időszakot meghosszabbítani nem lehet. Az ítélete indokolásában az Mt. 161. §-ra hivatkozott.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, a felperes keresetét elutasította. Kifejtette, hogy a tényállást helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság, azonban tévedett a levont jogi következtetéseket illetően. Az alperesi határozat lényege, hogy a felperest kötelezettségszegő magatartása miatt hat hónapon át a személyi alapbér 20%-os mértékű csökkentésével büntette. A büntetés akkor éri el a célját, ha azt a határozatban foglaltak szerint végrehajtják, vagyis hat hónapon át kell a 20%-os mértékű személyi alapbércsökkentést alkalmazni. A munkáltató a felperes táppénzes állományának ideje alatt a határozatot nem tudta végrehajtani, mivel nem volt a felperesnek végrehajtható munkabére. Az alperes határozata nem tartalmaz rendelkezést arra, hogy a hat havi személyi alapbércsökkentést hat naptári hónap alatt kell végrehajtani. A határozat rendeltetéséből az fakad, hogy ténylegesen hat havi 20%-os mértékű személyi alapbércsökkentést hajtson végre az alperes és nem azt, hogy hat naptári hónapig terjedhet a határozat végrehajthatósága. Ez az értelmezés kibúvást jelenthetne a munkáltatói határozat végrehajtása alól, hiszen a táppénzes állomány ideje vagy esetleges fizetés nélküli szabadság ideje alatt a határozat végrehajthatatlanná válik.

A jogerős ítélet ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmében a felperes annak "megváltoztatását", és a keresetének helyt adást kért. Sérelmezte, hogy a másodfokú ítélet szerint a táppénzes állomány a felperesi álláspont helyessége alapján kibúvást jelenthetne a munkáltatói határozat végrehajtása alól. Hivatkozott a kollektív szerződés 79. § (9) bekezdésére, amely szerint a büntetések felfüggeszthetők, azonban ennek későbbi befejezéséhez újabb fegyelmi vétség elkövetése szükséges, aminek büntetésével együtt kell kiadni a be nem fejezett, felfüggesztett büntetési részt is. A táppénzesre kerülése orvosilag igazolt, nem vitatható, ezért sérelmes, hogy a másodfokon eljárt bíróság a felfüggesztett büntetésrész későbbi végrehajtásának jogát megállapította.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A perben azt kellett eldönteni, hogy a határozott időre alkalmazott személyi alapbércsökkentés büntetést miként kell végrehajtani, ha olyan körülmény következik be, ami miatt átmenetileg a büntetés végrehajthatatlan. Nem a büntetés végrehajtásának a kollektív szerződés 79. § (9) bekezdése szerinti felfüggesztéséről van tehát szó, hanem a büntetés tartamának értelmezéséről a végrehajtás szempontjából.

Az alperes kollektív szerződése ezzel kapcsolatban rendelkezést nem tartalmaz. A személyi alapbércsökkentést illetően csak a büntetés legrövidebb és leghosszabb tartamát állapítja meg. Nincs rendelkezés a határozott időre alkalmazható áthelyezés büntetés végrehajtásáról sem, ha akadály merül fel, noha ezt a kérdést a kollektív szerződésben szabályozhatták volna. Nem jogszabálysértő ezért a másodfokú bíróságnak az a következtetése, hogy a büntetés céljából kiindulva a büntetést annyi időre kell alkalmazni, mint amennyi időre azt kiszabták, így a munkaviszony fennállása alatt azokat az időket figyelmen kívül kell hagyni, amikor a végrehajtásra objektív okból nem volt mód.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Mfv. II. 10.361/2001/3. sz.)