Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bfv.158/2010/9. számú határozata sikkasztás bűntette tárgyában. Bírók: Kiss Sándor, Molnár Gábor, Schäfer Annamária

Kapcsolódó határozatok:

Zalaegerszegi Törvényszék B.9/2006/77., Győri Ítélőtábla Bf.44/2008/13., *Kúria Bfv.158/2010/9.*

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

Bfv.II.158/2010/9. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2010. június 24. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A sikkasztás bűntette és más bűncselekmény miatt folyamatban volt büntetőügyben a II. r. terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Zala Megyei Bíróság 2.B.9/2006/77. számú ítéletét és a Győri Ítélőtábla Bf.44/2008/13. számú ítéletét a II. r. terhelt tekintetében hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

I. A Zala Megyei Bíróság a 2008. április 17. napján kihirdetett 2.B.9/2006/77. számú ítéletével a II. r. terheltet bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett sikkasztás bűntettében [Btk. 317. § (1) bek., (5) bek. a) pontja] és társtettesként elkövetett csődbűntettben [Btk. 290. § (3) bek.]. Ezért őt halmazati főbüntetésül 1 év börtönre, mellékbüntetésül 1 év közügyektől eltiltásra és 6.750.000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte azzal, hogy a pénzmellékbüntetés helyébe, annak meg nem fizetése esetén 15.000 forintonként egy-egy napi szabadságvesztés lép.

Tényállás I. pontja

A megállapított tényállás szerint az I. r., valamint az 1955-ben született II. r. terhelt 1997-ben alapította meg a K. Kft-t, amely 2000. november 15-től a H. Kft. nevet viselte. A Kft. képviseletére az alapításától 2002. augusztus 30. napjáig, majd 2002. november 18. napjától 2003. április 18. napjáig az I. r. terhelt, valamint ugyancsak az alapításától 2002. november 14. napjáig a II. r. terhelt egyaránt ügyvezetőként jogosult volt. A társasági szerződés szerint a cégjegyzés a két ügyvezető által együttesen történt.

1997. június 9-én a frissen megalakult K. Kft. a C. Kft-től, illetve a V. Rt-től megvásárolta a város 1300 hrsz-ú ingatlanon megkezdett szálloda-beruházást. A pinceszintig kész építményt azzal vették át, hogy átvállalták az eladónak a telek megvásárlásakor a Városi Önkormányzat felé keletkezett 50 millió forintos vételár-tartozását. Vállalták továbbá, hogy ellenértékként a kisbefektetők befizetéseinek a V. Rt. birtokában lévő összegéből 155.233.932 forint + 25 % ÁFA vételárat fizetnek és vállalták a projekt megvalósítását is.

Ezt követően a K. Kft. az építkezést folytatta és megkezdte a kialakításra kerülő apartman részek és egyéb helyiségek értékesítését. Az értékesítés az I. r. és a II. r. terhelt egységes akarataként oly módon történt, hogy az apartmant és az egyéb helyiségeket vásárolni szándékozó ügyfelek adásvételi előszerződést, majd ezt követően végleges adásvételi szerződést kötöttek a H. Kft-vel a földterület arányos részének megvásárlásáról, továbbá vállalkozói szerződést kötöttek a kiválasztott apartman és egyéb helyiségek megépítésére. A szerződésben a felek vállalták, hogy a használatba vételi engedély kiadását követően a létrejött közös tulajdont társasház alapításával megszüntetik.

Az apartmanok értékesítésének megkönnyítése érdekében az I. r. és a II. r. terheltek közös megállapodással úgy döntöttek, hogy magánszemélyek számára a vételárból 50 %-os ÁFA kedvezményt adnak, amit úgy állapítanak meg, hogy csupán a vételár felét tüntetik fel a szerződésekben ÁFA tartalommal megnövelve, a másik felét készpénzben, számla nélkül veszi át a cég képviselője.

A terheltek által közösen kialakított üzletpolitika alapján az értékesítéssel kapcsolatos konkrét tárgyalásokat az I. r. terhelt folytatta le. Az apartmanok döntő többségét 2000. év végére értékesítette. A kialkudott vételárat a vevők általában készpénzben az I. r. terhelt részére fizették ki, kisebb részben átutalták a H. Kft. számlájára.

Az I. r. terhelt az elsőfokú ítélet tényállásában 1-18. szám alatt felsorolt 18 megrendelőtől összesen 120.096.949 forintot vett át, amelyből 114.322.449 forintot önállóan, 5.774.500 forintot - a tényállásban 18. pont alatt feltüntetett ügylet során - II. r. terhelttel közösen eltulajdonított. Azon pontosan meg nem állapítható módon osztoztak. Az I. r. és a II. r. terheltek által a H. Kft-nek okozott kár nem térült meg.

Tényállás II. pontja

A H. Szálloda a 2001. év elejére készült el. A város jegyzője 2001. május 21. napján a H. Kft., illetve az apartman tulajdonosok részére végleges használatbavételi engedélyt adott.

Az I. r. és a II. r. terheltek terve az volt, hogy a szállodát az apartmanok bérleti konstrukciójával fogják üzemeltetni. Ennek érdekében a H. Kft. nevében az I. r. terhelt megállapodott az apartman tulajdonosok döntő többségével abban, hogy tőlük az apartmanokat kibérlik. A megállapodás az I. és a II. r. terhelt közös döntése volt, az egyes apartmanokért fizetendő bérleti díjat közösösen határozták meg. A bérleti szerződéseket 2001. év elejére megkötötték és ebben a rendszerben a szálloda 2001. év elejétől megkezdte a működését. 2001. május 21-én a tulajdonosi kör elfogadta és aláírta a társasház alapító okiratot, melyet a H. Kft. nevében az I. r. terhelt is aláírt.

Az I. és a II. r. terhelt a bérleti díjas konstrukció ilyen kialakításával, valamint a közösen meghatározott rendkívül magasan megállapított bérleti díjakkal olyan rendszert alakított ki, amely ésszerűtlen gazdálkodást eredményezett. Figyelemmel az üzemeltetésből származó teljes bevételre és a H. Kft. jelentős mértékű szállítói tartozására, a gazdálkodás eleve veszteségre volt ítélve.

A H. Kft. a szálloda működésének megkezdése előtt, 2000. december 15-én az I. és a II. r. terhelt együttes eljárásával 300 millió forint hitelt vett fel az M. Banktól, amelyet ugyanezen a napon teljes összegben az I. r. terhelt tulajdonában álló Kft. felé fennálló kifizetetlen számlák kielégítésére fordítottak.

Fél év múlva, 2001. június 20-án a két terhelt együttes elhatározásából a H. Kft. újabb hitelt vett fel az M. Banktól 583.978.000 forint összegben. Ebből rendezték az előző hitel tőkeösszegét és kamatait, 300 millió forint, illetve 10.667.000 forint összegben. A fennmaradó 270 millió forintból 245 millió forint körüli összegben kifizetetlen számlákat elégítettek ki, míg a fennmaradó 29 millió forint körüli összeget a folyó működési kiadásokra fordították. A Kft. ilyen módon 2001. június 20-án felvett hitelt 2001. július 6-ára teljes egészében felélte.

Ezt követően még egy esetben, 2002. július 31-én vett fel a cég ugyancsak a két terhelt közös döntésével az M. Banktól 24.716.000 forintnyi rövid lejáratú hitelt, amelyet szintén működési kiadásokra fordítottak egy hónapon belül.

A felvett hitelek ellenére, és annak ellenére, hogy a szálloda működése a városi átlagos szinten elindult, kihasználtsága megfelelő volt, a szálloda veszteségesen gazdálkodott és a tulajdonosok által megállapított bérleti díjat kitermelni nem tudta. A 2001. évet a társaság 2.395.000 forint veszteséggel zárta. 2001. évben az apartmanok bérleti díjaként 109.070.000 forint fizetési kötelezettsége keletkezett, amelynek csupán kisebb hányadát tudta kifizetni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!