Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szekszárdi Törvényszék K.20698/2010/3. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (INGATLANÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 365. §, 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 16. §] Bíró: Hum Ferenc

Kapcsolódó határozatok:

*Szekszárdi Törvényszék K.20698/2010/3.*, Kúria Kfv.38195/2010/4. (BH 2012.7.180)

***********

Tolna Megyei Bíróság

9.K.20.698/2010/3. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Tolna Megyei Bíróság a dr. ..... jogtanácsos által képviselt felperes neve és címe szám alatti székhelyű felperesnek - a ..... köztisztviselő által képviselt alperes neve alperes címe szám alatti alperes ellen ingatlan-nyilvántartási határozat bírósági felülvizsgálata iránti perében meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A megyei bíróság az alperes 30372-2/2010. számú határozatát az I. fokú hatóság 31204/2010. számú határozatára is kiterjedően hatályon kívül helyezi és az I. fokú közigazgatási szervet új eljárásra kötelezi.

A feljegyzett 20.000,- (húszezer) forint eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

A felperes, mint lízingbeadó és az X Kft., mint lízingbevevő, 2010. január 29. napján ingatlan pénzügyi lízingszerződést kötöttek. A felek a szerződésben megállapodtak, hogy a felperes a helységnév, belterület 5856/1. hrsz, alatti ingatlant 166.464.000,- forint lízingdíj ellenében a lízingbevevő részére lízingbe adja 96 hónapos futamidővel. Rögzítésre került, hogy a lízingtárgy megvétele a Y Zrt. javára alapított vételi jog gyakorlásával, a felperes, mint vevő kijelölésével történt, továbbá hogy a lízingszerződés megkötésekor a felperes tulajdonjog bejegyzés iránti kérelme a 41725/2009. 2009.12.02. számon került széljegyzésre a földhivatalnál.

A felek a szerződésben abban is megállapodtak, hogy a szerződést a felperes tulajdonjogának a lízingbevevő valamennyi fizetési és egyéb kötelezettsége teljesítéséig tartó időtartamra történő fenntartásával kötik meg, ennek megfelelően hozzájárultak a felperes javára szóló tulajdonjog fenntartással történő eladás tényének az ingatlan-nyilvántartásba történő feljegyzéséhez. A szerződés részét képező általános szerződési feltételek a szerződés célját akként határozták meg, hogy a felperes a lízingbevevő megbízása szerint az eladótól megvásárolja az ingatlant, kizárólag abból a célból, hogy azt a lízingbevevőnek a szerződésben meghatározott feltételekkel, rendeltetésszerű használatra lízingbe adja, illetve a futamidő végén, illetve azt megelőzően bizonyos feltételek bekövetkezése esetén a lízingbevevő a tulajdonjogát megszerezze.

A felperes nyilatkozatban vállalta, hogy az ingatlant az illetékkiszabásra történő bejelentéstől számított két éven belül, a futamidő végén tulajdonjog átszállást eredményező pénzügyi lízingbe adja.

A felperes a helységnévi Körzeti Földhivatalhoz 2010. február 10. napján érkezett kérelmében a tulajdonjog fenntartással történő eladás tényének a lízingbevevő javára történő feljegyzését kérte a helységnév, belterület 5856/1. helyrajzi számú ingatlan vonatkozásában.

A helységnévi Körzeti Földhivatal, mint elsőfokú hatóság a 31204/2010. számú határozatával a kérelmet elutasította. A határozat indokolásában kifejtette, hogy a felperest hiánypótlásra hívta fel, melyben kérte a lízingszerződés mellékleteként az adásvételi szerződés megküldését. A hiánypótlásnak a felperes nem tett eleget. Hivatkozott ugyan arra, hogy a tulajdonszerzéséhez kapcsolódó dokumentumok a hivatalnál megtalálhatók, ugyanakkor a hiánypótlás nem a felperes, hanem a lízingbevevő tulajdonszerzése vonatkozásában hívta fel a felperest az adásvételi szerződés megküldésére. Az elsőfokú hatóság utalt továbbá az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (továbbiakban: Inytv.) 29. §-ra, amely alapján adásvételi szerződés hiányában tulajdonjog fenntartásról sem lehet szó.

A felperes fellebbezést terjesztett elő az elsőfokú határozattal szemben, melyben a határozat megváltoztatását és a tulajdonjog fenntartással történő eladás tényének a lízingbevevő javára az ingatlan-nyilvántartásba történő feljegyzését kérte. Előadta, hogy a felek között megkötött szerződés megfelel a Ptk. adásvételre vonatkozó rendelkezéseinek és a Legfelsőbb Bíróság XXV. Polgári Elvi Döntésének is, és tartalmazza a tulajdonjog átruházás érvényes létrejöttéhez szükséges feltételeket. A szerződés az Inytv. 32. § (1) bekezdésében meghatározott rendelkezéseknek is eleget tesz. Hivatkozott továbbá az Általános Szerződési Feltételeknek a Lízingszerződés célja című fejezetének 1. pontjára, amely alapján a használat biztosításán túl a szerződés célja, hogy a lízingbevevő a vételár megfizetése esetén az ingatlan tulajdonjogát minden további jognyilatkozat nélkül megszerezze. Utalt arra is, hogy a felek a lízingszerződést a felperes tulajdonjogának a teljes lízingdíj megfizetéséig történő fenntartásával kötötték meg, és hozzájárultak annak bejegyzéséhez, így a szerződés megfelelt a Ptk. 368. § (1) bekezdésében foglalt követelménynek is. Végül utalt az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 23/A. § (6) bekezdésére, amely a tulajdonjog átszállását eredményező lízingszerződések esetén a pénzügyi lízingbeadás megtörténtének igazolásához kifejezetten megköveteli a tulajdonjog fenntartással történő eladás tényének feljegyzését.

Az alperes, mint másodfokú hatóság a 30372-2/2010. számú határozatával az elsőfokú határozat rendelkező részét helybenhagyta, az indokolását pedig megváltoztatta. Hivatkozott az Inytv. 16-17. §-aira, amelyek pontosan meghatározzák melyek az ingatlan-nyilvántartásba be-, illetve feljegyezhető jogok és tények, melyek között a lízing nem szerepel. Sem az Inytv., sem a 109/1999. (XII.29.) FVM rendelet (továbbiakban: Vhr.) nem tartalmaz rendelkezést a lízing tekintetében, mindezek alapján nincs olyan jog, illetve tény, amely az ingatlan-nyilvántartásba be-, illetve feljegyezhető lenne. Annak a körülménynek sincs jelentősége, hogy a szerződés alapján a futamidő végén a lízingbevevő megszerzi az ingatlan tulajdonjogát, a futamidő elején az okirat bejegyzés alapjául nem szolgálhat. Ez alapján ugyanis csak feltételes lehet a bejegyzési engedély, ami ingatlan-nyilvántartási szempontból akként értelmezhető, hogy a bejegyzési kérelem hiánypótlási felhívásnak kiadása nélkül elutasításra kerül, mivel az okiratnak már a benyújtáskor tartalmaznia kell a bejegyzési engedélyt. Csak akkor nem történne meg az azonnali elutasítás, ha az Inytv 39. § (3) bekezdésének f) pontja alapján ha a jogosult akként nyilatkozna, hogy a bejegyzéshez az engedélyt legfeljebb 6 hónapon belül megadja, ez az azonban ingatlanlízing esetén nem valószínű. Az alperes határozatában azt is kifejtette, hogy a tulajdonjog fenntartással történő eladás tényének feljegyzése azért sem lehetséges, mert s lízingszerződés annak megkötésekor az ingatlan használatba adására, nem pedig a tulajdonjog átruházásra irányul, adásvételről csak a futamidő végén lehet beszélni. Az pedig, hogy a jogosult a futamidő végén él a tulajdonszerzési jogával egyáltalán nem biztos. Mindezek alapján az alperes szerint másodlagosak az ingatlan-nyilvántartási feljegyzésre irányuló beadvány egyéb hiányosságai.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!