Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40428/2014/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 1993. évi LXXVIII. törvény (Lakástörvény) 8. §] Bírók: Gál Judit, Molnár József, Rutkai Éva

Fővárosi Ítélőtábla

16.Gf.40.428/2014/5.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Kaiser István ügyvéd (.........) által képviselt ........... (..........) felperesnek a Kovács Szabolcs Ügyvédi Iroda (..........., ügyintéző dr. Kovács Szabolcs ügyvéd) által képviselt ........... (............) alperes elleni kártérítés iránti perében a Fővárosi Törvényszék - 2014. március 26-án kelt 28.G.40.132/2012/48. számú kiegészítő ítéletével kiegészített - 2013. december 18-án kelt 28.G.40.132/2012/36. számú ítéletével szemben a felperes fellebbezése folytán - nyilvános tárgyaláson - meghozta az alábbi

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 400.000 (négyszázezer) forint + ÁFA összegű másodfokú perköltséget, az államnak külön felhívásra 1.619.100 (egymillió-hatszáztizenkilencezer-száz) forint le nem rótt fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás:

A felperes a 2010. február 8-án kelt bérleti szerződéssel a perben nem álló ......-től határozatlan időre bérbe vette a .......... szám alatti ......... lévő - alperes tulajdonában álló - 1.000 m2 alapterületű üzletterületét, továbbá 100 m2 raktározási területet bútor és lakástextil árucikkek értékesítése céljából. A 11. pont szerint a bérlő köteles az általa használt bérleményt, illetve a saját berendezéseit, raktárkészletét biztosítani saját költségére. A 12. pontban rögzítették azt is, hogy a bérbeadó garantálja, hogy a bérlemény (épületgépészet, fűtés, elektromos- és vízhálózat, levegőcsere) használható állapotban lesz és azt folyamatosan használható állapotban tartja. Az energiaellátásban fellépő ingadozások és szünetek nem jogosítják fel a bérlőt a bérbeadóval szembeni kártérítési igényre, sem pedig a bérleti díj csökkentésére.

A bérleti jogviszonyban a ....... helyébe 2011. március 1-jén bérbeadóként az alperes lépett.

Felperes biztosítást a bérleményre nem kötött.

Az ......... alsó szintjén lévő, szintén az alperes tulajdonát képező, de bérbeadás útján hasznosított .......... kereskedelmi egységben 2011. október 16-án éjjel tűz ütött ki.

A tűz következtében a felperes által a II. emeleten bérelt területen lévő bútorok a füsttől szennyeződtek, valamint a tűz oltása következtében tönkrementek.

A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság a 20-6/2012/TVO. számú összefoglaló jelentésének 16. oldalán a tűz keletkezésének okát a következők szerint rögzíti: A fentiek, valamint a helyszíni szemle során tapasztaltak alapján a tűz keletkezési helye a csemegepult és a kávé tárolására szolgáló polcok közötti területen kialakított hűtősziget - csemegepult irányába elhelyezett Coca-Cola-s hűtő és mellette álló fagyasztó alsó részének közvetlen környezetére tehető. A tűz keletkezésének időpontja a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság hírközpontjába 2011. október 16-án 23 óra 56 perckor érkezett jelzés időpontja. A tűzjelző 23 óra 37 perc 11 másodperckor adta az első jelzést. A 29200-801-9439/2011. számú vegyészszakértői vélemény alapján a vizsgálati tárgyakból - a jelenlévő égéstermékek mellett - gyújtogatásra utaló tűzveszélyes folyadékmaradványra jellemző, illékony szénhidrogén komponensek értékelhető mennyiségben nem mutathatók ki.

A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság 20-7/2022/VO. számú tűzvizsgálati jelentése a tűz keletkezéséhez vezető folyamatot az alábbiak szerint írta le. "A tűz keletkezési helye a csemegepult és kávé tárolására szolgáló polcok közötti területen kialakított hűtősziget - csemegepult irányába elhelyezett Coca-Cola-s hűtő és mellett álló fagyasztó alsó részének közvetlen környezetére tehető. A tűzeset kialakulása elektromos energia gyújtóhatásának a következménye. A rendelkezésre álló információk alapján nem volt egyértelműen megállapítható, hogy nagy átmeneti ellenállás a vezetékek lokális, áram, hő túlterhelése, a vezetékek szigetelésének romlása, stb. hibája, vagy más esemény okozta-e a rendellenes hő termelődését."

A felperes 2012. január 24-én előterjesztett, utóbb pontosított keresetében a Ptk. 423. §-a, 424.§ (1) bekezdése, a 310. §-a, 339.§-a, 355.§ (4) bekezdése, az 1993. évi LXXVIII. törvény (Ltv.) 8. § (1) és (3) bekezdése, a Ptk. 305-306.§-a, valamint a Ptk. 248.§ (1) bekezdése alapján az alperest 20.239.300 forint, valamint ezen összeg után 2011. október 16-tól a kifizetésig járó Ptk. 301/A. § (2) bekezdése szerinti késedelmi kamat, továbbá perköltség megfizetésére kérte kötelezni. Előadta, hogy 2011. október 16-án az ......... alsó szintjén üzemeltetett .......... kereskedelmi egységben tűz ütött ki, a második emeleten bérelt területen lévő bútorai a füsttől szennyeződtek, valamint a tűz oltása következtében tönkrementek. A raktárrész is elázott, összesen 20.239.300 forint kára keletkezett, az alperes annak megtérítésétől a biztosítási szerződés megkötésének elmulasztására hivatkozva elzárkózott.

Arra utalt, hogy az alperes kellékszavatossági felelőssége a bérlet egész tartama alatt fennáll, a felelőssége egyébiránt attól függetlenül megállapítható, hogy mi volt a keletkezett tűz oka, illetve a tűzesetet kinek a magatartása vagy mulasztása okozta. A szavatossági felelősség a felróhatóságtól független, így a Ptk. 310. § alapján, mivel az alperes nem tudta biztosítani a bérleti időtartam alatt a bérlemény rendeltetésszerű használatát, a kártérítés szabályai szerint követelheti a hibás teljesítésből eredő kárai megtérítését. Állította, hogy a tűz az alperes érdekkörében keletkezett. A jogellenes magatartás az alperes szerződésszegése, hogy nem tudta biztosítani a bérlemény folyamatos és rendeltetésszerű használatát. Az okozati összefüggést maga a tűz léte határozza meg, a bekövetkezett kár pedig a bútorok értékcsökkenése, illetőleg tönkremenetele.

Hivatkozott a bérleti szerződés 12. pontjában foglaltakra is, azzal, hogy abban az alperes a közüzemi meghibásodások vonatkozásában a szavatosságnál szigorúbb jótállási felelősséget vállalt, mivel garantálta a bérlemény folyamatos használható állapotban tartását. Az alperest terheli a bizonyítás a tekintetben, hogy mindenben eleget tett ezen szerződéses kötelezettségének. Az alperesnek kell tehát bizonyítania a bérbe adott ingatlan közüzemeinek, köztük az elektromos hálózat kifogástalan állapotát. Szükségesnek tartotta, hogy tisztázott legyen az alperesi tulajdonban lévő épület műszaki állapota, a közüzemek megfelelősége. Hivatkozott arra is, hogy felelősségbiztosítása a tűzkárra nem volt, de egyébként is irreleváns, hogy rendelkezett-e biztosítással. E körben a BDT 2011.2556. számon közzétett jogesetre utalt. A kár összegének megállapítása iránt szakértői bizonyítást indítványozott.

A 2012. április 26-i beadványában, majd ezt követően többször is kérte az alperes kötelezését a tűzoltósági határozatok csatolására, majd többször az iratok tűzoltó hatóságtól beszerzését indítványozta, utalva arra, hogy a tűz oka a bizonyítási eljárásra tartozik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!