Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21115/2014/6. számú határozata kártérítés (BÍRÓSÁGI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 6. §, 164. §, 195. §, 228. §, 229. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §, 360. §] Bírók: Bleier Judit, Egriné dr. Salamon Emma, Hőbl Katalin

Fővárosi Ítélőtábla

9.Pf.21.115/2014/6/I.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Luter Mária ügyvéd (fél címe 1) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - az OBH Jogi Képviseleti Osztály (fél címe 2, ügyintéző neve) által képviselt Balassagyarmati Törvényszék (alperes címe) alperes ellen bírósági jogkörben okozott kár megtérítése iránt indult perében a Budapest Környéki Törvényszék 2014. június 18. napján meghozott 15.P.20.071/2014/11. számú ítélete ellen a felperes 12. sorszámon előterjesztett fellebbezése folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, és kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 3.056.880 (hárommillió-ötvenhatezer-nyolcszáznyolcvan) forintot és ezen összegből 2.502.930 (kétmillió-ötszázkétezer-kilencszázharminc) forint után 2013. január 12-től, 279.680 (kétszázhetvenkilencezer-hatszáznyolcvan) forint után 2013. május 28-tól és 274.270 (kétszázhetvennégyezer-kétszázhetven) forint után 2013. február 1-től a kifizetésig járó, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatot, valamint 225.000 (kétszázhuszonötezer) forint elsőfokú perköltséget. A felperes által felhívásra fizetendő kereseti illeték összegét 20.300 (húszezer-háromszáz) forintra leszállítja azzal, hogy a kereseti illeték fennmaradó részét az állam viseli. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 112.500 (száztizenkétezer-ötszáz) forint másodfokú perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 27.000 (huszonhétezer) forint fellebbezési illetéket. A fellebbezési illetéket egyebekben az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes a keresetében 3.380.000 forint bírósági jogkörben okozott kár és járulékai megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Arra hivatkozott, hogy a szlovák bíróságok azért nem ismerték el az alperes előzményi perben hozott jogerős ítéletének végrehajthatóságát, mert az idézés és a keresetlevél a szlovákiai alperesnek nem került szabályszerűen kézbesítésre. Emiatt a részére megítélt, de behajtani nem tudott összegek, továbbá a szlovákiai eljárások perköltsége, valamint a jogi képviseletével és utazásával felmerült költségei megtérítését követelte.

Az alperes érdemi védekezése a kereset elutasítására irányult. Elsődlegesen a követelés elévülésére hivatkozott, másodlagosan vitatta a kereset jogalapját és összegét.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg a Magyar Államnak a NAV felhívására 202.800 forint állam által előlegezett eljárási illetéket.

Ítéletének indokolásában idézte az 1952. III. törvény (Pp.) 6. §-ának (1) és (2) bekezdését, a Hágai Egyezményről szóló 2005. évi XXXVI. törvény 10. cikkének a) pontját, a tagállamokban a polgári és kereskedelmi ügyekben a bírósági és bíróságon kívüli iratok kézbesítéséről szóló 2000. május 29-i 1348/2000/EK tanácsi rendelet (1348/2000/EK rendelet) 14. cikkének (1) és (2) bekezdését, a Magyar Köztársaság Igazságügyi Minisztériuma Nemzetközi Magánjogi Főosztályának 2005-ben kiadott, a bírósági és a bíróságon kívüli iratok kézbesítéséről szóló tájékoztatóját, a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló 2000. december 22-i 44/2001/EK tanácsi rendelet (44/2001/EK rendelet) 34. cikkének 2. pontját és az 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 349. §-ának (1) bekezdését. Megállapította, hogy az alperes valóban megsértette az előzményi per alperesének az anyanyelv használatához fűződő jogát, amikor a keresetlevelet a részére szlovák nyelven nem kézbesítette. Az alperes a kézbesítési szabályokat is megsértette, azonban ez a szabálysértés a 44/2001/EK rendelet 34. cikkének 2. pontja szerint nem vezethetett arra, hogy a szlovák bíróság a jogerős határozat elismerését megtagadja. Emiatt az alperes jogellenes magatartása és a felperesnek az ítélet elismerésének megtagadása miatt bekövetkezett kára között az okozati összefüggés nem állt fenn. Okozati összefüggés hiányában pedig a felperes keresetét a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése értelmében el kellett utasítani. Az elévülési kifogást alaptalannak tartotta, mert a felperes kára nem a keresetét teljesítő ítélet jogerőre emelkedésekor, hanem akkor keletkezett, amikor a szlovák bíróságok annak végrehajthatóságát nem ismerték el, és a végrehajtási eljárást 2013. január 11-én megszüntették.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezett. Fellebbezésében kérte, hogy a Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú ítéletet változtassa meg és a keresetének adjon helyt. Súlyos tévedésnek tartotta az elsőfokú bíróság azon következtetését, hogy az előzményi per alperese értette a magyar nyelvet. Ezt az előzményi per iratai semmilyen módon nem igazolták. Előadta, hogy az alperes eljárása sértette a Pp. 6. §-ának (1) és (2) bekezdését mind az eljárást megindító idézés kibocsátásakor, mind a marasztaló ítélet kézbesítésekor. Az alperes a kézbesítési rendelet 8. cikkének (1) bekezdésében foglaltak ellenére nem győződött meg arról, hogy a címzett igazolhatóan érti-e, és ha igen, milyen szinten a magyar nyelvet. Részletesen ismertette az 1348/2000/EK rendelet kézbesítési szabályait. Álláspontja szerint az alperes mind az eljárás során, mind az ítélet meghozatalakor e kézbesítési szabályokat figyelmen kívül hagyta. Ez pedig az előzményi per alperesének a védekezéshez való jogát jelentősen csorbította. A rendelet, az európai bírói gyakorlat és a jogirodalom a fordítás hiányát egyaránt olyan súlyos kézbesítési hibának tartja, amely az érintett védekezési lehetőségét korlátozza. Az alperes az előzményi per alperesének a nyelvtudásáról nem dönthetett volna, mert ha a másik tagállam bírósága a végrehajtás során azt nem tartja kielégítőnek, akkor a védekezéshez való jog megsértése miatt a 44/2001/EK rendelet 34. cikk 2. pontja alapján megtagadja az eljárásban született határozat elismerését és a végrehajtást. Ennek következménye, hogy a követelés Magyarországon ítélt dolog, így ismételten nem peresíthető, és az Szlovákiában sem érvényesíthető, hisz a jogkérdésről mindkét államban döntöttek. Amennyiben fordítási kötelezettségének a magyar bíróság eleget tesz, az ítélet Szlovákiában végrehajtható, így kára nem merült volna fel. Kamatkövetelése kezdő időpontja tekintetében a keresetét pontosította. A marasztalás tőkeösszege után 2006. október 26-tól, a szlovákiai végrehajtási eljárás költségei után 2013. január 12-től, az ítélet elismerésének megtagadása iránti eljárás költségei után 2013. május 28-tól, szlovákiai jogi képviseletének költsége után 2013. február 1-től, míg az utazási költségei után 2006. október 26-tól követelt késedelmi kamatot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!