Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.20068/2012/3. számú precedensképes határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 84. §, 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 20. §] Bírók: Baka András, Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna

A határozat elvi tartalma:

Az egyenlő bánásmód megsértése esetén a közérdekű igényérvényesítés feltételei. A személyhez fűződő jog megsértése esetén a sérelmes helyzet megszüntetése a személyiségi jogi perben érvényesíthető. Reális, teljesíthető és végrehajtásra alkalmas kereset hiányában azonban nem rendelhető el. 1959. IV. Tv. 84. § (1) a), 2003. CXXV. Tv. 20. § (1)

***********

Pfv.IV.20.068/2012/3.szám

A Kúria a dr. Farkas Lilla ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Rákosfalvy Zoltán ügyvéd által képviselt Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata alperes ellen személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása és jogkövetkezményeinek alkalmazása iránt a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság előtt 3.P.20.950/2008. számon megindított és a Győri Ítélőtábla Pf.V.20.416/2010/3. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 39. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezését részben hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróság ítéletének a jogsértést megállapító rendelkezését azzal a pontosítással hagyja helyben, hogy az alperes az egyenlő bánásmód követelményét az oktatási intézményben a gyermekek vagyoni helyzetük alapján való jogellenes elkülönítésének fenntartásával is megvalósítja. Ezt meghaladóan a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 10.000 (Tízezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt 36.000 (Harminchatezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából releváns tényállás szerint az alperes önkormányzat fenntartásában működő .. Általános Iskola sajátos nevelési igényű gyermekeket, tanulásban akadályozott körzetben és a körzeten kívül lakó, valamint vidékről bejáró gyermekeket is oktat. Az iskolához tartozó oktatási körzet etnikai összetétele az 1970-es évektől jelentősen megváltozott, a cigány etnikumhoz tartozók aránya egyre nagyobb mértékűvé vált, 2004-ben a város cigány etnikumhoz tartozó lakosságának többsége az iskola működési területén élt. Az iskola 2003/2004. évi tanévi beszámolója, a 2004. évi pedagógiai programja, valamint az alpolgármesternek az alperes fenntartásában működő oktatási intézmények 2005. évi szakmai feladatainak teljesítéséről szóló beszámolója megállapította, hogy a perbeli oktatási intézményben a tanulók több mint 2/3-a a cigány etnikumhoz tartozik. A 2005. évi alpolgármesteri beszámoló, a 2007. évi Győr Megyei Jogú Város Közoktatási Esélyegyenlőségi Programja helyzetelemzése, valamint a perbeli általános iskola 2008. évi Közoktatási Esélyegyenlőségi Terve rögzítette, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók aránya - azok városi arányához viszonyítottan - az iskolában rendkívül magas. Az alperes 2009. januárjában módosította a perbeli iskola körzethatárait annak érdekében, hogy az iskola körzetéhez tartozó halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek számaránya megfeleljen a jogszabályi előírásoknak. A körzethatárok változásáról a lakosság megfelelő tájékoztatást kapott, a szülők szabad iskolaválasztási jogának eredményeként azonban az iskolában tanuló gyermekek összetétele nem változott. A perbeli iskolában a 2010/2011. oktatási évben nem indult első osztály.

A közérdekű igényérvényesítés keretében személyiségvédelmi pert kezdeményező felperes módosított keresetében kérte megállapítani: az alperes fenntartásában működő iskolában az alperes fenntartásában működő többi iskolához képest a cigány és a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeket a nem cigányoktól és nem halmozottan hátrányos helyzetű gyermekektől 2004. február 1. napjától, a tanév második félévétől jogellenesen elkülönítik. Kérte az alperes kötelezését a jogsértés abbahagyására, valamint a jogsértő helyzet megszüntetésére akként, hogy az alperes tagadja meg az olyan osztályok indítását, amelyekben a cigány és a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek többségben vannak.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Elsődlegesen a felperes közérdekű keresetindítási jogosultságát vitatta. Érdemben azzal védekezett, hogy az adott iskolában az erre irányuló igényeket kiszolgáló cigány etnikai kisebbségi nevelés-oktatás nem minősíthető jogellenes elkülönítésnek. A kialakult helyzet a perben csatolt szülői nyilatkozatokra is figyelemmel, tudatos szülői választás eredménye. A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeknél az elkülönítés ténye az idő közben módosított körzethatárokra tekintettel ugyancsak nem állapítható meg.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a 2003/2004-es tanév II. félévétől, 2004. februártól a cigány etnikai kisebbséghez tartozó és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek egy oktatási intézményben, a Kossuth Lajos Általános Iskolában való jogellenes elkülönítésének fenntartásával az alperes megsérti az egyenlő bánásmód követelményét. Kötelezte az alperest a jogsértés abbahagyására és a jogsértő helyzet megszüntetésére. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Rendelkezett az elsőfokú perköltség és illeték viseléséről.

Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása szerint a felperes közérdekű keresetindítási joga az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 20. § (1) bekezdése alapján fennáll. A felperes az Ebktv. 2006. december 31-ig és 2007. január 1-től hatályos 19. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően a bizonyítási kötelezettségének eleget tett. Igazolta, hogy a perbeli időszakban a cigány és a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók aránya a perbeli oktatási intézményben lényegesen magasabb volt, mint más, az alperes által működtetett iskolákban. Az alperes ugyanakkor - a kimentés körében - az Ebktv. 19. § (2) bekezdése alapján az őt terhelő bizonyítási kötelezettségének nem tudott eleget tenni és a perben csatolt szülői nyilatkozatokkal az Ebktv. 28. § (2) bekezdése alapján a jogsértést kizáró önkéntes elkülönülést sem igazolta eredményesen. A perbeli iskolában 2004. február 1-től intézményi szinten megvalósult a cigány etnikai kisebbséghez tartozó, illetve a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek elkülönítése. Az alperest az Ebktv. 10. § (2) bekezdése szerint e jogellenes helyzet fenntartása miatt terheli a felelősség. Ezért az elsőfokú bíróság a jogsértést a Ptk. 84. § (1) bekezdés a) pontja alapján megállapította, az alperest a b) pont szerint kötelezte a jogsértés abbahagyására és a d) pont alapján a sérelmes helyzet megszüntetésére. Kifejtette, hogy a sérelmes helyzet megszüntetésének keresetben igényelt módját azért nem határozta meg, mert a jogellenes elkülönítés közjogi viszonyban alakult ki, így a szükséges intézkedések meghatározása is a közjog keretei között történik. A per kereteit meghaladó szakmai szempontok alapján kialakított program végrehajtásával lehet csak a jogsértő helyzetet megszüntetni a közoktatás intézményi és finanszírozási rendszerének teljes áttekintésével. Az érintett városrész rehabilitációja folyamatban van, az iskolafenntartási rendszer nagyobb területi egységeket átölelő iskolaszervezés, körzethatár kijelölés és a fenntartási rendszer megvalósítása önkormányzati hatáskörbe tartozik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!