A Kúria Knk.37807/2012/2. számú határozata. Bírók: Balogh Zsolt, Kalas Tibor, Marosi Ildikó
Kapcsolódó határozatok:
*Kúria Knk.37807/2012/2.*, 3003/2014. (I. 31.) AB végzés
***********
KÚRIA
Knk.37.807/2012/2.szám
A Kúria Kádár Balázs ügyvéd (Kádár Balázs Ügyvédi Iroda Cím1 által képviselt Magyar Szocialista Pártnak (1066 Budapest, Jókai u. 6.) az Országos Választási Bizottság által országos népszavazási kezdeményezésre irányuló aláírásgyűjtő ív hitelesítése tárgyában hozott határozata ellen benyújtott kifogás alapján - nemperes eljárásban - meghozta a következő
h a t á r o z a t o t:
A Kúria az Országos Választási Bizottság 93/2012. (XI. 16.) OVB határozatát helybenhagyja.
A határozat ellen további jogorvoslatnak helye nincs.
Indokolás
I.
1. Az Országos Választási Bizottság 93/2012. (XI. 16.) OVB határozatával (megjelent: Magyar Közlöny 2012. évi 152. számában) megtagadta az országos népszavazási kezdeményezés aláírásgyűjtő ív mintapéldányának hitelesítését. Az aláírásgyűjtő íven a következő kérdés szerepelt:
"Egyetért-e Ön azzal, hogy 2014. december 31-ig, állami finanszírozással Felcsúton labdarúgó stadion ne épüljön?"
Az Országos Választási Bizottság (a továbbiakban: OVB.) az aláírásgyűjtő ív mintapéldányának hitelesítését azért tagadta meg, mert álláspontja szerint a népszavazásra szánt kérdés nem tartozik az Országgyűlés feladat-és hatáskörébe. Magyarország Alaptörvénye (a továbbiakban: Alaptörvény) 8. cikk (2) bekezdésében foglaltak szerint országos népszavazás tárgya csak az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozó kérdés lehet.
Az OVB az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat-és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 64. § (1) bekezdés g) pontja és az állami sportcélú támogatások felhasználásáról és elosztásáról szóló 4/2011. (II. 28.) NEFMI rendelet (a továbbiakban: NEFMI rendelet) 31. § (1), (2) bekezdése, (3) bekezdés a) pontja alapján megállapította, hogy a labdarúgás sportág kiemelt utánpótlás-nevelési központjainak akadémiai rendszerű fejlesztésének támogatása, így a beruházásokra, felújításokra nyújtható támogatások kiadásának jogosultja a miniszter. Ennek értelmében - a fenti jogszabályok együttes értelmezése alapján - az Országos Választási Bizottság úgy döntött, hogy a kérdés nem tartozik az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe.
2. A Magyar Szocialista Párt (a továbbiakban: indítványozó) a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 130. § (1) bekezdése alapján, az abban foglalt határidőn belül, a törvényes feltételeknek megfelelő kifogást nyújtott be a Kúriához a 93/2012. (XI. 16.) OVB határozat vizsgálatára, s kérte a Ve. 130. § (2) bekezdése alapján a határozat megsemmisítését és az OVB új eljárásra utasítását.
Az indítványozó szerint a Ve. 82. § (2) bekezdés a) pontja alapján jogszabálysértő és egyben a b) pont szerinti helytelen mérlegelésen alapul a vizsgálni kért OVB határozat az alábbiak miatt:
Az indítványozó szerint több alkotmánybírósági határozatból is kitűnik, hogy az Országgyűlés jogalkotási szempontból a mindenkori Kormány előtt, illetve felett áll, az Országgyűlés a Kormány által szabályozott bármilyen kérdéskört, társadalmi viszonyt, így a labdarúgást is magához vonhatja, arról saját belátása szerint dönthet, amelyben egyedül az Alaptörvény a korlátja. Az indítványozó a 46/2006. (X.5.) AB határozatra (a továbbiakban: Abh.1.) és a 90/2008. (VI. 19.) AB határozatra (a továbbiakban Abh.2.) hivatkozik. Mindkét döntés megállapította, hogy "az Alkotmányban az Országgyűlésnek adott törvényalkotási felhatalmazás univerzális, nem állít fel korlátokat a törvényben szabályozható jogalkotási tárgyak tekintetében. Ennek megfelelően az Országgyűlés jogalkotó hatásköre - az Alkotmány keretei között - teljes és korlátlan. A Kormány az Alkotmány alapján nem rendelkezik az Országgyűlés által el nem vonható, kizárólagos jogalkotási hatáskörrel, függetlenül attól, hogy feladatkörében, eredeti jogalkotó hatáskörében, vagy törvényi felhatalmazás alapján alkot rendeletet. Az Országgyűlés - az Alkotmány keretei között - bármely társadalmi viszony szabályozását törvényalkotási hatáskörébe vonhatja." Az indítványozó álláspontja, hogy az OVB tévesen értelmezte az Országgyűlés feladat-és hatáskörébe tartozó kérdést, mivel az Országgyűlésnek hatásköre van a Kormány hatáskörébe tartozó - így a labdarúgás - kérdéskörében is jogszabályalkotásra, ezért e tárgy nem tartozik a népszavazásról és népi kezdeményezésről szóló 1998. évi III. törvény (a továbbiakban: Nsztv.) 10. § a) pontjába foglalt tilalom alá, a kérdésben népszavazásnak van helye.
Az indítványozó kérelme alátámasztására az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvénynek a bevásárló központok építésének és bővítésének négyzetméter alapján meghatározott korlátozását előíró rendelkezést idézi (53/F. §), mivel véleménye szerint az Országgyűlés ennek mintájára akár olyan törvényt is hozhatna, hogy a 2000-es lélekszámot el nem érő településen nem lehet labdarúgó stadiont létesíteni. Álláspontja, hogy az Országgyűlésnek több lehetősége is van a kérdés rendezésére.
Az indítványozó hivatkozik arra is, hogy a Korm. rend. megváltozott, a nemzeti erőforrás minisztere helyébe az új kormánystruktúrában az emberi erőforrások minisztere lépett. Előadta továbbá, hogy a Ve 116. §-a alapján alkalmazandó Ve. 29/A. § (1) és (2) bekezdései alapján nem lehet tudni, hogy az OVB a NEFMI rendelet értelmezése alapján milyen tények és bizonyítékok szerint állapította meg, hogy Felcsúton "utánpótlás-nevelési központjainak akadémiai rendszerű fejlesztésének támogatása" történik.
Az indítványozó végül kifejtette, hogy a Ve. 3. § d) pontjába foglalt jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvébe ütközik, hogy az OVB csak az Nsztv. 10. § a) pontjában foglaltakat vizsgálta, mert egy esetleges megismételt eljárásban az Nsztv. másik pontjára hivatkozással fogják majd megtagadni az aláírásgyűjtő ív hitelesítését.
II.
Az ügy megítélése szempontjából releváns jogszabályi rendelkezések:
1. A Korm. rendelet 64. § (1) bekezdés g) pontja értelmében: "[a]z emberi erőforrások minisztere (a továbbiakban: miniszter) a sportpolitikáért való felelőssége körében az országos sportági szakszövetségekkel, az országos sportági szövetségekkel, valamint az e célra létrehozott intézményeivel együttműködve gondoskodik a sportágfejlesztési és műhelytámogatási programok kidolgozásáról és megvalósításáról, az utánpótlás-nevelés támogatásáról"... stb.
2. A NEFMI rendelet 31. § (1) bekezdés szerint: "A miniszter az 'Országos sportági szakszövetségek akadémiai rendszerének kialakításával, továbbá az MLSZ utánpótlás-neveléssel összefüggő feladatainak támogatása' előirányzat terhére a sportolói életpálya bevezetése és fenntartása, a magyar sporttehetségek kiválasztásának és folyamatos nyomon követési rendszerének kiépítése érdekében támogatja a labdarúgás sportág kiemelt utánpótlás-nevelési központjainak akadémiai rendszerű fejlesztését, ennek keretében biztosítja az emelt szintű szakmai képzést és a felkészüléshez szükséges sportegészségügyi, sporttudományi hátteret, továbbá intézményesített kapcsolatot, átjárhatóságot a közoktatás intézményrendszerével a fokozott sporttevékenységgel együtt járó terhelés, időbeosztás rugalmas kialakítása céljából (a továbbiakban: akadémiai program)."
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!