32016D0687[1]

A Bizottság (EU) 2016/687 végrehajtási határozata (2016. április 28.) a 694-790 MHz frekvenciasávnak az Unión belül vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek számára és a rugalmas nemzeti használat érdekében történő harmonizálásáról (az értesítés a C(2016) 2268. számú dokumentummal történt) (EGT-vonatkozású szöveg)

A BIZOTTSÁG (EU) 2016/687 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2016. április 28.)

a 694-790 MHz frekvenciasávnak az Unión belül vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek számára és a rugalmas nemzeti használat érdekében történő harmonizálásáról

(az értesítés a C(2016) 2268. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

1. cikk

E határozat a 694-790 MHz ("700 MHz-es") frekvenciasáv vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek általi, Unión belüli elérhetőségére és hatékony használatára vonatkozó műszaki feltételeket harmonizálja. Emellett a sajátos nemzeti igényeknek megfelelően, az RSPP spektrumpolitikai prioritásaival összhangban célja a rugalmas nemzeti használat előmozdítása is. A 790-791 MHz frekvenciasáv jelen határozatban szereplő harmonizált feltételei a 2010/267/EU határozat rendelkezéseinek sérelme nélkül alkalmazandók.

2. cikk

E határozat alkalmazásában:

1. "vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezés" analóg vagy digitális hangfrekvenciás jelek korlátozott számú adó- és vevőegység közötti továbbítására szolgáló rádióberendezés, például rádiómikrofon, monitorfülhallgató-rendszer és hangfrekvenciás összeköttetés, amelyet főként sugárzott műsorok készítéséhez, illetve magánjellegű vagy nyilvános társadalmi vagy kulturális események során használnak;

2. "a közrend védelmét és katasztrófasegélyt szolgáló (PPDR) rádiótávközlés": a közbiztonság, a nemzetbiztonság és a honvédelem érdekében a nemzeti hatóságok vagy a megfelelő üzemeltetők által az ország vonatkozó közbiztonsági és nemzetbiztonsági szükségleteinek - beleértve a vészhelyzetben felmerülő szükségleteket is - kielégítésére használt rádióalkalmazás;

3. "gépek közötti (M2M) rádiótávközlés": komplex ökoszisztémát alkotó fizikai vagy virtuális egységek közötti információtovábbítás célját szolgáló rádió-összeköttetés, ideértve a dolgok internetét is; az ilyen rádió-összeköttetések megvalósulhatnak elektronikus hírközlési szolgáltatáson keresztül (például cellás mobiltelefon-technológiával) vagy más szolgálattal is, a spektrum engedélyköteles vagy engedélymentes használatával.

3. cikk

(1) Ha egy tagállam a 700 MHz-es frekvenciasávot kijelöli és elérhetővé teszi a nagy teljesítményű műsorszóró hálózatoktól eltérő felhasználásra, akkor:

a) a melléklet A.1., B. és C. pontjában meghatározott paramétereknek megfelelően a 703-733 MHz és a 758-788 MHz frekvenciasávot - nem kizárólagos jelleggel - a vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek számára jelöli ki és teszi elérhetővé,

b) nemzeti döntéstől és választástól függően a 700 MHz-es frekvenciasávnak az (1) bekezdés a) pontjában felsoroltakon kívüli részeit a melléklet A.2-A.5. pontjában meghatározott paramétereknek megfelelő használat céljára jelöli ki és teszi elérhetővé.

(2) A tagállamok elősegítik az (1) bekezdésben említett különböző felhasználási módok együttes működését.

4. cikk

A tagállamok biztosítják, hogy a 3. cikk (1) bekezdés a) és b) pontjában említett rendszerek szabályozási státusukkal összhangban levő megfelelő védelmet biztosítsanak a szomszédos 470-694 MHz sávot használó meglévő rendszereknek, nevezetesen a digitális földfelszíni televízió-műsorszóró szolgálatnak és a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezéseknek.

5. cikk

A tagállamok a 3. cikk (1) bekezdés a) pontjában említett rendszerek és adott esetben a 3. cikk (1) bekezdés b) pontjában említett rendszerek működésének lehetővé tétele érdekében elősegítik a határokon átnyúló koordinációs megállapodások megkötését, figyelembe véve a meglévő szabályozási eljárásokat és jogokat, valamint a vonatkozó nemzetközi megállapodásokat.

6. cikk

A tagállamok figyelemmel kísérik a 700 MHz-es frekvenciasáv használatát, és megállapításaikat - kérésre vagy saját kezdeményezésükre - jelentik a Bizottságnak, hogy az szükség esetén kellő időben felülvizsgálhassa e határozatot.

7. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

MELLÉKLET

A 3. CIKKBEN HIVATKOZOTT PARAMÉTEREK

A. Általános paraméterek

1. A 3. cikk (1) bekezdésének a) pontja értelmében a 703-733 MHz és a 758-788 MHz frekvenciasávban a következő frekvenciaelrendezés érvényes:

a) a kijelölt blokkok mérete az 5 MHz egész számú többszöröse ( 1 );

b) az üzemmód frekvenciaosztásos duplex (FDD); a duplex távolság 55 MHz oly módon, hogy a végfelhasználói állomás adása (felmenő irányú FDD) az alsó, 703-733 MHz frekvenciasávba, a bázisállomás adása (lemenő irányú FDD) pedig a felső, 758-788 MHz frekvenciasávba esik;

c) egy kijelölt blokk alsó frekvenciahatára a 703 MHz-es sávhatárral esik egybe, vagy az 5 MHz egész számú többszörösével tér el attól.

Nem sérülhet a tagállamok joga arra, hogy a közbiztonság és a nemzetbiztonság céljaira, valamint védelmi célokra szervezzék és használják rádióspektrumukat, de ha PPDR rádiótávközlést valósítanak meg, a vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlési szolgáltatásokra vonatkozó, e mellékletben szereplő műszaki feltételeket arra is alkalmazni kell.

2. A 3. cikk (1) bekezdésének b) pontja értelmében a részben vagy egészben a vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerekre használt 738-758 MHz frekvenciasávban a frekvenciaelrendezés a következő:

a) a kijelölt spektrumtartomány felső sávhatára vagy 758 MHz, vagy 753 MHz; az utóbbi csak az A.3. pontban leírt frekvenciaelrendezés 753 MHz-től kezdődő alkalmazása esetén alkalmazható;

b) a kijelölt spektrumtartomány alsó sávhatára a következők egyike: 738 MHz, 743 MHz, 748 MHz vagy 753 MHz;

c) az üzemmód a bázisállomás általi ("csak lemenő irányú") adásra korlátozódik, a B. pontban rögzített műszaki paraméterek szerint;

d) a kijelölt spektrumtartományban a kijelölt blokkok mérete az 5 MHz egész számú többszöröse (1) ; egy kijelölt blokk felső frekvenciahatára a felső sávhatárral esik egybe, vagy az 5 MHz egész számú többszörösével tér el attól.

3. A 3. cikk (1) bekezdés b) pontja értelmében a részben vagy egészben PPDR rádiótávközlésre használt 698-703 MHz, 733-736 MHz, 753-758 MHz és 788-791 MHz frekvenciasávban a frekvenciaelrendezés a következő: az üzemmód frekvenciaosztásos duplex; a duplex távolság 55 MHz oly módon, hogy a végfelhasználói állomás adása (felmenő irányú PPDR) a 698-703 MHz és a 733-736 MHz frekvenciasávok egyikébe vagy mindkettőbe esik, a bázisállomás adása (lemenő irányú PPDR) pedig a 753-758 MHz és a 788-791 MHz frekvenciasáv egyikébe vagy mindkettőbe esik.

A 703-733 MHz és a 758-788 MHz frekvenciasáv vagy ezek valamely része is használható PPDR rádiótávközlésre. Az ilyen felhasználást az A.1. pont szabályozza.

4. A 3. cikk (1) bekezdésének b) pontja értelmében az M2M rádiótávközlésre használt 733-736 MHz és 788-791 MHz frekvenciasávban a frekvenciaelrendezés a következő: az üzemmód frekvenciaosztásos duplex; a duplex távolság 55 MHz oly módon, hogy a végfelhasználói állomás adása (felmenő irányú M2M) a 733-736 MHz frekvenciasávba, a bázisállomás adása (lemenő irányú M2M) pedig a 788-791 MHz frekvenciasávba esik.

5. A 3. cikk (1) bekezdésének b) pontja értelmében a tagállamok maguk dönthetnek a részben vagy egészben vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések által használt 694-703 MHz és a 733-758 MHz frekvenciasáv frekvenciaelrendezéséről. Annak érdekében, hogy a 694-703 MHz és/vagy a 733-758 MHz frekvenciasávban használt beltéri használatú vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések és a mobil elektronikus hírközlő hálózatok jobban megférjenek egymás mellett, a tagállamoknak, ahol ez megoldható és szükséges, bátorítaniuk kell a zavarás csökkentését szolgáló megoldások alkalmazását.

B. A 738-788 MHz frekvenciasávban elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek bázisállomásaira vonatkozó műszaki feltételek

Az alábbi, bázisállomásokra vonatkozó, blokkszéli maszk (block edge mask, BEM) néven összefoglalt műszaki paramétereket kell használni az ilyen szomszédos hálózatok együttes működésének biztosítása és a szomszédos sávokat használó más szolgálatok és alkalmazások védelme érdekében. Az érintett üzemeltetők vagy igazgatások megegyezése esetén kevésbé szigorú műszaki paraméterek is alkalmazhatók, feltéve, ha ezek a paraméterek megfelelnek az egyéb szolgálatok és alkalmazások - beleértve a szomszédos sávokban üzemelőket és a határövezeti kötelezettségek által érintetteket is - védelmére vonatkozó műszaki feltételeknek.

A BEM ( 2 ) olyan sugárzási maszk, amelyet egy "blokkszél"-hez viszonyított frekvencia függvényében határoznak meg, ahol a blokkszél a használati jogosultsággal rendelkező üzemeltető spektrumblokkjának a frekvenciahatára. A BEM több, bizonyos mérési sávszélességekre meghatározott elemből áll. A "sávhatár" egy bizonyos használatra kijelölt spektrumtartomány frekvenciahatára.

A bázisállomások továbbiakban ismertetett BEM maszkjai mobilhálózatokban használt berendezésekre kerültek kifejlesztésre. Ugyanaz a bázisállomási BEM vonatkozik a 758-788 MHz frekvenciasávon belüli lemenő irányú FDD használatra (az A.1. pontban meghatározottak szerint) és a 738-758 MHz frekvenciasávban opcionálisan működő csak lemenő irányú használatra (az A.2. pontban meghatározottak szerint). A BEM-ek célja az elektronikus hírközlési szolgáltatásokhoz használt más spektrumblokkok (beleértve a csak lemenő irányú használatot is), valamint a szomszédos sávokban működő más szolgálatok és alkalmazások védelme. A berendezések gyártásának méretgazdaságosságát nem korlátozó egyéb intézkedések is alkalmazhatók nemzeti szinten az elektronikus hírközlési szolgáltatások és a 700 MHz-es frekvenciasáv egyéb felhasználásai együttes működésének előmozdítása érdekében.

A bázisállomási BEM blokkon belüli és blokkon kívüli teljesítmény-határértékeket tartalmaz. A blokkon belüli teljesítmény-határérték az egy üzemeltetőnek kijelölt blokkra vonatkozik. A blokkon kívüli teljesítmény-határértékek a 700 MHz-es frekvenciasávon belüli vagy azon kívüli, az üzemeltetőnek kijelölt blokkon kívül eső spektrumrészre vonatkoznak. Az 1. táblázat a bázisállomási BEM különböző spektrumelemeit tartalmazza; a blokkon belüli elemek kivételével minden BEM-elemhez blokkon kívüli teljesítmény-határérték tartozik. Az opcionális blokkon belüli teljesítmény-határértékek a 2. táblázatban szerepelnek. A különböző BEM-elemek blokkon kívüli teljesítmény-határértékei a 3-8. táblázatban szerepelnek.

A lemenő irányú FDD-sávon vagy a 738-758 MHz frekvenciasávon (annak opcionális csak lemenő irányú használata esetén) belüli valamely adott blokkra vonatkozó bázisállomási BEM meghatározásához a következő BEM-elemeket kell alkalmazni:

a blokkon belüli teljesítmény-határértéket kell használni az üzemeltetőnek kijelölt blokkra,

- a meghatározott átmeneti tartományokban a megfelelő teljesítmény-határértékeket kell alkalmazni. Az átmeneti tartományok átfedésben lehetnek a védősávokkal, a szomszédos sávokkal és a duplex elválasztó sávval; ilyen esetekben az átmeneti tartományra vonatkozó teljesítmény-határértékek alkalmazandók,

- az (1. táblázatban meghatározott) alapvonalat alkotó fennmaradó kijelölt spektrum esetében az alapvonali teljesítmény-határértékek alkalmazandók,

- a védősávokba eső fennmaradó spektrum esetében (azaz az átmeneti tartományba nem tartozó, illetve PPDR vagy M2M rádiótávközlésre nem használt spektrum esetében) a védősávokra vonatkozó teljesítmény-határértékek alkalmazandók,

- a 733-758 MHz frekvenciasávon belüli, csak lemenő irányú adásra, illetve PPDR vagy M2M rádiótávközlésre nem használt spektrum esetében a duplex elválasztó sávra vonatkozó teljesítmény-határértékek alkalmazandók.

1. táblázat

Az A.1. és A.2. pont szerinti blokkokra vonatkozó BEM-elemek meghatározása

BEM-elemMeghatározás
Blokkon belülAzt a blokkot jelenti, amelyre a BEM vonatkozik.
AlapvonalA 703–733 MHz frekvenciasávban (felmenő irányú FDD) és a 758–788 MHz frekvenciasávban (lemenő irányú FDD) használt spektrum, a 738–758 MHz frekvenciasávban csak lemenő irányú adásra használt spektrum (ha van ilyen), a 694 MHz-es sávhatár alatt digitális földfelszíni televízió-műsorszórásra használt spektrum, elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerekhez (lemenő és felmenő irányban) használt 790 MHz feletti spektrum, a 700 MHz-es frekvenciasávban PPDR rádiótávközléshez (lemenő és felmenő irányban) használt spektrum, valamint a 700 MHz-es frekvenciasávban M2M rádiótávközléshez (lemenő és felmenő irányban) használt spektrum.
Átmeneti tartományAz üzemeltetőnek kijelölt blokk alatt 0–10 MHz-cel és afölött 0–10 MHz-cel található spektrum; abban a frekvenciatartományban, ahol az átmeneti tartomány átfedésben van a felmenő irányú FDD, a felmenő irányú PPDR vagy a felmenő irányú M2M céljára használt spektrummal, akkor az átmeneti tartományra vonatkozó teljesítmény-határértékek nem érvényesek.
Védősávoka) A 700 MHz-es frekvenciasáv alsó határa és a felmenő irányú FDD-sáv alsó határa közötti spektrum (azaz 694–703 MHz),
b) A lemenő irányú FDD-sáv felső határa (azaz 788 MHz) és a 2010/267/EU határozat szerinti lemenő irányú FDD-sáv alsó határa (azaz 791 MHz) közötti spektrum.
Az átmeneti tartományok és a védősávok átfedése esetén az átmeneti tartományra vonatkozó teljesítmény-határértékeket kell alkalmazni. A PPDR vagy M2M rádiótávközlésre használt spektrum esetében az alapvonali teljesítmény-határértékeket vagy az átmeneti tartományra vonatkozó teljesítmény-határértékeket kell alkalmazni.
Duplex elválasztó sávA 733–758 MHz frekvenciasávba eső spektrum.
Az átmeneti tartomány és a duplex elválasztó sáv csak lemenő irányú adásra, illetve PPDR rádiótávközlésre vagy M2M rádiótávközlésre nem használt részének átfedése esetén az átmeneti tartományra vonatkozó teljesítmény-határértékeket kell alkalmazni.

Blokkon belüli követelmények

2. táblázat

Bázisállomások blokkon belüli teljesítmény-határértékei

FrekvenciatartományLegnagyobb átlagos EIRP (1)Mérési sávszélesség
Az üzemeltetőnek kijelölt blokkNem kötelező.
Ha egy igazgatás felső határt kíván meghatározni, antennánként 64 dBm/5 MHz-et meg nem haladó érték alkalmazható.
5 MHz
(1) A kisugárzott egyenértékű izotrop teljesítmény (Equivalent Isotropically Radiated Power, EIRP) a bármely irányban kisugárzott összteljesítmény egy adott helyen, függetlenül a bázisállomás-konfigurációtól.

Blokkon kívüli követelmények

3. táblázat

Bázisállomások alapvonali teljesítmény-határértékei

FrekvenciatartományA védett blokk sávszélességeLegnagyobb átlagos EIRPMérési sávszélesség
Felmenő irányú frekvenciák a 698–736 MHz tartományban (1)≥ 5 MHz– 50 dBm cellánként (2)5 MHz
3 MHz– 52 dBm cellánként (2)3 MHz (1)
≤ 3 MHz– 64 dBm cellánként (2)200 kHz (1)
A 2010/267/EU határozat szerinti felmenő irányú FDD-frekvenciák (azaz 832–862 MHz)≥ 5 MHz– 49 dBm cellánként (2)5 MHz
Lemenő irányú frekvenciák a 738–791 MHz tartományban≥ 5 MHz16 dBm antennánként5 MHz
3 MHz14 dBm antennánként3 MHz
< 3 MHz2 dBm antennánként200 kHz
A 2010/267/EU határozat szerinti lemenő irányú FDD-frekvenciák (azaz 791-821 MHz)≥ 5 MHz16 dBm antennánként5 MHz
(1) Az alkalmazott nemzeti opcióktól függően az igazgatások a 3 MHz-es blokkméret védelmére 3 MHz-es vagy 200 kHz-es mérési sávszélességet választhatnak.
(2) Több szektoros helyszín esetén a cellánkénti érték az egyik szektor értékének felel meg.

4. táblázat

A bázisállomások átmeneti tartományra vonatkozó teljesítmény-határértékei a 733-788 MHz tartományban

FrekvenciatartományLegnagyobb átlagos EIRPMérési sávszélesség
A blokk alsó határától számított – 10 MHz-től – 5 MHz-ig18 dBm antennánként5 MHz
A blokk alsó határától számított – 5 MHz-től 0 MHz-ig22 dBm antennánként5 MHz
A blokk felső határától számított 0 MHz-től + 5 MHz-ig22 dBm antennánként5 MHz
A blokk felső határától számított + 5 MHz-től + 10 MHz-ig18 dBm antennánként5 MHz

5. táblázat

A bázisállomások átmeneti tartományra vonatkozó teljesítmény-határértékei 788 MHz felett

FrekvenciatartományLegnagyobb átlagos EIRPMérési sávszélesség
788–791 MHz a 788 MHz felső határú blokk esetében21 dBm antennánként3 MHz
788–791 MHz a 783 MHz felső határú blokk esetében16 dBm antennánként3 MHz
788–791 MHz a 788 MHz felső határú blokk esetében 3 MHz-nél kisebb sávszélességű rendszerek védelmére11 dBm antennánként200 kHz
788–791 MHz a 783 MHz felső határú blokk esetében 3 MHz-nél kisebb sávszélességű rendszerek védelmére4 dBm antennánként200 kHz
791–796 MHz a 788 MHz felső határú blokk esetében19 dBm antennánként5 MHz
791–796 MHz a 783 MHz felső határú blokk esetében17 dBm antennánként5 MHz
796–801 MHz a 788 MHz felső határú blokk esetében17 dBm antennánként5 MHz

6. táblázat

A duplex elválasztó sáv csak lemenő irányú adásra, illetve PPDR rádiótávközlésre vagy M2M rádiótávközlésre nem használt részére vonatkozó bázisállomási teljesítmény-határértékek

FrekvenciatartományLegnagyobb átlagos EIRPMérési sávszélesség
A lemenő irányú FDD-sáv alsó határától vagy a legalsó csak lemenő irányú blokk alsó határától számított – 10 és 0 MHz között, de a felmenő irányú FDD-sáv felső határánál feljebb16 dBm antennánként5 MHz
A lemenő irányú FDD-sáv alsó határától vagy a legalsó csak lemenő irányú blokk alsó határától számított legalább 10 MHz-cel eltérve, de a felmenő irányú FDD-sáv felső határánál feljebb– 4 dBm antennánként5 MHz

7. táblázat

A védősávok PPDR rádiótávközlésre vagy M2M rádiótávközlésre nem használt részére vonatkozó bázisállomási teljesítmény-határértékek

FrekvenciatartományLegnagyobb átlagos EIRPMérési sávszélesség
A 700 MHz-es frekvenciasáv alsó határa és a felmenő irányú FDD-sáv alsó határa közötti spektrum (azaz 694–703 MHz)– 32 dBm cellánként (1)1 MHz
A lemenő irányú FDD-sáv felső határa és a 2010/267/EU határozat szerinti lemenő irányú FDD-sáv alsó határa közötti spektrum (azaz 788–791 MHz)14 dBm antennánként3 MHz
(1) Több szektoros helyszín esetén a cellánkénti érték az egyik szektor értékének felel meg.

8. táblázat

Bázisállomások alapvonali teljesítmény-határértékei a 694 MHz alatti spektrumban

FrekvenciatartományLegnagyobb átlagos EIRPMérési sávszélesség
694 MHz alatti frekvenciák, ahol a digitális földfelszíni televízió-műsorszórás védelmet élvez– 23 dBm cellánként (1)8 MHz
(1) Több szektoros helyszín esetén a cellánkénti érték az egyik szektor értékének felel meg.

C. A 703-733 MHz frekvenciasávban elektronikus hírközlési szolgáltatások végfelhasználói állomásaira vonatkozó műszaki feltételek

A végfelhasználói állomások továbbiakban ismertetett BEM maszkjai mobilhálózatokban használt berendezésekre kerültek kifejlesztésre.

A végfelhasználói állomásokra vonatkozó BEM blokkon belüli és blokkon kívüli teljesítmény-határértékeket tartalmaz. A blokkon belüli teljesítmény-határérték az egy üzemeltetőnek kijelölt blokkra vonatkozik. A blokkon kívüli teljesítmény-határértékek a következő spektrum-elemekre vonatkoznak: a felmenő irányú FDD-sáv és a lemenő irányú FDD-sáv közötti duplex elválasztó sáv (adott esetben ideértve a csak lemenő irányú adásra használt spektrumot is), a televízió-műsorszórásra használt spektrum felső határa (694 MHz) és a felmenő irányú FDD-sáv közötti védősáv (azaz 694-703 MHz), és a televízió-műsorszórásra használt spektrum (azaz 694 MHz alatt).

A végfelhasználói állomások BEM előírásait a 9-12. táblázat tartalmazza ( 3 ). A teljesítmény-határértékek az állandóhelyű és a telepített végfelhasználói állomások esetében kisugárzott egyenértékű izotrop teljesítményként (EIRP), a mozgó és a nomadikus végfelhasználói állomások esetében pedig teljes kisugárzott teljesítményként (TRP) ( 4 ) értendők.

Az igazgatások bizonyos esetekben, például vidéki területeken található, állandóhelyű végfelhasználói állomások esetében enyhíthetik a blokkon belüli teljesítmény-határértéket azzal a feltétellel, hogy nem sérül a más szolgálatok, hálózatok és alkalmazások védelme, és teljesülnek a határokon átnyúló kötelezettségek is.

Blokkon belüli követelmények

9. táblázat

A végfelhasználói állomások blokkon belüli teljesítmény-határértéke

Legnagyobb átlagos teljesítmény23 dBm (1)
(1) A szélsőséges környezeti feltételek melletti működést és a gyártási szórást figyelembe véve erre az értékre vonatkozóan legfeljebb + 2 dB-es tűrés alkalmazandó.

Blokkon kívüli követelmények

10. táblázat

A végfelhasználói állomásoknak a 694-703 MHz védősávra vonatkozó teljesítmény-határértékei

FrekvenciatartományLegnagyobb átlagos blokkon kívüli EIRPMérési sávszélesség
694–698 MHz– 7 dBm4 MHz
698–703 MHz2 dBm5 MHz

11. táblázat (nem kötelező)

A végfelhasználói állomásoknak a duplex elválasztó sávra vonatkozó teljesítmény-határértékei

FrekvenciatartományLegnagyobb átlagos blokkon kívüli EIRPMérési sávszélesség
733–738 MHz2 dBm5 MHz
738–753 MHz– 6 dBm5 MHz
753–758 MHz– 18 dBm5 MHz

Magyarázó megjegyzés a 11. táblázathoz

A teljesítmény-határértékek az ETSI EN 301 908-13 v6.2.1 szabvány 4.2.3 pontjában leírt spektrum sugárzási maszkból kerültek levezetésre, ami azt jelenti, hogy az LTE alapú berendezések eleve megfelelnek a 11. táblázatban megadott sugárzási határértékeknek. Az ilyen berendezések fent ismertetett teljesítmény-határértékeknek való megfelelésének ellenőrzéséhez külön teszteljárásra nincs szükség.

12. táblázat

A végfelhasználói állomások teljesítmény-határértékei földfelszíni műsorszórásra használt 694 MHz alatti frekvenciák esetében (nemkívánt sugárzások)

FrekvenciatartományLegnagyobb átlagos blokkon kívüli teljesítményMérési sávszélesség
470–694 MHz– 42 dBm8 MHz

Magyarázó megjegyzések a 12. táblázathoz

1. A nemkívánt sugárzások határértéke a DVB-T2 rendszerű DTT-műsorszóráson, illetve 10 MHz sávszélességű vezeték nélküli szélessávú rendszereken alapul, a DTT-műsorszórás és a vezeték nélküli szélessávú rendszerek sávközépi frekvenciájának 18 MHz-es elválasztásával (8 MHz-es TV-csatornát, 9 MHz-es védősávot és 10 MHz-es sávszélességű vezeték nélküli szélessávú rendszert feltételezve). Ha a tagállamok nemzeti jelleggel engedélyezni kívánják a 10 MHz-nél nagyobb sávszélességű vezeték nélküli szélessávú rendszerek bevezetését, és ha ez a 694 MHz alatti sávban - 42 dBm/8 MHz értéknél nagyobb nemkívánt blokkon kívüli teljesítmény leadásával jár, fontolják meg a következőket:

a) a nagyobb sávszélességű vezeték nélküli szélessávú rendszerek vagy 703 MHz-nél magasabb frekvenciáról induljanak, hogy a blokkon kívüli teljesítményre előírt határértéknek így is megfeleljenek;

b) és/vagy alkalmazzanak a 3. megjegyzés szerinti zavarcsökkentő technikákat.

2. A nemkívánt blokkon kívüli sugárzások határértéke állandóhelyű DTT vétel alapján került megállapításra. Lehetséges, hogy a hordozható beltéri DTT vételt figyelembe venni kívánó tagállamoknak eseti alapon további intézkedéseket kell foganatosítaniuk nemzeti vagy helyi szinten (lásd a 3. megjegyzést).

3. A tagállamok által esetlegesen alkalmazható zavarcsökkentő technikák közé tartoznak a következők: további DTT-szűrés, a végfelhasználói állomások blokkon belüli teljesítményének csökkentése, a végfelhasználói állomások adási sávszélességének csökkentése, és a 30. CEPT-jelentésben szereplő potenciális zavarcsökkentő technikák (nem teljes) listáján szereplő technikák alkalmazása.

4. További megfontolandó kérdések a vezeték nélküli szélessávú rendszerek és a DTT-műsorszórás együttes működésével kapcsolatosan: a DTT-vevők bázisállomások adása miatti blokkolásának elkerülésére további külső szűrés alkalmazható nemzeti szinten a DTT-vevőlánc bemeneténél, különösen az antennaerősítőkben fellépő túlterheléses telítés elkerülése érdekében; továbbá, a bázisállomások vevőinek műsorszóró adók általi zavarása is felléphet, akár az adó sávon belüli teljesítménye, akár nemkívánt sugárzások miatt. Ilyen esetekben eseti alapon, nemzeti szinten lehet megfelelő zavarcsökkentő technikákat alkalmazni.

( 1 ) 5 MHz vagy annál több; ez nem akadályozza a kisebb csatorna-sávszélességek alkalmazását egy kijelölt blokkon belül.

( 2 ) A BEM a minimális kapcsolódási veszteség (minimum coupling loss, MCL) elemzésén és szimulációján alapul; a BEM elemeit cellánként vagy antennánként határozzák meg attól az együttes működési helyzettől függően, amelyből le lettek vezetve.

( 3 ) Az ETSI a harmonizált szabványokban további követelményeket is figyelembe vehet.

( 4 ) A teljes kisugárzott teljesítmény (TRP) az antenna által ténylegesen kisugárzott teljesítmény nagyságát határozza meg. A TRP a tér minden irányába kisugárzott teljesítménynek az integrálja.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32016D0687 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32016D0687&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02016D0687-20160504 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02016D0687-20160504&locale=hu

Tartalomjegyzék