Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21062/2019/9. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 8. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:45. §] Bírók: Hegedűs Mária, Kovács Helga, Ócsai Beatrix

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.23595/2018/31., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.21062/2019/9.*, Kúria Pfv.20672/2020/7., 3295/2022. (VI. 24.) AB határozat

***********

Fővárosi Ítélőtábla

Az ügy száma: 1.Pf.21.062/2019/9/II.

A felperes: felperes neve, felperes címe

A felperes képviselője: dr. Szepesházi Péter ügyvéd, cím

Az alperes: alperes neve, alperes címe

Az alperes képviselője: dr. Próbáld Eszter ügyvéd, cím

A per tárgya: személyiségi jog megsértésének megállapítása

Az elsőfokú bíróság: Fővárosi Törvényszék

A fellebbezéssel támadott határozat száma: 31.P.23.595/2018/31.

í t é l e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének indokolását részben megváltoztatja. Az indokolás nyolcadik bekezdéséből a 2015. január 5-i vizsgán a felperes 58%-os, a 2015. január 8-i vizsgán a felperes 50%-os, hallgató neve 58%-os vizsgaeredményének megjelölését mellőzi. A kilencedik bekezdés mondatának második részét hallgató2 neve és Holló Hajnalkára vonatkozó adatokat mellőzve akként változtatja meg, hogy hallgató4 neve a 2015/2016-os tanév II. félévében a 2016. május 18-i 50%-os vizsgaeredményére kapott elégséges érdemjegyet. Az érdemi döntés indokolása II. részének negyedik bekezdéséből a felperes 50 és 58%-os, hallgató neve 58%-os vizsgaeredményét mellőzi. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 70.000 (hetvenezer) forint másodfokú perköltséget.

A le nem rótt 160.000 (százhatvanezer) forint fellebbezési és 8.000 (nyolcezer) forint csatlakozó fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] Az elsőfokú ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes 2011 nyarán felvételt nyert az alperes jogelődje, a ... Karára, levelező, három éves, hat szemeszterből álló testnevelő-edző, BSC szakos önköltséges képzésre, és tanulmányait 2011 őszén megkezdte.

Tanulmányai során a felperes jelezte az alperesnek, hogy oktató neve oktatója szerinte nem dolgozhatna tanársegédként, mert az előírások szerinti követelményeknek nem felel meg.

2013. március 9. napján, gimnasztika órán a felperes és oktató neve egyetemi tanársegéd között konfliktus, szóváltás alakult ki, melynek során oktató neve a felperest a hallgatótársak előtt aljasnak nevezte. A felperes két oktató ellen is tett általános jellegű panaszt, egyrészt oktató neve tanársegéd ellen, mert őt 2013. március 9-én aljasnak nevezte, továbbá egyetemi adjunktus neve egyetemi adjunktus ellen, aki állítása szerint az esélyegyenlőség általános elvével ellentétesen nyilatkozott. Az alperesi jogelőd etikai bizottsága a 2013. december 18. napján kelt határozatában megállapította, hogy oktató neve és adjunktus neve oktatók nem követtek el etikai normasértést. A határozat indokolása szerint az etikai bizottság az érintetteket meghallgatva megállapította, hogy a felperes az érintett oktatók ellen korábban is tett panaszt, melynek elbírálásánál a tanszék kellő körültekintéssel járt el, biztosította a hallgató részére, hogy független vizsgabizottság előtt tehesse le a vizsgáját. Az etikai bizottság a tanúvallomások alapján megállapította, hogy a felperes és oktató neve között többször alakult ki éles szóváltás és a vita hevében mind a hallgató, mind pedig az oktató részéről elhangzottak oda nem illő kifejezések, amelyek azonban nem valósítottak meg konkrét etikai normasértést. Nem volt bizonyítható, hogy az oktató a felperest vagy annak cselekedetét minősítette-e aljasnak. A felperes a határozat ellen fellebbezéssel nem élt.

[2] A felperes tanrendjébe a 2013/2014. tanév II. felében került sor a Biomechanikai Tanszék által oktatott mozgástanulás és szabályozás tantárgy felvételére, és e tantárgyból a vizsga letételére. Az egyetemen ez a tantárgy közismerten nehéz, "buktatós", amelyből a hallgatóknak jelentős számban kellett vizsgát ismételnie. Az alperes tanulmányi és vizsgaszabályzata értelmében ezt a tantárgyat is két alkalommal volt lehetséges vizsgakurzus keretében felvenni és e tárgyból is egy tárgyfelvétel alkalmával három vizsgázási lehetőség volt biztosított. E tantárgy írásbeli vizsgáján a tanszék által meghatározott követelmény szerint a vizsga sikeres letételéhez 60%-os vizsgaeredmény elérése volt szükséges. A felperes e tárgyból a 2013/2014. tanév II. félévében a 2014. május 29-i vizsgáján elégtelen érdemjegyet szerzett. A 2014/2015. tanév I. félévében a 2015. január 5-i vizsgán 58%-os eredményre elégtelen érdemjegyet kapott, a 2015. január 8. napján tartott vizsgán 50%-ot ért el, melyre elégtelen érdemjegyet kapott, míg ugyanezen a napon hallgató neve hallgató 58%-os eredményre kapott érdemjegye elégséges volt. A felperes 2015. január 9. napjára tanszékvezetői engedélyt kapott a vizsga újabb felvételére, melyre bejelentkezett, de nem jelent meg.

[3] A 2014/2015-ös tanév II. félévében a felperes az adott tantárgyból 2015. május 27. napján vizsgázott, 58%-os eredményre elégtelen érdemjegyet kapott, ekkor hallgató2 neve és hallgató3 neve hallgatók 60% alatt elért vizsgaeredményre, míg hallgató4 neve hallgató 50%-ra elégséges érdemjegyet kaptak.

2015. június 9. napján a felperes panasszal fordult a mozgástanulás és szabályozás tantárgyból tett vizsgáinak értékelése miatt az alperes rektorához, állítva, hogy hátrányos megkülönböztetés érte, mert míg ő 58%-os eredményre elégtelent kapott, más hallgató ugyanilyen százalékra elégségest, ezért kérte a vizsgadolgozatok megvizsgálását, panasza kivizsgálását. Panaszbejelentését követően 2015. június 11-én tanú 5 a tantárgy oktatóival és a felperessel történt egyeztetés után a felperest a vizsgakurzusról lejelentette, ezért a 2015. május 27-én tett sikertelen vizsgája nyilvántartásba nem került, amit a felperes tudomásul vett.

[4] 2015. október 15. napján az alperesnél tűzeset volt és a tűz, valamint az oltás során a Biomechanikai Tanszék iratainak egy része, köztük a mozgástanulás és szabályozás tantárgyból tett 2014. évi és a 2015. év januári vizsgák vizsgalapjai megsemmisültek.

[5] A 2015/2016. tanév I. félévében a mozgástanulás és szabályozás tantárgyából az alperes a felperesnek harmadik tárgyfelvételi lehetőséget biztosított, amellyel a felperes három újabb vizsgázási lehetőséget szerzett. 2015. december 21-én 36%-os, majd 2016. január 6-án 40%-os eredménye volt, melyekre elégtelen érdemjegyet kapott.

[6] A 2016. február 1-jén meghozott TH/30/K/2016. számú határozatával az alperes tanulmányi hivatala a felperes hallgatói jogviszonyát megszüntette, mert harmadik tárgyfelvételre sem teljesítette a tantárgyat. A határozattal szemben a felperes fellebbezéssel élt. Az alperes a 2016. február 18. napján kelt határozatával az elsőfokú határozatot megsemmisítette és további egy vizsga lehetőséget biztosított a 2015/2016-os tanév II. félévében a felperesnek, felhívva figyelmét arra, hogy ha nem teljesíti a tantárgyból a vizsgát, hallgatói jogviszonya megszüntetésre kerül. A felperes 2016. június 1-jén ismételten vizsgázott, 46%-os eredményére elégtelen érdemjegyet kapott, e vizsga alkalmával 50% alatti teljesítményre más hallgató sem kapott elégtelennél jobb értékelést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!