Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3136/2013. (VII. 2.) AB végzés

bírói kezdeményezés visszautasításáról

Az Alkotmánybíróság tanácsa folyamatban lévő ügyben alkalmazandó jogszabályi rendelkezések alkalmazásának kizárására irányuló bírói kezdeményezés tárgyában meghozta a következő

végzést:

Az Alkotmánybíróság a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 137. §-a, illetve vagylagosan a 143. § (1) bekezdés c) pontja egyedi ügyben történő alkalmazásának kizárására irányuló bírói kezdeményezést visszautasítja.

Indokolás

I.

[1] A Szombathelyi Járásbíróság bírája az előtte 1801-1.Sz.Vh.245/2013. számon végrehajtási kifogás tárgyában folyamatban lévő végrehajtási eljárás felfüggesztése mellett az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 25. §-a alapján kezdeményezte az eljárásban alkalmazandó, a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 137. §-a, illetve vagylagosan a 143. § (1) bekezdése c) pontja konkrét ügyben történő alkalmazásának kizárását. Az indítványozó bíró előadta, hogy ingatlan-végrehajtás során az árverésre került termőföldön haszonbérleti joggal rendelkező gazdasági társaság érdekeltként élt végrehajtási kifogással. A haszonbérlő állítása szerint jogszabálysértő módon járt el az önálló bírósági végrehajtó, amikor annak ellenére, hogy tudomása volt arról, hogy a végrehajtás alá vont ingatlannak haszonbérlője van és az ingatlanra telepített gyümölcsültetvény a haszonbérlő tulajdonát képezi, nem értesítette őt semmilyen eljárási cselekményről, így nem közölte vele az ingatlan becsértékét, az árverési hirdetményt, illetve az árverési jegyzőkönyv másolatát. Az indítványozó bíró kiemelte, hogy a végrehajtó értesítési kötelezettsége a Vht. 140/B. § (1) bekezdése, 140. § (2) bekezdése, 144. § (1) bekezdése, illetve 153. § (1) bekezdése alapján a feleken kívül csak azokkal a személyekkel szemben áll fenn, akiknek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett joguk van.

[2] Az indítványozó bíró tényként állapította meg ugyanakkor, hogy a végrehajtó a jogszabályi rendelkezés ellenére nem tüntette fel az árverési hirdetményben a földhasználati nyilvántartásba bejegyzett földhasználat jogcímét és időtartamát.

[3] Az indítványozó bíró szerint a végrehajtási kifogás elbírálása során a bíróságnak abban a kérdésben kell állást foglalnia, hogy lényegesen megsértette-e a végrehajtó a végrehajtási eljárás szabályait és a végrehajtási kifogást előterjesztő jogát vagy jogos érdekét akkor, amikor az árverési hirdetményben nem tüntette fel a földhasználati nyilvántartás adatait.

[4] Az indítványozó bíró azt állította, hogy a végrehajtási eljárás lényeges szabályának megsértése az ügyben akkor állapítható meg, ha az ingatlan árverési értékesítése ellenére fennmarad a haszonbérlő haszonbérleti joga. Ezt a jogkérdést az indítványozó bíró álláspontja szerint azért nem lehet megválaszolni, mert míg a Vht. 137. §-a kimerítően felsorolja az új tulajdonos tulajdonjogát terhelő jogokat, a Vht. 143. § (1) bekezdés c) pontja az árverési vevőt a dolog használatában korlátozó terhekre is utal. Az indítványozó úgy véli, hogy a felhívott szabályok ellentétes tartalma miatt nem állapítható meg egyértelműen, hogy az árverési vevőnek a megszerzett ingatlannal kapcsolatban kell-e a Vht. 137-§-ában meghatározottakon túl egyéb terhekkel is számolnia. A kifogásolt szabályozás mind az árverési vevő, mind a földhasználati nyilvántartásba bejegyzett haszonbérlő számára kiszámíthatatlanná teszi a rendelkezések alkalmazásával bekövetkező joghatásokat, ezért az indítványozó bíró - vagylagosan - a Vht. felhívott rendelkezései alkalmazásának kizárását kérte az Alkotmánybíróságtól.

II.

[5] 1. Az Alaptörvény indítvánnyal érintett rendelkezése:

"B) cikk (1) Magyarország független, demokratikus jogállam."

[6] 2. A Vht. támadott rendelkezései:

"137. § (1) A végrehajtás alá vont ingatlant megszerző új tulajdonos tulajdonjogát csak a következő jogok terhelhetik:

a) a telki szolgalom,

b) a közérdekű használati jog,

c) az ingatlannyilvántartásba bejegyzett haszonélvezeti jog,

d) a törvényen alapuló haszonélvezeti jog akkor is, ha nincs az ingatlannyilvántartásba bejegyezve.

(2) Nem terheli az ingatlant megszerző tulajdonos tulajdonjogát a haszonélvezeti jog - függetlenül attól, hogy az ingatlan-nyilvántartásba be van-e jegyezve -, ha annak jogosultja a végrehajtást kérő követelésének kielégítéséért felelős, vagy ha azt a jelzálogjog keletkezése után szerződéssel létesítették."

"143. § (1) Az árverést a végrehajtó árverési hirdetménnyel tűzi ki, és ebben feltünteti:

c) az ingatlan ingatlan-nyilvántartási adatait [helyrajzi szám, művelési ág, a fekvés helye, tulajdonos, a 137. § (1) bekezdése szerinti terhek] és a földhasználati nyilvántartásba bejegyzett földhasználat jogcímét és időtartamát, [•]"

III.

[7] Az Alkotmánybíróság fontosnak tartja kiemelni, hogy az Alaptörvény védelmének legfőbb szerveként alkotmányos kötelezettségeit hatáskörei gyakorlása folytán teljesíti. Jogszabály vagy jogszabályi rendelkezés alaptörvény-ellenességének joghatásokat kiváltó megállapítására kizárólag az Alkotmánybíróság jogosult. Az Abtv. 51. § (1) bekezdésére figyelemmel az Alkotmánybíróság az arra jogosult indítványa alapján jár el. Ha a bírónak az előtte folyamatban lévő egyedi ügy elbírálása során olyan jogszabályt kell alkalmaznia, amelynek alaptör-vény-ellenességét észleli, vagy alaptörvény-elle-nességét az Alkotmánybíróság már megállapította -a bírósági eljárás felfüggesztése mellett - az Alaptörvény 24. cikk (2) bekezdés b) pontja, illetve az Abtv. 25. §-a alapján az Alkotmánybíróságnál kell kezdeményeznie a jogszabály, vagy jogszabályi rendelkezés alaptörvény-ellenességének megállapítását, illetve alkalmazásának kizárását. Az Abtv.52. § (2) bekezdése alapján az Alkotmánybíróság által lefolytatott vizsgálat - a törvényben taxatíve felsorolt kivételekkel - kizárólag a megjelölt alkotmányossági kérelemre korlátozódik, ezért az indítványnak az Abtv. 52. § (1) pontjában szabályozott feltételeknek megfelelően határozott, egyértelmű kérelmet kell tartalmaznia.

[8] Az indítvány ezeknek a törvényi feltételeknek csak részben felel meg. Az indítványozó bíró megemlíti ugyan az Alaptörvény B) cikkét, de a jogállamiság, jogbiztonság elvére hivatkozáson túl nem indokolja meg, miért ellentétesek a sérelmezett jogszabályi rendelkezések az Alaptörvény megjelölt rendelkezésével. Az érvelés hiányának jelentőségét fokozza az a tény, hogy az indítványozó vagylagos kérelmet intézett az Alkotmánybírósághoz, de az indítványból ennek okára, indokára nem derül fény. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a végrehajtási kifogás elbírálása során a Vht. 137. §-át nem is kellene alkalmaznia az eljáró bírónak, így a kérelemnek ez a része ebből az okból sem felel meg a törvényi rendelkezéseknek.

[9] Az indítványozó bírónak az Alkotmánybíróság döntésére vonatkozó kérelme sem felel meg a törvényi feltételeknek. A kérelemre történő eljárást, a kérelemhez kötöttséget, de az Alkotmánybíróság hatáskörét, döntéseinek jogkövetkezményeit tartalmazó törvényi szabályokból is következik, hogy az Alkotmánybíróság hivatalból csak kivételesen állapíthatja meg jogszabály, jogszabályi rendelkezés alaptörvény-ellenességét, az indítványozó pedig erre irányuló kérelmet nem terjesztett elő. Az indítványozó bíró csak a felhívott rendelkezések valamelyike alkalmazásának kizárására vonatkozó döntést kért az Alkotmánybíróságtól, de-az Abtv. 25. §-ából is következően - olyan jogszabály, vagy jogszabályi rendelkezés alkalmazásának kizárását az Alkotmánybíróság nem rendelheti el, amelynek alaptörvény-ellenességét nem állapította meg.

[10] Mivel az indítvány a fentiekben kifejtett okokból nem felel meg az Abtv. 52. § (1) bekezdés e) és f) pontjaiban foglalt feltételeknek, az Alkotmánybíróság az érdemi elbírálást mellőzve azt az Abtv. 64. § d) pontja alapján visszautasította.

Budapest, 2013. június 24.

Dr. Lenkovics Barnabás s. k.,

tanácsvezető alkotmánybíró

Dr. Dienes-Oehm Egon s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Salamon László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Lévay Miklós s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Szalay Péter s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: III/698/2013.

Tartalomjegyzék