Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Bf.133/2017/7. számú határozata testi sértés bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 351. §, 371. §, 381. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 35. §, 37. §, 164. §] Bírók: Csák Csilla, Élő András, Kovács Tamás

Győri Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság

Bf.I.133/2017/7. szám

A Győri Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság Győrött, a 2018. évi június hó 19. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozta a következő

v é g z é s t :

A testi sértés bűntette kísérlete miatt vádlott neve ellen indult büntető ügyben a Tatabányai Törvényszék 2017. november hó 10. napján kelt 3.B.317/2017/16. számú ítéletét helybenhagyja.

A másodfokú eljárásban 10.000.- /Tízezer/ Ft bűnügyi költség merült fel, melyet vádlott köteles felhívásra az államnak megfizetni.

I n d o k o l á s

A Tatabányai Törvényszék a 2017. november 10. napján kelt 3.B.317/16. számú ítéletében vádlottat bűnösnek mondta ki testi sértés bűntettének kísérletében (Btk. 164.§ (1), (8) bekezdés I. fordulat). Ezért 2 év 6 hónap börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre ítélte. Beszámította a vádlott által előzetes fogvatartásban töltött időt, határozott a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjáról. Rendelkezett a bűnjelek jogi sorsáról, valamint a bűnügyi költség viseléséről.

Az első fokú ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére, súlyosítás végett, a kiszabott börtönbüntetés tartamának felemelése érdekében jelentett be fellebbezést. Írásbeli indokolása szerint a vádlottal szemben kiszabott szabadságvesztés mértéke eltúlzottan alacsony, tekintettel az enyhítő körülményekkel - sértetti megbocsátás, kísérlet - szemben feltárt súlyosító körülmények nyomatékára. Álláspontja szerint a vádlott vonatkozásában a speciális és generális prevenció megvalósítását az 5 év középmértékhez közelítő tartamú börtönbüntetés szolgálná.

A vádlott és a védő felmentés érdekében fellebbeztek.

A Győri Fellebbviteli Főügyészség BF.382/2017/1-I. számú átiratában az ügyészi fellebbezést fenntartotta, míg a védelmi fellebbezéseket alaptalannak találta. Kifejtette, hogy a törvényszék a büntetőeljárási szabályokat betartotta, és annak eredményeként megalapozott tényállást állapított meg, amely a személyi és történeti része tekintetében szorul kisebb korrekcióra. Álláspontja szerint az első fokú bíróság indokolási kötelezettségének eleget tett, a vádlott bűnösségére levont következtetés okszerű, a cselekmény minősítése helytálló. A büntetéskiszabási körülmények tekintetében további súlyosító körülményként kérte figyelembe venni az ügyészség, hogy a vádlott alkoholtól súlyosan befolyásolt állapotban követte el indulati cselekményét, illetve kitért arra, hogy a cselekmény kísérleti szakban maradt, azonban enyhítő hatását csökkenti, hogy befejezett kísérletről van szó. Hangsúlyozta, hogy a vádlott terhére szóló súlyosító körülmények közül a többszörösen büntetett előéletének nyomatékát jelentősen emeli, hogy több alkalommal volt személy elleni erőszakos bűncselekmények miatt büntetve - az elzárást is részben erőszakos cselekmény, garázdaság miatt kapta -, és ezen bűncselekményét a többszörös visszaesőkre vonatkozó 3 év időtartam eltelte után alig egy hónappal követte el. Álláspontja szerint a kiszabott szabadságvesztés büntetés tartamának, a középmértéktől a terhelt javára történő nagymértékű eltéréssel való megállapítása, nem indokolt.

Összességében indítványozta, hogy az ítélőtábla változtassa meg az első fokú bíróság ítéletét, és a vádlottal szemben kiszabott fő- és mellékbüntetés tartamát jelentős mértékben emelje fel. Egyebekben az első fokú bíróság ítéletét hagyja helyben a tényállás és a büntetéskiszabási tényezők pontosítását követően.

Az ítélőtábla nyilvános ülésén a fellebbviteli főügyészség képviselője az átiratában foglaltakat változatlan formában, kisebb mértékben kiegészítve fenntartotta. Perbeszédében hangsúlyosan foglalkozott a büntetés mértékével, mivel álláspontja szerint a kiszabott szabadságvesztés büntetés eltúlzottan enyhe. Kiemelte, hogy nyomatékos súlyosító körülményt jelent adott esetben, hogy három hónapon múlott, hogy a terhelt nem többszörös visszaesőként áll a bíróság előtt. Álláspontja szerint a vádlott erőszakos életvitele, annak ellenére, hogy hosszabb ideje nem volt büntetve, viszont az elzárást ismét erőszakos magatartás miatt kapta, ami jóval súlyosabb, a középmérték közelében megállapított büntetés alkalmazását indokolja a közügyektől eltiltás tartamának felemelésével együtt. Rámutatott, hogy az ítélet rendelkező részében a kiszabott büntetés tekintetében a Btk-tól eltérő, pontatlan a szóhasználat, mivel a Btk. 35.§ (1) bekezdése alapján a bíróság szabadságvesztést szab ki, melynek végrehajtási fokozatát börtönben határozza meg.

A védő fenntartotta a felmentés érdekében bejelentett fellebbezést, amely mellett elsőként érvelt a perbeszédében. Kifejtette, hogy a vádlott a kezdetektől következetes vallomást tett, védekezését, hogy szerelmi összeesküvés történt, alátámasztotta az egyetlen elfogulatlan tanú, tanú 9 meg nem cáfolt vallomása. E két vallomás összhangot mutat, amelyek alapján teljesen más tényállás lenne megállapítható, és a jogi következtetés eltérő eredményre vezethetne. Hivatkozott arra, hogy a kihallgatott közvetett tanúk az ittas állapotú sértett első vallomásából merítettek, viszont - véleménye szerint - a sértettnek a büntetőjogi felelősség elől menekülő nyilatkozata nem elfogadható. Amennyiben a másodfokú bíróság nem osztaná az érveit, és arra a megállapításra jutna, hogy az ítélet megalapozott, és helyes a vádlott bűnösségére vont következtetés, abban az esetben a súlyosításra irányuló ügyészi fellebbezés elutasítását kérte. Hivatkozott arra, hogy az ítélet megállapítása szerint a mentősök és a rendőrök szerint is gördülékenyen lehetett kommunikálni a vádlottal, ezáltal megkérdőjelezhető védence súlyos fokú alkoholos befolyásoltsága, tekintettel arra, hogy a számítások közepes fokú ittasságot állapítottak meg nála. Rámutatott, hogy nyolc napon belül gyógyuló sérülést szenvedett el a sértett, és az eset után békülékeny magatartást tanúsított, megbocsátott a férjének, valamint a vádlott a helyszínen megvárta a kiérkező rendőröket, továbbá a cselekmény kísérleti szakban maradt. Álláspontja szerint a középmérték alatti tartamban meghatározott börtönbüntetés megfelelő szankció, és nem hagyható figyelmen kívül, hogy védence valóban igyekszik beilleszkedni a társadalomba. Ezért másodlagosan az első fokú ítélet helybenhagyását kérte.

A vádlott az utolsó szó jogán felmentését kérte, és csatlakozott a védője által előadottakhoz. Előadta, hogy törvénytisztelő életet él, megváltozott, felhagyott minden olyan dologgal, ami a bűn útjára vezetne. Ezt a bűncselekményt nem követte el.

Az ítélőtábla az előterjesztett ügyészi és védői - felmentésre irányuló - fellebbezéseket nem találta alaposnak.

Az ellentétes irányú fellebbezésekre tekintettel a másodfokon eljáró bíróság a törvényszék ítéletét az azt megelőző eljárással együtt teljes terjedelmében felülbírálta a Be. 348.§ (1) bekezdése szerint. A felülvizsgálat során nem észlelt olyan eljárási szabálysértést, illetőleg megalapozatlansági hibát, amely akadályát képezte volna az ítélet érdemi másodfokú felülbírálatának.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!