Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2006.10.317 A tanú vallomása abban a kérdésben nem vehető figyelembe bizonyítási eszközként, amellyel kapcsolatban mentességi jog illeti meg, és a vallomást megtagadhatta volna [Be. 82. § (1) bek. b) pont, 84. §].

A megyei bíróság, illetve az ítélőtábla a 2004. március 18-án jogerőre emelkedett ítéletével P. Gy. terheltet különös kegyetlenséggel, több emberen elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt 10 évi fegyházbüntetésre és 8 év közügyektől eltiltásra ítélte, kényszergyógyítását is elrendelte. A fegyházbüntetés tartamába a terhelt által előzetes fogva tartásban töltött időt beszámította. Rendelkezett a bűnjelek kiadásáról, illetve megsemmisítéséről és kötelezte a terheltet az eljárás során felmerült 110 235 Ft bűnügyi költség megfizetésére.

A jogerős határozatokkal megállapított tényállás lényege a következő:

A terhelt és élettársa, illetve az élettársi viszonyban élő L. B. és M. M.-né sértettek mint hajléktalanok, közvetlenül egymás mellett éltek egy elhagyott épületben az általuk kialakított "lakrészekben". 2001. november 11-én délelőtt a hazatérő P. Gy. terhelt lezárt lakrészét felnyitva találta, és abban L. B. és M. M.-né sértettek bent tartózkodtak. Nevezettek azért mentek be oda, mert maguk is észlelték a rendszeresen lezárt lakrész nyitott állapotát. A terhelt és élettársa tapasztalták, hogy az aznap vásárolt élelmiszer, kávé stb. eltűnt. E miatt a terhelt a sértetteket lopással gyanúsította, majd - amikor ők ezt tagadták - szóváltás során - mindkét sértettet pofon ütötte és kizavarta a lakásból.

L. B. sértett "felháborodásában és ittas indulatában" lakrészéből kihozott egy baltát és azzal fenyegetőzött, illetve szidalmazta a terheltet. A terhelt kicsavarta az eszközt a kezéből és annak fokával többször fejen ütötte őt. Ezután ugyanezzel az eszközzel tovább bántalmazta L. B. és M. M.-né sértetteket. Őket lakrészükbe is követte, ott egy kőműveskalapács-fejet elvett M. M.-né sértettől és a baltával és ezzel is bántalmazta mindkét sértettet.

A bántalmazásból mindkét sértett benyomatos koponyacsonttörést szenvedett. Sérülésük közvetlenül életveszélyes volt, amely mindkettejüknél műtétet tett szükségessé. L. B. sértett fejét összesen 17 erőbehatás érte, amelyek hatására arccsonttörést is szenvedett. A koponyatörést és az arccsonttörést okozó erőbehatások nagy erejűek voltak, míg a többi, fejet ért erőbehatás közepes erejű volt. M. M.-né sértett koponyatörését nagy erejű, négy fejtájéki sérülését közepes erőbehatás okozta. A sérülések gyógytartama L. B. sértettnél 2 hónapot, M. M.-né sértettnél 6 hetet tett ki.

A másodfokú bíróság ítélete ellen a legfőbb ügyész a Be. 431. §-a alapján a törvényesség érdekében jogorvoslati indítványt terjesztett elő, amelyben indítványozta a Be. 82. §-a (2) bekezdésének harmadik mondatában foglalt eljárási jogszabályokkal kapcsolatos törvénysértés megállapítását, egyben annak kimondását, hogy a mentességi jogra történt figyelmeztetés elmaradását követően kihallgatott tanú vallomásának a bizonyító erő megítélése szempontjából sem lehet jelentőséget tulajdonítani.

Az indítvány indokolása szerint az alapeljárás fellebbezési szakában a fellebbviteli főügyészség indítványozta a két sértett tanúnak az ítélőtáblai tárgyaláson történő meghallgatását, mivel az elsőfokú bíróság a sértett tanúkat nem figyelmeztette arra, hogy a "mint a terhelt hozzátartozói, a tanúvallomást megtagadhatják". A főügyészség álláspontja szerint e mulasztás orvoslása nélkül a tanúk vallomása bizonyítékként nem vehető figyelembe.

Az ítélőtábla a bizonyítási indítvány elutasításával kapcsolatban határozatának indokolásában azt fejtette ki, hogy az elsőfokú bíróság kétségtelenül eljárási szabályt sértett, amikor a két sértett tanú figyelmeztetését elmulasztotta. Tekintettel azonban arra, hogy mindketten tagadták a terhelt sérelmére elkövetett lopásban való részvételt, L. B. sértett ezen túlmenően azt is, hogy baltával a terheltre támadt volna, szükségtelen volna a tanúk mentességi jogukra történő figyelmeztetésüket követő újbóli kihallgatása, avagy vallomásaiknak a bizonyítékok köréből kirekesztése. Akkor ugyanis, ha a vallomás megtagadására jogosult tanú a figyelmeztetés elmaradását követően megtett vallomásában - mint az adott esetben is - nem vádolja sem magát, sem hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével, csupán formailag valósul meg az eljárási szabálysértés, ami szükségképpen relatív, hiszen az ügy érdemére, a büntetőjogi főkérdésben hozott ügydöntő határozatra nincs kihatása.

Az ítélőtábla ezen okfejtése az indítvány szerint törvénysértő. A büntetőeljárásnak az első-, illetve a másodfokú tárgyalás időpontjában hatályos szabályai [egyrészt az 1973. évi I. törvény 66. §-ának (2) bekezdése, másrészt az 1998. évi XIX. törvény (Be.) 82. §-a (2) bekezdésének első és második mondata] szerint a tanút kihallgatása elején tájékoztatni kell a vallomástétel megtagadásának lehetőségéről, és figyelmeztetni kell a jogaira. A törvény nem adott és nem ad lehetőséget arra, hogy a kötelező figyelmeztetés elmulasztását követően tett tanúvallomásnak a bíróság bármilyen jelentőséget tulajdonítson. A törvénysértő mulasztással kihallgatott tanú vallomásának bizonyítási eszközként való felhasználását az időközben hatályon kívül helyezett 1973. évi I. törvény 67. §-ának (3) bekezdése korábban is tiltotta, s ezt a tilalmat a hatályos Be. 82. §-a (2) bekezdésének harmadik mondata is tartalmazza. Az ítélőtábla ezeket a szabályokat sértette meg, amikor a tanúvallomások tartalmának jelentőséget tulajdonítva döntötte el, hogy a tanúk vallomásának az ügy érdemére nincs kihatása.

A kérdéses, a Be. 373. §-a (1) bekezdésének II. pontjában fel nem sorolt fenti eljárási szabálysértés más jogorvoslattal nem támadható és az a terhelt bűnösségének megállapítását, bűncselekményének jogi minősítését, illetőleg a büntetés kiszabását nem befolyásolja. Ugyanakkor a jogszabály egységes értelmezésének biztosítása érdekében a törvénysértésnek a Be. XVIII. Fejezete szerinti eljárásban megállapítása indokolt.

A nyilvános ülésen a legfőbb ügyész képviselője indítványukat indokai alapján fenntartotta, míg a terhelt érdemi észrevételt nem tett.

A Legfelsőbb Bíróság a törvényesség érdekében bejelentett jogorvoslati indítványt (a továbbiakban: törvényességi jogorvoslat) amellett is alaptalannak találta, hogy az ítélőtábla részben téves jogi álláspontot foglalt el a Btk. 82. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt kioktatási kötelezettség alkalmazási feltételeit és kihatását illetően.

Amint arra a törvényességi jogorvoslat is utalt, P. Gy. terhelt a nyomozás során, illetve az elsőfokú bíróság előtt tett vallomásaiban általánosságban azzal védekezett, hogy L. B. és M. M.-né sértettek előbb meglopták, majd megtámadták, és ő csupán a támadással szemben védekezett.

Ugyanakkor azt következetesen feltárta és beismerte, hogy a L. B. sértettől elvett baltával, majd a M. M.-né sértettől elvett kőműveskalapács-fejjel - követve őket a saját lakrészükbe is - mindkét sértettet kitartóan bántalmazta, koponyatöréssel járó életveszélyes sérüléseiket ennek során okozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!