Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.6.209 Az áru (szolgáltatás) kereskedelmi nevére vonatkozó ötlet, javaslat nem felel meg a know-how ismérvének és önmagában egyéb szellemi alkotásnak sem minősül [Ptk. 86. §].

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részítéletével megváltoztatta és megállapította: Az alperes jogsértést követett el azzal, hogy a felperes pályázatában szereplő - Valton - megjelölést új pezsgő-terméke elnevezésének kiválasztásánál felhasználta. Ezt meghaladóan az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította. A peres felek másodfokú perköltségét egyenként 150 000 forintban állapította meg.

A részítéletben megállapított tényállás szerint a pezsgőgyártással foglalkozó alperes 1999 őszére új pezsgőmárka piaci bevezetését határozta el. A termék gyártmányfejlesztését követően 1999 tavaszán előkészületeket tett a csomagolás, kiszerelés, a címke grafikai tervezésére, illetve március 12-én belső pályázatot írt ki a termék nevére. A belső pályázaton a V. A. nevű személy is részt vett, és többek között javasolta a Walton név használatát. Az 1999. április 15-én lefolytatott belső bírálat e nevet a harmadik helyre sorolta. Ezt követően 1999. május 11-én az alperes pályázatot írt ki az új termék reklámkampányára. A felperes pályázott, és pályázatában a termék neveként egyebek mellett a Valton név használatát is javasolta. A második fordulóban az alperes mind a felperestől, mind a később győztessé nyilvánított L. cégtől véleményt kért a belső pályázaton első és második helyezést elért márkanevekről, melyeket azonban egyikük sem tartott megfelelőnek. A felperes felvetette a névválasztással kapcsolatban a közvéleménykutatás lehetőségét is, amelyre nem került sor. Végül a reklámtevékenységre szóló megbízást az L. cég nyerte el, és az alperes az új termék neveként a belső pályázaton harmadik helyre sorolt Walton nevet választotta és vezette be.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasító ítéletében arra az álláspontra helyezkedett, hogy az új termék neve a termékhez kapcsolódó reklámtevékenységgel összefüggésben a Ptk. 86. § alapján speciális védelemre jogosult szellemi alkotásnak minősülhet. Nem találta azonban bizonyítottnak, hogy a felperes pályázatában javasolt Valton nevet az alperes jogosulatlanul felhasználta, mert a felperes pályázatát megelőzően az alperesnél már felmerült a Walton név, mely írásmódjában is eltért a felperes pályázatában javasolt névtől. Ezért a névötlet mint szellemi alkotás jogosulatlan elsajátítása miatti jogkövetkezmények alkalmazására irányuló keresetet elutasította. Mellőzte a felperes által indítványozott tanúk meghallgatását, mert a tanúk csak a jogvita elbírálása szempontjából irreleváns körülményekre tudtak volna nyilatkozni.

A felperes fellebbezése folytán eljáró Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a kereskedelmi termék még közkinccsé nem vált neve olyan vagyoni értékű gazdasági ismeret, amely mint szellemi alkotás a Ptk. 86. § bekezdése alapján védelem alatt áll. Nem értett azonban egyet az elsőfokú bíróság azon ténybeli következtetésével, hogy az alperes a termék bevezetése során nem használta fel jogosulatlanul a felperes pályázatában szereplő nevet. Megállapította, hogy a pályázati felhívásból is kitűnően a kiíráskor az alperes még nem döntötte el, hogy mi legyen az új termék neve, ezért azt a pályázat részévé tette. A felperes a pályázatában önálló szellemi alkotásként javasolta egyebek mellett a Valton név lehetséges használatát. A névhasználatot a pályázat sem döntötte el, és mivel a belső pályázaton előre sorolt nevek sem kaptak kellő támogatást, az alperes - nyilvánvalóan a rendelkezésére álló valamennyi információ értékelése eredményeként - a lehetséges névajánlatok közül a Walton nevet választotta. A névválasztás folyamatában az alperes szükségképpen felhasználta a felperes pályamunkájában szereplő névjavaslatot legalább abban a tekintetben, hogy a név kiválasztásában megerősítette. Az ítélet indokai szerint a nevek írásmódjában észlelhető csekély eltérés - a nevek kiejtésbeli azonossága miatt - ezt a megállapítást nem zárta ki. Mivel a felhasználás sajátos körülményei és a felhasználás módja a védelemre jogosult szellemi alkotás jogosulatlan felhasználását nem zárta ki, a Legfelsőbb Bíróság részítéletével a jogsértést a Ptk. 84. § (1) bekezdés a) pontja alapján megállapította. A vagyoni eredményből való részeltetés iránt indított kereseti kérelem tárgyában az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte, és a Ptk. 87. § (2) bekezdésében meghatározott ellenszolgáltatás mértékének tisztázására utasította az elsőfokú bíróságot.

A jogerős részítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében az alperes annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte. Sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság a Ptk. 86. § (1), (3) és (4) bekezdésének a megsértésével önálló szellemi alkotásnak minősítette a felperes névjavaslatát, és ennek alapján azt jogvédelemben részesítette. Kifejtette, hogy a felperes névjavaslata nem önálló szellemi alkotás. Mint ötlet önálló vagyoni értékkel nem bír, nem tekinthető vagyoni értékű gazdasági, műszaki és szervezési ismeretnek. Állította, hogy a névötlet a marketing- és reklámtevékenység meghatározó elemeként a reklám és kommunikációs tevékenység eredményeként képviselhetett volna vagyoni értéket. A leendő termék kitalált neve mint ötlet nem volt önálló szellemi tevékenység eredménye sem, különös tekintettel annak közismert személy- illetve településnévvel való azonosságára. Ugyanezen okokból - amíg egy név nem bevezetett márkanév - a névötlet nem volt önálló vagyoni értékkel rendelkező know-how-nak sem tekinthető.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a részítélet hatályában fenntartására irányult. Előadta, hogy a perbeli névjavaslat a pályázati anyagának meghatározó elemét képezte. A pályázat kiírására azért került sor, mert az alperes a belső pályázat eredményével elégedetlen volt. A perbeli nevet az alperesi termék arculattervezése keretében, alkotómunka kimunkált eredményeként alkotta meg. A névjavaslat tehát nem névötletnek, hanem önállóan védendő szellemi alkotásnak minősül.

Felülvizsgálati ellenkérelmét utóbb kiegészítve a felperes hangsúlyozta, hogy a Valton név az ő szellemi terméke, mivel széles körben felhasználható, még közkinccsé nem vált fantázianév, ami a Ptk. 86. § (3) bekezdése alapján jogi oltalom alatt áll. E név az alperes cégnevévé is vált, egyben terméknévként sikeres márkanév lett, ezért jelentős vagyoni értéket képvisel. Az alperes a szellemi alkotás létrehozását maga is elismerte, és szakértője annak értékét is megállapította.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálati tanácsa elöljáróban hangsúlyozza, hogy a jogerős részítéletet a Pp. 213. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott rész- és közbenső ítéletként bírálta felül.

Ennek indokai a következők voltak:

A felperes két egymással szorosan összefüggő igényt terjesztett elő a perben. Egyrészt kérte a szellemi alkotáshoz fűződő joga megsértésének megállapítását a Ptk. 84. § (1) bekezdés a) pontja alapján, másrészt a Ptk. 87. § (2) bekezdésére alapított, 15 000 000 forint összegű vagyoni követelést érvényesített.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!