Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.21717/2012/7. számú precedensképes határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása (ÖRÖKLÉSI szerződés érvénytelenségének megállapítása) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 213. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 586. §, 589. §] Bírók: Csentericsné dr. Ágh Bíró Ágnes, Kiss Gábor, Orosz Árpád

A határozat elvi tartalma:

I. A tartási szerződés megszüntetése iránti perekben a megszüntetés és a másik felet megillető megfelelő kielégítés tárgyában részítélet meghozatalának nincs helye. A megszüntetésről csak a kielégítés mértékének az ismeretében lehet megalapozott döntést hozni.

II. A tartási szerződésnek nem feltétele, hogy annak megkötésekor az eltartott már folyamatos gondozásra, ápolásra szoruljon, a tartásnak az ő igényeihez kell igazodnia.

***********

Pfv.I.21.717/2012/7. szám

A Kúria a dr. Szűcs Attila ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Nyolczas László ügyvéd által képviselt I. rendű és II. rendű alperes ellen öröklési szerződés érvénytelenségének a megállapítása iránt a Székesfehérvári Törvényszék előtt 27.P.22.574/2010. számon folyamatban volt és a Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság által 6.Pf.20.786/2012/5. számú jogerős közbenső- és részítéletével elbírált perében az I-II. rendű alperesek részéről 2. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Fővárosi Ítélőtábla 6.Pf.20.786/2012/5. számú - "közbenső- és részítéletnek" megnevezett - jogerős határozatát hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróság ítéletét azzal a szövegezésbeli pontosítással hagyja helyben, hogy a bíróság kötelezi az I-II. rendű alpereseket: fizessenek meg a felperesnek 2011. január 1. napjától kezdődően 2012. március 31. napjáig havi 50.000 (Ötvenezer) forint, 2012. április 1. napjától pedig havi 100.000 (Egyszázezer) forint életjáradékot.

A Kúria kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I-II. rendű alpereseknek személyenként 25.000 (Huszonötezer) forint együttes fellebbezési és felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt 38.400 (Harmincnyolcezer-négyszáz) forint fellebbezési és 120.000 (Egyszázhúszezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes 2001. január 31-én tartási szerződést kötött az I-II. rendű alperesekkel (a továbbiakban: alperesek). A szerződéssel a felperes az alperesekre ruházta át a perbeli ingatlan, valamint az ingatlanban található ingóságok tulajdonjogát tartás, valamint az ingatlan rezsiköltségeinek a viselése ellenében. Az alperesek által nyújtott tartás értékét a felek havonta 25.000 forintban, az ingatlan értékét 6.000.000 forintban határozták meg. A szerződés megkötésének napján a felek egy "nyilatkozatot" is aláírtak, amiben az alperesek arra vállaltak kötelezettséget, hogy a tartási szerződésben vállalt kötelezettségek teljesítésén felül megfizetnek a felperesnek havonta 300 német márkának megfelelő összegű életjáradékot. Ezt követően az alperesek havonta 40.000 forintot fizettek meg a felperesnek. Természetbeni szolgáltatásuk elsősorban a ház körüli teendők ellátására és a kerti munkálatokra korlátozódott. A felperes 2010. december 31-ét követően nem fogadta el az alperesek teljesítését.

A felperes elsődlegesen a tartási szerződés érvénytelenségének a megállapítása, másodlagosan annak megszüntetése iránt terjesztett elő keresetet.

Az érvénytelenség megállapítására irányuló keresetet az elsőfokú bíróság 2011. május 11-én kelt 12. sorszám alatti részítéletével elutasította. A felperes a tartási szerződés megszüntetése iránti kereset indokául előadta, hogy az alperesek a szerződést megszegték, a természetbeni tartást nem teljesítették. Állította: az alperesek a rezsiköltségek viselésére vonatkozó kötelezettségüknek sem tettek eleget. Előadta, hogy a szerződéssel az volt a célja, hogy szeretetteljes családi légkörbe kerüljön, pénzbeni szolgáltatást sohasem kívánt az alperesektől, annak elfogadására azok kényszerítették rá. Ellenezte a tartási szerződés életjáradéki szerződéssé történő átváltoztatását, figyelemmel arra, hogy életkora és egészségügyi állapota alapján személyes gondoskodásra, tényleges tartásra szorul.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Védekezésükben előadták, hogy kötelezettségük havonta 300 német márkának megfelelő összeg megfizetésére terjed ki mindaddig, amíg a felperes természetbeni ellátást nem igényel. Hivatkoztak arra, hogy a szerződést a felperes konkrét igényeinek megfelelően teljesítették, amikor az természetbeni szolgáltatást igényelt, akkor pedig azt teljesítették. Álláspontjuk szerint a felek viszonya nem az ő személyükben rejlő okból, hanem amiatt romlott meg, hogy harmadik személy rossz hatással volt a felperesre. Indítványozták a szerződés életjáradéki szerződéssé való átváltoztatását és vállalták havi 100.000 forint életjáradék megfizetését.

Az elsőfokú bíróság a tartási szerződést 2011. január 1. napjától életjáradéki szerződéssé változtatta át. Kötelezte az alpereseket, hogy a szerződés 2. és 4. pontjában meghatározottak helyett fizessenek meg a felperesnek 2011. január 11. napjától kezdődően 2012. március 31. napjáig havi 50.000 forint, 2012. április 1. napjától havi 100.000 forint életjáradékot. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Kötelezte az alpereseket, hogy fizessenek meg a felperesnek 15 napon belül 750.000 forint lejárt járadékot.

Az elsőfokú bíróság a rendelkezésre álló bizonyítékok mérlegelése alapján úgy foglalt állást, hogy a felek viszonya nem az alperesek szerződésszegése miatt romlott meg. Arra a következtetésre jutott, hogy az alperesek a szerződés szerinti tartás helyett és nem azon felül vállalták havonta 300 márkának megfelelő összeg megfizetését, ezért a havi 40.000 forint a teljes szolgáltatás ellenértéke volt. Rámutatott, hogy a pénzbeli teljesítést a felperes elfogadta, a teljesítés módját és összegét nem kifogásolta.

Az elsőfokú bíróság kiemelte, hogy a felperes személyes meghallgatása során maga is úgy nyilatkozott: a természetbeni tartást nem igényelte, a pénzbeli teljesítést elfogadta és csak a kerti munkákban - a hólapátolásban és a fűnyírásban - valamint a nagyobb takarításokban tartott igényt az alperesek segítségére. Az elsőfokú bíróság mindebből azt a következtetést vonta le, hogy az alperesek a tartási szerződést a felperes igényei szerint teljesítették, emiatt a teljesítés szerződéstől eltérő módja nem alapozhatja meg a szerződés megszüntetését. Kifejtette, hogy a tartási szerződés megszüntetésére önmagában a szerződő felek közötti viszony megromlása, vagy a teljesítés visszautasítása sem adhat alapot. Utalt arra is, hogy a szerződés megszüntetésére csak az alperesek megfelelő kielégítése mellett van lehetőség, ehhez azonban a felperes nem rendelkezik teljesítőképességgel.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes által benyújtott fellebbezés folytán a másodfokú bíróság közbenső és részítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felek között 2001. január 31. napján létrejött tartási szerződést megszüntette. Az alperesek megfelelő kielégítésére és a szerződés megszüntetésének egyéb jogkövetkezményeire nézve a tárgyalás folytatása céljából az iratok visszaküldését rendelte el az elsőfokú bíróságnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!