Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bhar.951/2008/7. számú határozata befolyással üzérkedés bűntette (HIVATALI befolyással üzérkedés bűntette) tárgyában. Bírók: Katona Sándor, Molnár Gábor, Schäfer Annamária

Kapcsolódó határozatok:

Kaposvári Törvényszék Bny.131/2007., Kaposvári Törvényszék B.145/2007/15., Pécsi Ítélőtábla Bf.67/2008/5., *Kúria Bhar.951/2008/7.* (BH 2010.7.180)

***********

Bhar.II.951/2008/7. szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2009. évi április hó 2. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A hivatali befolyással üzérkedés bűntette miatt folyamatban lévő büntetőügyben a vádlott és a védő által benyújtott másodfellebbezést elbírálva, a Pécsi Ítélőtábla Bf.I.67/2008/5. számú ítéletét helybenhagyja.

I n d o k o l á s

A Somogy Megyei Bíróság a 2008. március hó 6. napján kihirdetett B.145/2007/15. számú ítéletében a vádlottat bűnösnek mondta ki 2 rb. vesztegetést állítva és üzletszerűen elkövetett hivatali befolyással üzérkedés bűntettében. Ezért őt halmazati büntetésül 1 év 6 hónap börtönre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte. Az előzetes fogva tartásban töltött időt a szabadságvesztésbe beszámítani rendelte. A vesztegetés alapjául szolgáló 3.714.000 forintot elkobozta. Rendelkezett a lefoglalt bűnjelekről és kötelezte a vádlottat 36.800 forint bűnügyi költség megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész által a vádlott terhére, a büntetés súlyosítása, valamint a vagyonelkobzás összegének felemelése érdekében, míg a vádlott és védője által részben felmentésért, részben pedig az eljárás megszüntetése érdekében bejelentett fellebbezés folytán másodfokon eljárt Pécsi Ítélőtábla a 2008. évi június hó 11. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozott Bf.I.67/2008/5. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta:

1 rb. befolyással üzérkedés bűntette vonatkozásában az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte és a vádlottal szemben indított büntetőeljárást megszüntette;

a vádlott által elkövetett bűncselekmény megnevezését befolyással üzérkedés bűntettére [Btk. 256. § (1) bek. és (2) bek. a) és c) pontja] pontosította;

a főbüntetés tartamát - a halmazati büntetésre utalás mellőzésével - 2 év 6 hónap börtönre, a közügyektől eltiltás mellékbüntetés tartamát 3 évre súlyosította;

az elkobzásra vonatkozó rendelkezést megváltoztatta akként, hogy a vádlottat 1.114.000 forint vagyonelkobzás megfizetésére kötelezte, és végül

pontosítva az elsőfokú bíróság által megállapított előzetes letartóztatás időtartamát, a kiszabott szabadságvesztésbe a 2006. november hó 27. napjától 2007. március hó 19. napjáig előzetes fogva tartásban eltöltött időt számította be.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a vádiratban a vádlott terhére rótt és a tényállás I. pontja alatt részletezett cselekmény elkövetésének ideje 2001. május vége. A nyomozó hatóság 2006. december hó 12. napján gyanúsította meg őt a Btk. 256. §-ának (1) bekezdésében meghatározott, a (2) bekezdésének a) és c) pontja szerint minősülő befolyással üzérkedés bűntettével. Mivel az elkövetés időpontjában ezt a bűncselekményt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegette a törvény, az a gyanúsítás időpontjáig elévült. A másodfokú bíróság ezért a tényállás I. pontjában írt cselekmény tekintetében az elsőfokú bíróság ítéletét - a Be. 373. §-a (1) bekezdésének I/a) pontja alapján - hatályon kívül helyezte, és az eljárást elévülés címén megszüntette.

A másodfokon eljárt Pécsi Ítélőtábla - a felmentésre irányuló védelmi fellebbezések kapcsán - rámutatott arra, hogy a tényállás megállapítása körében nem csupán az aktív vesztegető terhelő vallomása állt bizonyítékként a hatóságok rendelkezésére. H.-né Sz. K. vallomásán túl ugyanis férje, H. B. vallomása, valamint a feljelentéshez csatolt CD lemezen található hangfelvételek is minden kétséget kizáróan bizonyítják a vádlott bűnösségét. E felvételek tanúsága szerint - amelyek valódiságát a vádlott sem vonta kétségbe - a vádlott olyan kijelentéseket tett és olyan kifejezéseket használt, amelyek egyértelműen bizonyítják, hogy H.-né Sz. K.-tól azért vett át pénzt, hogy befolyásos ismerősein - táblabírákon és magas rangú ügyészen - keresztül elintézze, hogy H. B. az ellene folyó büntetőeljárás során az előzetes fogva tartásból kiszabaduljon, és vele szemben az eljárás ne vezessen eredményre. Az ítélőtábla elvetette a védőnek azt az érvelését is, amely szerint a H. B. által készített, a közte és a vádlott között lezajlott beszélgetést rögzítő hangfelvétel a Be. 78. §-ának (4) bekezdésben írt korlátozás alá esik, ezért bizonyítékként nem használható fel.

Végül rámutatott a másodfokú bíróság arra is, hogy H.-né Sz. K. maga is kölcsönt vett fel annak érdekében, hogy a vádlott által kért összegeket ki tudja fizetni. Ezen túlmenően üzleti és egyéb kapcsolatuk sem indokolta ilyen jelentős összegű kölcsön nyújtását, különösen akkor, amikor a férje előzetes letartóztatásban volt. Mindezek a körülmények cáfolják a vádlottnak azt az előadását, amely szerint kölcsönt kért és kapott H.-né Sz. K.-tól.

A vádlott arra hivatkozva vette át H.-nétől több részletben a 13.664.000 forintot, hogy ezt az összeget az igazságszolgáltatásban dolgozó ismerőseinek átadja. Magatartása alkalmas volt az állami szervek és a hivatalos személyek működésébe vetett bizalom megingatásába.

A vádlott azt a látszatot keltette, hogy a pénzt hivatalos személyek megvesztegetésére használja fel azért, hogy azok kötelességüket megszegve, a vonatkozó törvényi előírásokat semmibe véve intézkedjenek H. B. előzetes letartóztatásának a megszüntetése érdekében.

Miután a vádlott alig több mint fél év alatt 38 alkalommal vett át különböző összegeket H.-nétól, ezért a rendszeres haszonszerzésre törekvés és az üzletszerűség - mint a bűncselekmény másik minősítő körülménye - is aggály nélkül megállapítható.

A másodfokú bíróság szerint sem az elsőfokú bíróság által kiszabott főbüntetés, sem a mellékbüntetés nem állt arányban a vádlott által elkövetett cselekmény tárgyi súlyával és a személyében rejlő társadalomra veszélyességgel, ezért a fő- és mellékbüntetés tartamát a rendelkező részben írtak szerint súlyosította.

Az eljárás részbeni megszüntetésére figyelemmel a vádlottal szemben alkalmazott vagyonelkobzás összegét is módosította. A vádlott Á. J.-tól és családtagjaitól összesen 2.600.000 forintot kért és kapott. Tekintettel arra, hogy büntethetősége ennek a bűncselekménynek az elkövetése miatt elévülés folytán megszűnt, ezért e cselekmény miatt vagyonelkobzás alkalmazására sem kerülhetett sor.

A H.-né Sz. K.-tól átvett 13.664.000 forintból a vádlott 12.550.000 forintot H.-éknak visszafizetett, tehát ezzel az összeggel nem gazdagodott, így erre vonatkozóan vele szemben vagyonelkobzás alkalmazására nincs lehetőség. Erre figyelemmel a másodfokú bíróság a vagyonelkobzás mértékét a vádlott gazdagodásának erejéig, azaz 1.114.000 forint összegben látta alkalmazhatónak.

A másodfokú bíróság ítélete ellen az ügyész a vádlott terhére az eljárás megszüntetése miatt jelentett be fellebbezést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!